9 nawyków, które szkodzą nerkom

2022-01-27 18:07

Każdego dnia nerki wykonują ciężką pracę, bezustannie oczyszczając krew z toksycznych substancji i usuwając z organizmu nadmiar wody. Lecz na ich kondycję mogą mieć zgubny wpływ pewne przyzwyczajenia, które upośledzają ich sprawność.

Nawyki, które szkodzą nerkom
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Za mało płynów
  2. Nadmiar soli w diecie
  3. Jadłospis obfitujący w białko
  4. Odwlekanie wizyty w toalecie
  5. Wychładzanie okolic miednicy
  6. Lekceważenie infekcji
  7. Nadużywanie alkoholu
  8. Palenie papierosów
  9. Nadużywanie leków przeciwbólowych

Większość schorzeń nerek rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. A niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że w ciągu całego życia nerkom mogą szkodzić nie tylko zatrucia czy infekcje dróg moczowych, ale także niektóre codzienne, pozornie niewinne  nawyki, które sprawiają, że praca nerek wymaga więcej wysiłku. Sprawdź, czy powinieneś zmienić przyzwyczajenia, aby twoje nerki pozostały w dobrej formie do późnego wieku.

Sprawdź też od czego bolą nerki!

Za mało płynów

Gdy dostarczasz nerkom zbyt mało wody, toksyczne odpady przemiany materii będą przenikały do krwi i z czasem staną się przyczyną problemów zdrowotnych, w tym także uszkodzenia nerek. Filtrowanie krwi i usuwanie toksyn będzie przebiegać prawidłowo, jeśli dziennie dostarczysz organizmowi 2-2,5 l płynów. Na ten bilans wodny składa się nie tylko herbata czy inne napoje, którymi popijasz posiłki, także zupy, owoce i warzywa. Warto mieć zawsze pod ręką butelkę wody mineralnej i regularnie popijać po kilka łyków – zwłaszcza gdy masz zwyczaj pić kilka mocnych kaw dziennie (kawa działa odwadniająco). Dowiedz się też, dlaczego nie można pić kawy tuż po pobudce!

Nadmiar soli w diecie

Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 4-5 g. To nie tylko sól z solniczki, ale także ta zawarta w pieczywie i produktach wysoko przetworzonych, które najlepiej wyeliminować z diety lub mocno ograniczyć ich spożycie:  sosach i zupach z torebki, chipsach, krakersach, fast-foodach, solonych orzeszkach itp. Nadmiar soli przyczynia się do zwiększenia ilości białka w moczu, bywa przyczyną nadciśnienia, które zwiększa ryzyko choroby nerek, a także sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. 

Sprawdź też jakie są inne przyczyny, objawy i jak się leczy kamienie w nerkach!

Jadłospis obfitujący w białko

W procesie trawienia białek powstają amoniak i ketokwasy – jednym z zadań nerek jest usuwanie ich z organizmu. Dieta bogata w wędliny, mięso i nabiał zmusza nerki do cięższej  pracy i naraża je na szkodliwe działanie amoniaku, którego nadmiaru organizm nie jest stanie zneutralizować.

Odwlekanie wizyty w toalecie

Czekanie z nią do ostatniej chwili nie służy nerkom, gdyż w zalegającym w pęcherzu moczu łatwo mnożą się bakterie, które mogą atakować nie tylko pęcherz, ale także przenikać do dróg moczowych i samych nerek. Bakterie powodują zapalenie, prowadzące do uszkodzenia nerek. Z tego względu ważne jest także, by podczas oddawania moczu dokładnie opróżnić pęcherz, nie zostawiając w nim żadnych resztek, i pić dużo płynów (w zagęszczonym moczu łatwiej rozwijają się bakterie). 

Wychładzanie okolic miednicy

Wyziębienie okolic podbrzusza sprzyja infekcjom dolnych dróg moczowych, które podnoszą ryzyko rozwoju zapalenia nerek. Dlatego noszenie cienkich rajstop i krótkich spódniczek zimą, choć dodaje seksapilu, zdecydowanie nie służy nerkom. Także latem pamiętaj, by np. po kąpieli w morzu czy basenie przebrać się w suchy kostium, nie siadać na zimnych kamieniach itp.

Lekceważenie infekcji

Nerkom może zaszkodzić nie tylko „banalne” zapalenie pęcherza. Niedoleczona angina czy „przechodzone” przeziębienie albo grypa mogą mieć dla nerek katastrofalne skutki, gdyż rozwijająca się w organizmie uogólniona infekcja atakuje także nerki i w cięższych przypadkach może doprowadzić nawet do ich niewydolności. Tutaj dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i jak się leczy niewydolność nerek!

Nadużywanie alkoholu

Lampka wina czy piwo wypite od czasu do czasu nie zrobi nerkom szkody. Problematyczne dla nich jest natomiast regularne picie alkoholu – zwłaszcza wysokoprocentowego. Wtedy nerki przestają sobie radzić z usunięciem toksyn w nim zawartych. Ponadto alkohol podnosi ciśnienie tętnicze, co także szkodzi nerkom. Uwaga: regularne picie piwa wcale nie służy kondycji nerek, to szkodliwy mit!

Palenie papierosów

Nałóg nikotynowy sprzyja rozwojowi miażdżycy, która atakuje tętnice nerek, upośledzając ich działanie. Dowiedziono także, że palenie jest jedną z przyczyn nowotworów pęcherza i nowotworów nerki.

Nadużywanie leków przeciwbólowych

Regularne, częste stosowanie leków przeciwbólowych uszkadza nerki, gdyż przyczynia się do zmniejszenia przepływu krwi przez narządy. To może doprowadzić do środmiąższowego zapalenia nerek. Nefrotoksyczne działanie mają stosowane często na ból niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które mają także działanie przeciwbólowe. Są powszechnie dostępne bez recepty (w składzie może być np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen, naproksen, diklofenak). Dlatego, jeśli już musisz wziąć tabletkę na ból, sprawdzaj w ulotce, jaka dawka jest dopuszczalna i nigdy jej nie przekraczaj. Nie bierz też równocześnie dwóch różnych środków przeciwbólowych, nawet jeśli mają różne substancje aktywne, gdyż to grozi przedawkowaniem!

Ludzkie ciało to zagadka. Potrafisz ją rozwiązać? [QUIZ]
Pytanie 1 z 9
Siodło tureckie to nazwa fragmentu ludzkiego ciała, które jest częścią
Rentgen
Przewlekła niewydolność nerek a ciąża