Pieczenie stóp - przyczyny piekących stóp. Piekący ból stopy może być objawem choroby

Pieczenie stóp może mieć różne przyczyny. Problem piekących stóp najczęściej dotyczy osób, które korzystają z basenów, sauny czy siłowni, gdzie łatwo o zakażenie grzybicą. Jednak piekący ból stóp, który momentami przypomina chodzenie po rozżarzonych węglach, może być także objawem chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Sprawdź, jakie są przyczyny piekących stóp.

Pieczenie stóp to dolegliwość, której przyczyny są zróżnicowane. Problem z piekącymi stopami mają najczęściej osoby, które korzystają z basenu czy sauny, gdzie bardzo łatwo o zakażenie grzybicą stóp. Na piekący ból stóp mogą skarżyć się także osoby z nierozpoznaną

i innymi chorobami ogólnymi. Pieczenie stóp może być także jednym z objawów reakcji alergicznej na materiał, z którego wykonane są skarpetki czy buty. Piekące stopy mogą dokuczać także latem, kiedy nosi się niezbyt przewiewne obuwie.

Pieczenie stóp - modzele

Modzele to odciski, które powstają na podeszwie stóp pod wpływem stałego ucisku (np. podczas chodzenia na obcasach) lub tarcia (temu zwykle są winne ciasne buty). Łatwo je rozpoznać, ponieważ są to dość duże, żółte, plackowate narośla zgrubiałej skóry. Gdy się na nie naciśnie, pojawia się piekący ból. Wówczas należy jak najszybciej zmienić obuwie na bardziej luźne i przewiewne. W przeciwnym razie pod modzelami może rozwinąć się stan zapalny i każde stąpnięcie będzie przypominało spacer po rozżarzonych węglach.

Pieczenie stóp - nagniotki

Nagniotki także powstają wskutek ucisku obuwia, jednak w przeciwieństwie do modzeli są zlokalizowane na stawach palców stóp. Różnią się także wyglądem. Nagniotki przypominają ziarniste, stwardniałe zgrubienia. Z tego względu niekiedy są mylone z brodawkami pospolitymi.

Pieczenie stóp - grzybica stóp

Pieczenie stóp najczęściej świadczy o zakażeniu grzybiczym. W najczęstszej postaci grzybicy stóp - grzybicy międzypalcowej, która nazywana jest "stopą sportowca", objawami współtowarzyszącymi są swędzenie, złuszczanie, maceracja naskórka i pęknięcia. Charakterystyczne jest także to, że na powierzchni skóry pojawia się białoszarawy nalot. W postaci potnicowej poza świądem i pieczeniem występują także ogniska zgrupowanych pęcherzyków wypełnionych płynem, które zlokalizowane są najczęściej na podeszwach stóp. Uczucie pieczenia, a nawet "palenia" się stopy jest charakterystyczne także dla grzybicy stóp złuszczającej, która objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka całej stopy, która sprawia wrażenie przysypanej mąką.

Pieczenie stóp - zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa)

Zapalenie rozcięgna podeszwowego (tzw. ostroga piętowa) to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych pięty. Początkowo ból ten nie jest bardzo intensywny, jednak z czasem może być odczuwany jako mocne pieczenie wewnątrz stopy, które przybiera na sile. Ból najbardziej nasilony jest rano, po wstaniu z łóżka oraz po okresie dłuższego siedzenia czy leżenia.

Pieczenie stóp - zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg to choroba, w przebiegu której chory czuje przymus poruszania nogami. Chorzy wiercą się, machają nogami lub wykonują ruchy prostujące. Towarzyszą temu różne przykre doznania. Należą do nich rwący ból, drętwienie lub mrowienie kończyn dolnych, bolesne kurcze łydek, a także pieczenie stóp. Objawy te nasilają się zwłaszcza wieczorem, w okresie spoczynku lub snu.

Pieczenie stóp - neuropatia

Neuropatia to uszkodzenie nerwów obwodowych, czyli tych, które znajdują się w skórze i mięśniach. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia przewodzenia informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych kończyn. Wówczas pojawiają się objawy, takie jak ból, drętwienie, mrowienie, pieczenie i palenie kończyn. Neuropatia jest poważnym schorzenie, które może doprowadzić nawet do zaniku czucia w kończynach.

  • neuropatia cukrzycowa - nadmiar cukru we krwi osłabia tempo przewodzenia przez układ nerwowy różnych bodźców. Początkowo doprowadza to do mrowienia stóp i rąk i zmniejszenia wrażliwości na temperaturę. Nieco później skóra zaczyna piec i intensywnie swędzieć. Staje się także bardzo wrażliwa na dotyk;
  • neuropatia przy niedoczynności tarczycy - niedoczynność tarczycy może doprowadzić do pogrubienia tkanki łącznej struktur anatomicznych stopy. Wówczas może dojść od ucisku nerwów, które przez nią przechodzą, co objawia się uczuciem mrowienia, drętwienia, pieczenia oraz osłabieniem mięśni stopy;
  • neuropatia przy przewlekłej niewydolności nerek - neuropatia obwodowa jest częstym powikłaniem niewydolności nerek w zaawansowanym stadium. Wówczas pojawiają się zaburzenia czucia na poziomie kończyn dolnych. Chorzy skarżą się na różne dolegliwości w stopach i nogach oraz mają tendencję do ciągłego poruszania kończynami dolnymi. Szczególną uwagę powinna zwrócić opuchlizna wokół kostek, która wyraźnie wskazuje na niewydolność nerek;
  • neuralgia półpaścowa może pojawić się po ustąpieniu objawów ospy lub nawet po kilku miesiącach od jej zakończenia. Wówczas pojawia się ból pasa skóry wcześniej zajętego przez chorobę, który może promieniować do stóp. Nie jest on jednak wywołany przez uszkodzenie skóry, ale zwoju czuciowego, który unerwia konkretny fragment skóry;
  • neuropatia alkoholowa jest wynikiem nadużywania alkoholu. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem neuropatii alkoholowej jest uczucie silnego pieczenia w kończynach, szczególnie dolnych. Dodatkowo chorzy skarżą się na zaburzenie czucia połączone z drętwieniem lub mrowieniem nóg, przypominającym przepływ prądu. Część chorych nie odczuwa zmian temperatury na skórze;
  • neuropatia z niedoboru witamin z grupy B - niedobór witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12, może przyczynić się do neuropatii, ponieważ mają one duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. W przypadku ich niedoboru pojawiają się drżenia i drgawki, zaburzenia równowagi, a także pieczenie kończyn;

Pieczenie stóp - zespół Guillaina-Barrego

Zespół Guillaina-Barrégo to autoimmunologiczna choroba nerwów, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje części obwodowego układu nerwowego. Początkowo pojawia się drętwienie lub mrowienie stóp, które stopniowo obejmuje ręce i górną część ciała (czasem także twarz). Po kilku dniach od wystąpienia tych symptomów następuje osłabienie mięśni w nogach, ramionach i na bokach twarzy.

Pieczenie stóp - przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna pojawia się, gdy krew zbyt długo zalega w naczyniach. Pierwszym objawem choroby jest uczucie "ciężkości" nóg, które pojawia się pod koniec dnia. Objawami współtowarzyszącymi są opuchlizna stóp i kostek, bóle nóg, pieczenie oraz kurcze stóp i łydek, które pojawiają się w czasie długiego stania. Jeśli na skórze nóg pojawiają się poszerzone, fioletowe żyłki przypominające miotełki lub pierwsze żylaki, które są trwałymi poszerzeniami żył powierzchownych kończyn dolnych, można być pewnym, że przyczyną pieczenia stóp jest niewydolność żylna.

Czytaj też:

To ci się przyda

Pieczenie stóp - przyczyną może być alergia na... skarpetki

Pieczenie stóp może być odpowiedzią alergiczną na kontakt skóry z niektórymi barwnikami i materiałami, z których są wykonane skarpetki. Jeśli swędzące krostki tworzą się na stopach od momentu założenia wełnianych skarpetek, prawdopodobnie sprawcą uczulenia jest wełna. Przyczyną uczulenia mogą też być gumowe nitki wchodzących w skład skarpetek. Potencjalnym alergenem jest również lycra, która po kontakcie ze skórą osoby cierpiącej na alergię, może wywołać egzemę kontaktową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
laik
|

Sugeruję wykonanie analizy ciała, która podpowie co jest przyczyną tego stanu organizmu.

jagodapanna
|

witam
Od ok 2tygodni mam podobne dolegliwisci.
szczegolnie jedna stopa piecze mnie ,a po położeniu sie wieczorem ten piekący ból nasila się.
co mam stosować na moje dolegliwości ?
Jadwiga

Kazik
|

Mam pieczenie skóry palców u nóg,sprawiają wrażenie jakby się paliły. bardzo uciążliwe, odczuwalne przy położeniu się do snu, nawet pościel podrażnia i nie daje usnąć. Jaka choroba mnie dopadła?

adaniewypada
|

Na bolace stopy i stawy od siebie polece zmiane obuwia. Od kiedy pamietam bolaly mnie stopy, a jak chodze w obuwiu to nie bola w ogole. Sa to butki porzadnie zrobione, wygodne, z wyprofilowana wkladka i przede wszytskim lekkie - nie czuc , ze sie je nosi :)

Magdalena
|

nie napisano tutaj o chorobie Fabryego- pieczenie dłoni i stóp, mrowienie, ból to objawy tej grożnej choroby. Nie nalezy tego lekcewazyć !

Babcia
|

Bardzo przydatna treść dla osób cierpiących na to schorzenie.Poczytałam z wielką uwagą.Dziękuję że takie informacje mogę czytać.

urszula-majdan@gmx.de
|

Czytałam właśnie pytanie Pani Kasi z dnia 14.10.2014 i te same problemy mam z moimi stopami. Czy otrzymam również odpowiedz pod wyżej wymienionym adresem E-Meil?

maaa
|

To może być borelioza. Zrób test. miałem takie same objawy.

aga
|

Witam
Od jakiegos czasu mam pieczenie w stopach i bol nog w lydkach.
co to moze byc ?

jocker
|

od jakiegos czasu mam bóle miesni i od niedawna mi dosło uczucie ciepła pieczenia skóry z tyłu i pulsowanie rganie miesni co jakisc czas tak samo jak te bóle i pieczenie dodam że mam nerwice i miałem rózne nerwicowe obiawy takjie jak ucisk w klatce dretwienie rąk uczucie martwinia skóry i nogi z waty takie odczucie i jakby miesnie sie przelewały pełzały podejrzewałem błędne sm udar rak czy cos takiego brałęm setalof i sulpiryd pomogło od pierwszej dawki na czas długi potem znowu sie denerwowałem i czyłem sie zmęczony i miałem obiawy które powyżej wymieniłem czy to nawród nerwicy czy może to jest tym razem tęzyczka sm udar prosze o pomoc