Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna - czy to ta sama choroba?

2020-02-18 14:33

Czy depresja nerwicowa i nerwica depresyjna jest tym samym? Psychiatrzy nierzadko spotykają się z trudnościami w jednoznacznym postawieniu diagnozy, związanymi z tym, że jeden pacjent może doświadczać objawów, które są typowe dla kilku różnych zaburzeń psychicznych. Osoba z obniżonym nastrojem może jednocześnie borykać się z zaburzeniami lękowymi – taka kompilacja dolegliwości spotykana bywa zarówno w depresji nerwicowej, jak i nerwicy depresyjnej. Przeczytaj, czym się od siebie różnią te dwie jednostki i czy ich wyodrębnianie jest rzeczywiście z jakichś powodów istotne.

Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna: podstawowe różnice
  2. Przyczyny depresji nerwicowej i nerwicy depresyjnej
  3. Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna dają różne objawy
  4. Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna: podobne schorzenia, odmienne leczenie

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna: podstawowe różnice

Choć nazwy obu wymienionych jednostek brzmią podobnie, to w rzeczywistości różnice pomiędzy nimi są znaczące. Depresja nerwicowa zaliczana jest do grupy zaburzeń afektywnych, czyli takich, w których dominującym u chorych objawem są zaburzenia nastroju. Termin ten jest obecnie coraz rzadziej stosowany, współcześnie depresję nerwicową określa się raczej mianem dystymii (znanej również jako depresja przewlekła).

Odmienne jest z kolei klasyfikowanie nerwicy depresyjnej. Jako nerwicę traktuje się bowiem tego typu zaburzenie, w którym przodującą dolegliwością jest lęk i związane z nim zjawiska.

To, które rozpoznanie zostanie postawione u danego pacjenta, zależne jest od dominujących u niego dolegliwości. Zdarzyć się jednak może, że nie będzie możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy depresji nerwicowej czy nerwicy depresyjnej. Taka sytuacja występuje u tych chorych, u których objawy afektywne i lękowe mają podobne nasilenie – rozpoznawane są wtedy mieszane zaburzenia lękowo-depresyjne.

Czytaj też: Zaburzenia lękowe utrudniają życie

Przyczyny depresji nerwicowej i nerwicy depresyjnej

Różnice pomiędzy opisywanymi jednostkami obejmują ich etiologię (przyczyny powstawania). Część czynników przyczyniających się do wystąpienia obu zaburzeń jest podobna, tak jest w przypadku traumatycznych wydarzeń życiowych (np. gwałtu, napaści), które to mogą stanowić czynniki zapoczątkowujące depresję nerwicową czy nerwicę depresyjną.

Główne różnice co do przyczyn są następujące: w przypadku depresji nerwicowej największe znaczenie mają przewlekłe nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania układów neuroprzekaźnikowych w mózgowiu.

Z kolei w rozwoju nerwicy depresyjnej najistotniejszy udział mają aspekty psychologiczne, takie jak narażenie na silny, przewlekły stres czy niemożność sprostania wymaganiom otoczenia i związany z tym wewnętrzny, psychologiczny konflikt (którego obecności pacjenci zwykle sobie nie uświadamiają).

Czytaj też: Nerwica - rodzaje nerwic

Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna dają różne objawy

W przypadku depresji nerwicowej przodują objawy afektywne, takie jak:

W przebiegu nerwicy depresyjnej również mogą pojawiać się objawy wymienione powyżej, jednakże mają one znacznie mniejsze niż w depresji nerwicowej nasilenie.

Przodującymi dolegliwościami w przypadku nerwicy depresyjnej są natomiast:

Poza wymienionymi objawami, pacjenci z nerwicą depresyjną mogą borykać się z niewyjaśnionymi dolegliwościami natury somatycznej, takimi jak częste bóle głowy i bóle brzucha, zaburzenia czynności serca, bóle kręgosłupa czy dysfunkcje dotyczące funkcjonowania narządów płciowych.

Czytaj też: Depresja maskowana - jak ją rozpoznać? Objawy i leczenie depresji maskowanej

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna: podobne schorzenia, odmienne leczenie

Oba opisywane problemy na tyle znacząco potrafią zaburzać codzienne funkcjonowanie pacjentów, że ich wystąpienie powinno skłonić do odwiedzenia specjalisty i do podjęcia leczenia. Choć zakres dolegliwości związanych z nerwicą depresyjną i depresją nerwicową bywa podobny, to zdecydowanie powinno się różnicować ze sobą te jednostki.

Powodem, dla którego trafność diagnozy w opisywanych problemach jest tak istotna, są odmienności dotyczące leczenia obu stanów.

W przypadku nerwicy depresyjnej podstawową rolę odgrywa psychoterapia, z kolei osobom z depresją nerwicową jako leczenie pierwszego rzutu proponowana jest raczej farmakoterapia. Łączne stosowanie obu metod leczenia (farmako- i psychoterapii) nie jest zjawiskiem rzadkim w przypadku terapii tak nerwicy depresyjnej, jak i depresji nerwicowej, jednakże – jak wspomniano powyżej – duże znaczenie odgrywa to, która z tych metod zostanie wybrana jako podstawowy rodzaj oddziaływania terapeutycznego.

Czytaj też:

Test: Czy masz depresję?
Pytanie 1 z 12
1. Czy od dłuższego czasu towarzyszy ci uczucie smutku i przygnębienia?
O autorze
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.