Angiolog - czym się zajmuje angiologia?

Angiolog i angiologia
Autor: Thinkstockphotos.com

Angiolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, leczeniem i diagnozowaniem chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych. Angiologia to bardzo wąska i rzadka specjalizacja, a pacjenci ze schorzeniami żył czy tętnic często kierowani są od razu do chirurga naczyniowego zamiast do angiologa.

Angiologia znajduje się na pograniczu kilku innych specjalizacji, dlatego lekarz angiolog zazwyczaj współpracuje zarówno z chirurgiem naczyniowym, flebologiem, diabetologiem, immunologiem, ginekologiem (w przypadku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej występującej u ciężarnych) czy neurologiem. Wszystko zależy od tego, które naczynia zostały zaatakowane w trakcie choroby. Angiolog ma rozległą wiedzę na temat schorzeń naczyń krwionośnych i limfatycznych, dlatego jest w stanie prawidłowo pokierować leczeniem zachowawczym lub skierować do innego specjalisty w celu poszerzenia diagnostyki i podjęcia odpowiedniego, również chirurgicznego, leczenia.

Angiolog - kiedy jest wskazana wizyta u angiologa?

Do angiologa trafiają najczęściej pacjenci, którzy mają objawy, takie jak

Mogą to być pierwsze objawy problemów z krążeniem, zwłaszcza jeśli dochodzi do zaburzeń tkankowych, czyli pojawia się coraz więcej brązowych lub sinych przebarwień na skórze, np. w okolicy kostek, świadczących o zapaleniu lub pękaniu żylaków. Miejsca te z czasem mogą ulegać stwardnieniu lub owrzodzeniu.

Do angiologa trafiają też osoby z bólem, najczęściej odczuwanym za mostkiem, przedłużającym się kaszlem, powtarzającymi się dusznościami, co może świadczyć o zatorze tętnicy płucnej.

Angiologia - jakie choroby diagnozuje angiolog?

Angiolog zajmuje się profilaktyką i diagnozowaniem chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych, takich jak, m.in.:

 • pajączki (wenulektazje, angiektazje, teleangiektazje) i żylaki
 • miażdżyca (w tym m.in. miażdżyca naczyń w kończynach dolnych, miażdżyca tętnic szyjnych) i choroby zapalne układu krążenia
 • zespół stopy cukrzycowej
 • zatorowość płucna
 • leczenie zwężeń i niedrożności tętnic, które mogą prowadzić do udarów
 • tętniaki (m.in. przewlekłe, pęknięte, zapalne aorty piersiowej, brzusznej, naczyń trzewnych)
 • ostre i przewlekłe choroby żył (m.in. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki kończyn dolnych, niewydolność żył głębokich)
 • nowotwory układu naczyniowego
 • obrzęki limfatyczne
 • zespoły uciskowe
 • ostre niedokrwienie kończyn
 • zespół Raynauda

Angiolog - jak wygląda wizyta u angiologa?

Angiolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z chorym, przejrzy wyniki dotychczas wykonanych badań, zbada pacjenta, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie choroby, której objawy widać gołym okiem, np. przewlekłe owrzodzenia żylne. Jeśli natomiast problemy z naczyniami krwionośnymi są w początkowej fazie, może podjąć decyzję o farmakologii i leczeniu zachowawczym, które najczęściej polega na zmianie trybu życia. Profilaktyka obejmuje niezbyt intensywną, za to systematyczną aktywność fizyczną, zwłaszcza taką, która angażuje mięśnie kończyn, noszenie odpowiedniego obuwia (najlepiej na 2-3 cm obcasie) i ubrań (niezbyt obcisłych), unikanie zbyt długiego stania lub siedzenia, zwłaszcza ze skrzyżowanymi nogami, niestosowania zbyt gorących kąpieli. Ważna jest też dobrze zbilansowana, bogata w owoce i warzywa dieta, zapobieganie nadwagi i rzucenie palenia.

Angiolog - na jakie badania kieruje angiolog?

W zależności od schorzenia, lekarz angiolog może skierować na określone badania, by wykluczyć lub potwierdzić wstępną diagnozę. Najczęściej wykonywane badania z zakresu angiologii to USG Dopplera tętnic szyjnych, kręgowych, kończyn dolnych i górnych, USG Dopplera żył kończyn dolnych i górnych, czy USG Dopplera tętnic trzewnych. Badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne, a bardzo pomocne w diagnozie wielu chorób. Daje odpowiedź na pytanie, czy przepływ krwi jest prawidłowy - gdzie płynie wolniej, gdzie szybciej lub cofa się, co może świadczyć np. o niedomykalności zastawek. Poza tym USG Dopplera daje obraz o wydolności i przekroju badanych tętnic i żył, a co za tym idzie dzięki niemu można wykryć ewentualne zwężenia tętnic, wywołane miażdżycą, zagrożenie żylną chorobą zakrzepowo-zatorową lub inne schorzenia naczyń krwionośnych w obrębie brzucha, szyi, rąk i nóg. Inne badania, stosowane w ramach angiologii to m.in. tomografia komputerowa, angioskopia, flebografia, czy limfografia.

Angiologia - metody leczenia stosowane w angiologii. Angiolog a flebolog i chirurg naczyniowy

Angiolog po postawieniu diagnozy może zdecydować o zastosowaniu nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych metod leczenia. Polegają one najczęściej na zamknięciu zmienionych chorobowo naczynek za pomocą lasera lub metodą skleroterapii. Jeśli jednak choroba naczyń krwionośnych jest w bardziej zaawansowanym stadium angiolog kieruje pacjenta najczęściej do chirurga naczyniowego. Może on podjąć decyzję o bardziej inwazyjnych zabiegach (np. angioplastyka balonowa, wszczepienie stentu, wszczepienie stentgraftu, aterektomia) lub operacji (m.in. rekonstrukcje i udrażnianie tętnic, pomostowanie, operacyjne leczenie obrzęku chłonnego).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.