Ból nerek - przyczyny, objawy i leczenie bólu nerki

2018-08-03 9:22 Monika Majewska

Ból nerek (lub tylko jednej nerki) to ból zlokalizowany w jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, w okolicy lędźwiowej - tam znajdują się nerki. W związku z tym ból nerek - niezależnie od tego, jakie są jego przyczyny - często jest mylony z bólem kręgosłupa, a nawet bólem brzucha. Jak jednak określić, czy to rzeczywiście ból nerek? Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są jego przyczyny, jakie objawy mu towarzyszą oraz na czym polega leczenie?

Ból nerek. Posłuchaj, co może oznaczać. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ból nerek (lub tylko jednej nerki) to ból zlokalizowany w jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, w okolicy lędźwiowej - tam znajdują się nerki.

W związku z tym ból nerek często jest mylony z bólem kręgosłupa, a nawet bólem brzucha. W ustaleniu właściwego rozpoznania pomagają objawy towarzyszące bólowi nerek - najczęściej są to objawy dyzuryczne.

Ból nerek może pojawiać się nagle, mieć bardzo nasilony charakter i wzmagać się stopniowo w ciągu kilku kolejnych dni. Ból nerek może być również przewlekły i utrzymywać się przez dłuższy czas.

Ból nerek (nerki) - przyczyny. Zapalenie nerek

Najczęściej przyczyną bólu nerek jest zapalenie nerek. Może to być:

 • kłębuszkowe zapalenie nerek - najczęściej wywoływane jest przez bakterie lub wirusy. Pojawia się na ogół w tydzień - dwa po przebytej infekcji. Proces zdrowienia z pierwotnej choroby zostaje przerwany, pogarsza się samopoczucie, następuje utrata apetytu połączona czasem z problemami żołądkowymi. Mogą pojawić się także obrzęki twarzy i stóp, kłopoty z oddawaniem moczu, objawy nadciśnienia tętniczego. Tylko sporadycznie chorobie towarzyszy gorączka
 • śródmiąższowe zapalenie nerek - w większości przypadków (ok. 70 proc.) ostre śródmiąższowe zapalenia nerek jest związane ze stosowaniem tzw. leków nefrotoksycznych, które doprowadzają do nefropati polekowej (polekowego uszkodzenia nerek). Objawy choroby to stan podgorączkowy lub gorączka, ból w okolicy lędźwiowej (opisywany jako tępy), wysypka na skórze (o różnej lokalizacji), skąpomocz. Mogą pojawić się także: bóle stawów, krwiomocz, zmniejszenie objętości oddawanego moczu
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek - objawy są podobne do tych, które występują w przebiegu śródmiąższowego zapalenie nerek

  Ból nerek (nerki) - przyczyny. Kolka nerkowa

  Kolka nerkowa pojawia się, gdy następuje nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, wywołany zalegającym i wzbierającym moczem. Stan ten jest konsekwencją zatkania moczowodu przez kamień moczowy.
  Objawem kolki nerkowej jest nagły, bardzo silny, ostry ból. Jest on umiejscowiony w okolicy nerki (lędźwiowej), skąd promieniuje ku dołowi w kierunku pęcherza, cewki i zewnętrznej powierzchni uda. Objawami towarzyszącymi są:

  Ból nerek (nerki) - przyczyny. Wodonercze

  Przyczyną bólu nerki może być też nagromadzenia moczu w nerce w związku z jego utrudnionym odpływem, czyli wodonercze. Wodonercze zwykle wykrywane jest przypadkowo, gdyż przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak już daje objawy, są one niecharakterystyczne. Dzieci najczęściej skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, brak apetytu, wzdęcia, biegunki. Może także pojawić się gorączka, która wskazuje na infekcję układu moczowego, często towarzyszącą wodonerczu. U dorosłych objawem charakterystycznym jest tępy ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do spojenia łonowego, a u mężczyzn do jąder. Objawami współtowarzyszącymi są dolegliwości ze strony układu pokarmowego: mdłości, wymioty oraz wzdęcia brzucha. Może również dojść do zaburzeń w oddawaniu moczu.

  Warto wiedzieć

  Ból kręgosłupa a ból nerek - jak odróżnić?

  Ból nerek zaczyna się z jednej strony – z lewej lub prawej, promieniuje do środka, rozprzestrzeniając się poziomo. W przypadku kręgosłupa, rozchodzi się on pionowo w stronę karku lub nóg. Pulsujący ból, przypominający kolkę, wywołujący gwałtowne ataki, spowodowany bywa uciskiem związanym z zatrzymaniem moczu. Inaczej jest w przypadku kręgosłupa - pojawia się tępy ból, który sygnalizuje zwyrodnienie.

  Ból nerek (nerki) - przyczyny. Torbiel nerki

  Torbiel nerki to twór wypełniony płynem zlokalizowany w miąższu nerki. Torbiele mogą być wrodzone, nabyte i uwarunkowane genetycznie. Gdy torbiele nerek są małe, zazwyczaj nie dają objawów. Dopiero gdy stają się duże, mogą powodować:

  • ból zlokalizowany najczęściej w okolicy lędźwiowej, ale także po bokach brzucha
  • uczucie pełności, dyskomfortu lub nieprzyjemne uczucie ucisku w brzuchu
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, np. nudności

  Najczęściej torbiel nerki nie wymaga leczenia.

  Ból nerek (nerki) - przyczyny. Nowotwór nerki

  Rak nerki najbardziej zagraża mężczyznom po 45. roku życia. Kobiety natomiast najczęściej zapadają na nowotwór nerki między 55. a 74. rokiem życia. Najgroźniejsze dla nerek jest palenie papierosów, ponieważ toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają nerki.

  Objawy, które lekarze nazywają klasyczną triadą (czyli wystąpienie krwiomoczu, bólu i wyczuwalnego guza), dotyczą zaledwie 7–15 proc. chorych i zazwyczaj świadczą o znacznym zaawansowaniu choroby. Pojedynczo objawy te występują częściej, np. krwiomocz u ok. 40–60 proc. chorych. Ból, który towarzyszy chorobie, może przypominać kolkę lub być tępy i pojawiać się w okolicy lędźwiowej. U chorych obserwuje się stany podgorączkowe lub gorączkę, nocne poty, spadek masy ciała, podwyższone ciśnienie krwi, zapalenia wielomięśniowe.

  Najskuteczniejszą metodą leczenia raka nerki jest chirurgiczne usunięcie guza, ponieważ nowotwór ten cechuje umiarkowana wrażliwość na chemioterapię i napromienianie (radioterapię).

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 6/2020
  KOMENTARZE