Sztuczna inteligencja błyskawicznie wykrywa COVID-19

2020-03-19 10:30 Katarzyna Terentiew

Do Europy trafił pierwszy system sztucznej inteligencji, który umożliwia zdiagnozowanie choroby COVID-19, wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 już w 20 sekund.

Posłuchaj, jak bezpiecznie robić zakupy w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Oprogramowanie umożliwiające szybką diagnozę COVID-19 trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego Campus Bio-Medico w Rzymie. To pierwszy ośrodek w Europie, który korzysta z tej technologii. System został zakupiony w Chinach, gdzie jest stosowany m.in. w szpitalach w Wuhan, jak podaje serwis Rai News.

Jak oprogramowanie wykrywa COVID-19?

Oprogramowanie analizuje obrazy płuc wykonane w tomografii komputerowej, a następnie w ciągu 20 sekund potrafi postawić diagnozę i potwierdzić, czy choroba atakująca płuca jest wynikiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Skuteczność systemu szacowana jest na 98,5 procenta.

Aplikacja jest również w stanie ocenić rokowania: czy w kolejnych dobach nastąpi poprawa czy też pogorszenie stanu pacjenta.

System ma być dostępny nie tylko dla pacjentów w stolicy Włoch. Szpital będzie analizował wyniki badań tomograficznych z całego regionu Lacjum.

Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Koronawirus instrukcja postępowania

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Dowiedz się więcej:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE