Planowanie ciąży a prawdopodobieństwo upośledzenia umysłowego [Porada eksperta]

2016-10-05 13:43 Aleksandra Jezela-Stanek

Mój mąż ma ciotkę z lekkim upośledzeniem, jest to siostra jego mamy, czyli mojej teściowej. Czy istnieje ryzyko, że ja z mężem możemy mieć dziecko z upośledzeniem umysłowym? Dodam, że w mojej rodzinie nie ma żadnych przypadków z chorobami i wadami genetycznymi i moja teściowa urodziła 4 synów, wszyscy zdrowi. Cy powinniśmy wykonać jakieś badania? Mam już jedno dziecko, syna jest zdrowy. Chciałam zaplanować drugie dziecko i nie wiem, co mam o tym myśleć.

Jeśli w rodzinie męża nie ma innych osób z niepełnosprawnością intelektualną, to ryzyko nie jest istotnie wyższe. Mogą Państwo wykonać sobie analizę kariotypu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

Od kilkunastu lat specjalizuje się w genetyce klinicznej. Obecnie zajmuje stanowisko docenta w Instytucie Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na stałe związana ze Śląskiem gdzie m.in. w ramach współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o.o. udziela telefonicznych konsultacji pacjentom chcącym omówić wyniki badań genetycznych lub porozmawiać na temat nosicielstwa chorób genetycznych w rodzinie. W praktyce zajmuje się diagnostyką genetycznych przyczyn wad wrodzonych, zaburzeń rozwoju oraz niepowodzeń ciąży.

Pacjenci mają możliwość uzyskania informacji na temat skutków wynikających z danego wyniku badania DNA, konieczności podjęcia działań profilaktycznych oraz wskazania badań koniecznych do wykonania a następnie rozpoznania choroby. Pani Docent ceniona jest nie tylko za swoją wiedzę i profesjonalizm, ale także miłe usposobienie w stosunku do pacjentów, co niejednokrotnie było podkreślane przez nich na forach internetowych.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE