Kwas foliowy i witamina B12 a mutacja MTHFR [Porada eksperta]

2016-03-07 11:37 Aleksandra Jezela-Stanek

Spotkałam się z dwoma różnymi podejściami co do przyjmowania kwasu foliowego przy homozygotycznej mutacji genu MTHFR 1298. Jeden lekarz twierdzi, że należy przyjmować dużą dawkę kwasu foliowego, a inny, że musi to być kwas w formie metylizowanej, gdyż przy tej mutacji jest problem z metylacją. Podobnie ma się rzecz z rodzajem witaminy B12. Jestem po dwóch wczesnych poronieniach i przed ostatnim już KET. Wyszła mi też mutacja Pai 1 4g heterozygota, ale tu jest zgodność co do przyjmowania leku Acard. Obaj lekarze to specjaliści z zakresu ginekologii i leczenia niepłodności.

W przypadku mutacji MTHFR powinno przyjmować się kwas foliowy metylowany. Również witamina B12 powinna być w formie metylowanej. Zrób test, jakich witamin i minerałów może ci brakować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

Od kilkunastu lat specjalizuje się w genetyce klinicznej. Obecnie zajmuje stanowisko docenta w Instytucie Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na stałe związana ze Śląskiem gdzie m.in. w ramach współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o.o. udziela telefonicznych konsultacji pacjentom chcącym omówić wyniki badań genetycznych lub porozmawiać na temat nosicielstwa chorób genetycznych w rodzinie. W praktyce zajmuje się diagnostyką genetycznych przyczyn wad wrodzonych, zaburzeń rozwoju oraz niepowodzeń ciąży.

Pacjenci mają możliwość uzyskania informacji na temat skutków wynikających z danego wyniku badania DNA, konieczności podjęcia działań profilaktycznych oraz wskazania badań koniecznych do wykonania a następnie rozpoznania choroby. Pani Docent ceniona jest nie tylko za swoją wiedzę i profesjonalizm, ale także miłe usposobienie w stosunku do pacjentów, co niejednokrotnie było podkreślane przez nich na forach internetowych.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE