Dlaczego nie należy pić kawy tuż po obudzeniu?

2019-08-22 13:05

Rada dla kawoszy, którzy zaczynają dzień od wypicia kawy. Nie spiesz się - najlepiej sięgnij po kawę między 9.30 a 11.30. Optymalna godzina to 10.30.

Optymalna godzina na wypicie porannej kawy to 10.30. O tej porze bowiem poziom kortyzolu - hormonu stresu o dobowym rytmie działania - zaczyna spadać. Pijesz kawę tuż po wstaniu z łóżka?

Niepotrzebnie, bo organizm nie potrzebuje wówczas pobudzenia kofeiną, jako że stężenie kortyzolu zaraz po przebudzeniu jest duże, a szczyt osiąga między 8 a 9. Efekt więc żaden, a łatwo o uodpornienie się na działanie kofeiny - będziesz pić coraz więcej i coraz mocniejszej kawy.

Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest wypicie małej czarnej na czczo. Choć faktycznie szybko stawia na nogi, zwłaszcza po zarwanej nocy, efekt jest krótkotrwały i szybko poczujesz gwałtowny spadek energii.

Organizm rano potrzebuje innego doładowania - lepiej zafundować mu pożywne śniadanie ze szklanką soku, ewentualnie z mleczną latte, a mocniejszą kawę, np. espresso, zrobić sobie na drugie śniadanie.

Po wypiciu kawy na pusty żołądek wkrótce pojawia się wilczy głód, nad którym trudno zapanować. Zamiast np. kanapki z chleba razowego, sera i warzyw (zawierającej zdrowsze dla nas węglowodany złożone), chętniej sięgamy wtedy po produkty o wysokim indeksie glikemicznym, np. słodką drożdżówkę czy ciastko, składające się z łatwo przyswajalnych cukrów prostych i ubogie w witaminy.

Problem w tym, że dostarczona w ten sposób energia szybko się kończy, poziom glukozy we krwi gwałtownie spada i znów robimy się głodni...

Należy też pamiętać, że kawa ma działanie moczopędne, dlatego pijąc mocną kawę i nie uzupełniając jej innymi płynami, narażamy organizm na odwodnienie.

Kolejny powód, dla którego lepiej poczekać z pierwszą kawą, to... oddech. Poranny zapach z ust, delikatnie mówiąc, nie należy do najprzyjemniejszych i jest to normalny objaw spowodowany obecnością soków trawiennych w pustym żołądku.

Znane z reklam obrazki par całujących się zaraz po obudzeniu i rozkoszujących się pyszną kawą w łóżku można włożyć między bajki.

Kawa na pewno nie pomaga w odświeżeniu oddechu. Lepiej zjeść porządne śniadanie, umyć zęby i dopiero wtedy przywitać się całusem z ukochaną/ukochanym!

Posłuchaj o tym dlaczego nie należy pić kawy zaraz po przebudzeniu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
To ci się przyda

Masz nadciśnienie? Nie musisz rezygnować z kawy!

Kofeina zawarta w kawie krótkotrwale podnosi ciśnienie i przyśpiesza tętno. Ale powinni wystrzega się jej ci nadciśnieniowcy, którzy piją ją okazjonalnie, bo ich organizm zareaguje mocnym pobudzeniem.

Ci, którzy piją kawę na co dzień, mogą delektować się jej smakiem, ponieważ w ich przypadku reakcja ze strony układu sercowo-naczyniowego jest niewielka, a nawet żadna. Lepiej jednak ograniczyć się do jednej filiżanki rano.

Kawa pita wielokrotnie w ciągu dnia i przez lata podnosi poziom cholesterolu, co w połączeniu z nadciśnieniem zwiększa ryzyko zmian miażdżycowych.

Wpływ kawy na podwyższenie poziomu cholesterolu zależy od sposobu przyrządzania naparu. Największy jest w przypadku kawy parzonej w termosie lub po turecku. Znacznie mniejszy - gdy pijesz kawę z ekspresu lub rozpuszczalną.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Eleona
|

Przede wszystkim żadnej kawy na czczo, prosta droga do tego żeby sobie żołądek zajechać...

Morran
|

meritum jest, że nie mam napadów wilczego głodu, w tym po kawie. Wiem, że nic konkretnego nie zjadłem, lub już dość.

Morran
|

nie należy tych rzeczy traktować jako wyroczni, pomijając, że kiedyś sądzono, że kawa jest niezdrowa(a nie papierosy). Piję kawę z filtra i proszę sprawdzić obniża cholesterol. Należy pić 2 filizanki do 5 dziennie, co pewien czas, jeżeli ktoś już nie umarł od kawy. Oczywiście zależy to od zdrowia, wyspania, zmęczenia. Jednak NIE powoduje znaczącego wzrostu ciśnienia, a już na pewno na stałe. Minimalne dzialanie wypłukujace, ale i tak trzeba mieć potas, magnez, wapń, dość wody, odpowiedni poziom cukru, czyli np. zółtko jaja, dość snu i wypoczynku. Przebojem teraz jest cholina. Kawa trochę osłabia toksyczne i rakotwórcze działanie alkoholu na wątrobę(kiedyś uważano odwrotnie).

ff
|

Szanowny Panie. Nie zna Pan takich ludzi, bo zwykle nie mieli oni dostępu do kawy (w czasach ich młodości była luksusem). W tym kraju nie dało się być wówczas "kawoszem". Ja również nie znam osobiście 100% zdrowych kawoszy po 45 roku życia, bo zwykle do kawki to bardzo pasuje papierosek i trzy łyżeczki cukru, prawda? Owi "kawosze " oprócz kawy często lubią goloneczkę, piwko, wódeczkę i inne uciechy dorosłego życia. Niestety po 45 roku życia jest niewielu ludzi całkowicie zdrowych niezależnie, czy piją oni kawę czy nie. Zwykle tryb życia (aktywność ruchowa i warunki pracy) stanowi problem po 45 roku życia, a nie picie kawy.

Barista
|

Ten artykul jest do niczego

Js
|

Czy naprawdę uważacie że espresso jest mocną kawą????? Otóż nie jest!!!

Tic
|

Proszę doprecyzować okazjonalnie

Tomasz
|

Najważniejsze to zachować umiar i dobrze przygotowywać kawę. Ja również uważam, że najzdrowszy sposób parzenia kawy pochodzi z ekspresu. Ja sam używam ciśnieniowego .Pije głównie mleczne napitki, przez co nie mam tak wielkich problemów z kofeiną, ale znam przypadki osób które przesadzały z ilością jaką przyjmowały w ciągu dnia. Konsekwencje nie są zbyt ciekawe...

fizjoterapia
|

Oczywiście jak zwykle jako powód podano poziom kortyzolu, ale nigdzie nie spotkałem się z zaleceniem aby nie pic kawy z rana z powodu dużej aktywności trzustki w tych godzinach . Kawa z cukrem w godzinach porannych naraża nas na cukrzycę.

azi
|

witam ! No przyznam jestem w szoku! W moim przypadku to co Pan napisałeś - tak jest właśnie w 100% . Skąd Pan to wiedział?? Prosze o odpowiedz na @ .Zaczęłam chorować na wszystko na raz ,to co wymieniłeś dobry człowieku...czy moge jakoś temu zaradzić ,czy jest jakiś sposób by odrzucić choróbska, lub chociaż powstrzymać dalsze postępowanie? Pozdrawiam