Angiolog - czym się zajmuje angiologia?

2017-12-17 7:38

Angiolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, leczeniem i diagnozowaniem chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych. Angiologia to bardzo wąska i rzadka specjalizacja, a pacjenci ze schorzeniami żył czy tętnic często kierowani są od razu do chirurga naczyniowego zamiast do angiologa.

Angiolog i angiologia
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Angiolog - kiedy jest wskazana wizyta u angiologa?
  2. Angiologia - jakie choroby diagnozuje angiolog?
  3. Angiolog - jak wygląda wizyta u angiologa?
  4. Angiolog - na jakie badania kieruje angiolog?
  5. Angiologia - metody leczenia stosowane w angiologii. Angiolog a flebolog i chirurg naczyniowy

Angiologia znajduje się na pograniczu kilku innych specjalizacji, dlatego lekarz angiolog zazwyczaj współpracuje zarówno z chirurgiem naczyniowym, flebologiem, diabetologiem, immunologiem, ginekologiem (w przypadku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej występującej u ciężarnych) czy neurologiem. Wszystko zależy od tego, które naczynia zostały zaatakowane w trakcie choroby. Angiolog ma rozległą wiedzę na temat schorzeń naczyń krwionośnych i limfatycznych, dlatego jest w stanie prawidłowo pokierować leczeniem zachowawczym lub skierować do innego specjalisty w celu poszerzenia diagnostyki i podjęcia odpowiedniego, również chirurgicznego, leczenia.

Angiolog - kiedy jest wskazana wizyta u angiologa?

Do angiologa trafiają najczęściej pacjenci, którzy mają objawy, takie jak

Mogą to być pierwsze objawy problemów z krążeniem, zwłaszcza jeśli dochodzi do zaburzeń tkankowych, czyli pojawia się coraz więcej brązowych lub sinych przebarwień na skórze, np. w okolicy kostek, świadczących o zapaleniu lub pękaniu żylaków. Miejsca te z czasem mogą ulegać stwardnieniu lub owrzodzeniu.

Do angiologa trafiają też osoby z bólem, najczęściej odczuwanym za mostkiem, przedłużającym się kaszlem, powtarzającymi się dusznościami, co może świadczyć o zatorze tętnicy płucnej.

Angiologia - jakie choroby diagnozuje angiolog?

Angiolog zajmuje się profilaktyką i diagnozowaniem chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych, takich jak, m.in.:

  • pajączki (wenulektazje, angiektazje, teleangiektazje) i żylaki
  • miażdżyca (w tym m.in. miażdżyca naczyń w kończynach dolnych, miażdżyca tętnic szyjnych) i choroby zapalne układu krążenia
  • zespół stopy cukrzycowej
  • zatorowość płucna
  • leczenie zwężeń i niedrożności tętnic, które mogą prowadzić do udarów
  • tętniaki (m.in. przewlekłe, pęknięte, zapalne aorty piersiowej, brzusznej, naczyń trzewnych)
  • ostre i przewlekłe choroby żył (m.in. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki kończyn dolnych, niewydolność żył głębokich)
  • nowotwory układu naczyniowego
  • obrzęki limfatyczne
  • zespoły uciskowe
  • ostre niedokrwienie kończyn
  • zespół Raynauda

Angiolog - jak wygląda wizyta u angiologa?

Angiolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z chorym, przejrzy wyniki dotychczas wykonanych badań, zbada pacjenta, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie choroby, której objawy widać gołym okiem, np. przewlekłe owrzodzenia żylne. Jeśli natomiast problemy z naczyniami krwionośnymi są w początkowej fazie, może podjąć decyzję o farmakologii i leczeniu zachowawczym, które najczęściej polega na zmianie trybu życia. Profilaktyka obejmuje niezbyt intensywną, za to systematyczną aktywność fizyczną, zwłaszcza taką, która angażuje mięśnie kończyn, noszenie odpowiedniego obuwia (najlepiej na 2-3 cm obcasie) i ubrań (niezbyt obcisłych), unikanie zbyt długiego stania lub siedzenia, zwłaszcza ze skrzyżowanymi nogami, niestosowania zbyt gorących kąpieli. Ważna jest też dobrze zbilansowana, bogata w owoce i warzywa dieta, zapobieganie nadwagi i rzucenie palenia.

Angiolog - na jakie badania kieruje angiolog?

W zależności od schorzenia, lekarz angiolog może skierować na określone badania, by wykluczyć lub potwierdzić wstępną diagnozę. Najczęściej wykonywane badania z zakresu angiologii to USG Dopplera tętnic szyjnych, kręgowych, kończyn dolnych i górnych, USG Dopplera żył kończyn dolnych i górnych, czy USG Dopplera tętnic trzewnych. Badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne, a bardzo pomocne w diagnozie wielu chorób. Daje odpowiedź na pytanie, czy przepływ krwi jest prawidłowy - gdzie płynie wolniej, gdzie szybciej lub cofa się, co może świadczyć np. o niedomykalności zastawek. Poza tym USG Dopplera daje obraz o wydolności i przekroju badanych tętnic i żył, a co za tym idzie dzięki niemu można wykryć ewentualne zwężenia tętnic, wywołane miażdżycą, zagrożenie żylną chorobą zakrzepowo-zatorową lub inne schorzenia naczyń krwionośnych w obrębie brzucha, szyi, rąk i nóg. Inne badania, stosowane w ramach angiologii to m.in. tomografia komputerowa, angioskopia, flebografia, czy limfografia.

Angiologia - metody leczenia stosowane w angiologii. Angiolog a flebolog i chirurg naczyniowy

Angiolog po postawieniu diagnozy może zdecydować o zastosowaniu nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych metod leczenia. Polegają one najczęściej na zamknięciu zmienionych chorobowo naczynek za pomocą lasera lub metodą skleroterapii. Jeśli jednak choroba naczyń krwionośnych jest w bardziej zaawansowanym stadium angiolog kieruje pacjenta najczęściej do chirurga naczyniowego. Może on podjąć decyzję o bardziej inwazyjnych zabiegach (np. angioplastyka balonowa, wszczepienie stentu, wszczepienie stentgraftu, aterektomia) lub operacji (m.in. rekonstrukcje i udrażnianie tętnic, pomostowanie, operacyjne leczenie obrzęku chłonnego).

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: