Fragmentacja DNA plemników a ryzyko poronienia [Porada eksperta]

2016-05-19 10:08 Aleksandra Jezela-Stanek

Co oznacza podwyższony (54%) odsetek plemników z fragmentacją DNA oraz stwierdzenie 2% plemników o nieprawidłowości II stopnia (obecność <=2 małych wakuol) przy wyniku 0% prawidłowych? Czy jest jakaś metoda zapłodnienia pozaustrojowego, która pozwala wykorzystać tak słabe plemniki, aby osiągnąć prawidłową ciążę i uniknąć ryzyka poronienia?

Ocena stopnia uszkodzenia chromatyny plemnikowej jest wykonywana m.in. w celu określenia potencjału plemników do zapłodnienia. Ich procent z nieprawidłową strukturą chromatyny > 30% jest interpretowany jako bardzo niski potencjał do zapłodnienia, a procent plemników z niedojrzałą chromatyną powinien być < 15%. Na podstawie tych wyników oczywiście można podjąć decyzję np. o inseminacji, jednak jest to decyzja ginekologa z kliniki, gdzie to badanie było zlecone.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

Od kilkunastu lat specjalizuje się w genetyce klinicznej. Obecnie zajmuje stanowisko docenta w Instytucie Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na stałe związana ze Śląskiem gdzie m.in. w ramach współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o.o. udziela telefonicznych konsultacji pacjentom chcącym omówić wyniki badań genetycznych lub porozmawiać na temat nosicielstwa chorób genetycznych w rodzinie. W praktyce zajmuje się diagnostyką genetycznych przyczyn wad wrodzonych, zaburzeń rozwoju oraz niepowodzeń ciąży.

Pacjenci mają możliwość uzyskania informacji na temat skutków wynikających z danego wyniku badania DNA, konieczności podjęcia działań profilaktycznych oraz wskazania badań koniecznych do wykonania a następnie rozpoznania choroby. Pani Docent ceniona jest nie tylko za swoją wiedzę i profesjonalizm, ale także miłe usposobienie w stosunku do pacjentów, co niejednokrotnie było podkreślane przez nich na forach internetowych.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE