Martwię sie o wnuczkę [Porada eksperta]

2009-02-10 10:38

Moja wnuczka w styczniu 2008 skończy 4 latka, w tej chwili jeszcze nie wymawia poprawnie wielu słów, jak również nie potrafi mówić pełnymi zdaniami. Obecnie przebywa z rodzicami w Anglii i coraz bardziej sie niepokoję o nią.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Dziecko w wieku 4 lat powinno porozumiewać się prostymi zdaniami, rozumieć i wykonywać polecenia złożone, rozpoznawać kolory, często mówić, opowiadać o tym co robiło w przedszkolu, na spacerze. Powinny być to opowieści zrozumiałe dla osoby słuchającej. Choć dziecko w tym wieku często nie zna wszystkich słów, których chce użyć w swojej wypowiedzi, tworzy własne słowa. Wychodzą one z użycia około 5 roku życia. Czterolatek wymawia już prawidłowo głoski miękkie oraz głoski takie jak s, z, c, dz. Jeżeli stan mowy Pani wnuczki odbiega od opisanej wyżej normy, konieczna jest konsultacja logopedy. Ważne, aby był to logopeda polski, ponieważ on najlepiej będzie potrafił porozumieć się z wnuczką oraz dokładnie ją zdiagnozować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza