Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna - czy to ta sama choroba?

2019-08-21 16:46 lek. Tomasz Nęcki

Czy depresja nerwicowa i nerwica depresyjna jest tym samym? Psychiatrzy nierzadko spotykają się z trudnościami w jednoznacznym postawieniu diagnozy, związanymi z tym, że jeden pacjent może doświadczać objawów, które są typowe dla kilku różnych zaburzeń psychicznych. Osoba z obniżonym nastrojem może jednocześnie borykać się z zaburzeniami lękowymi – taka kompilacja dolegliwości spotykana bywa zarówno w depresji nerwicowej, jak i nerwicy depresyjnej. Przeczytaj, czym się od siebie różnią te dwie jednostki i czy ich wyodrębnianie jest rzeczywiście z jakichś powodów istotne.

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna: podstawowe różnice

Choć nazwy obu wymienionych jednostek brzmią podobnie, to w rzeczywistości różnice pomiędzy nimi są znaczące. Depresja nerwicowa zaliczana jest do grupy zaburzeń afektywnych, czyli takich, w których dominującym u chorych objawem są zaburzenia nastroju. Termin ten jest obecnie coraz rzadziej stosowany, współcześnie depresję nerwicową określa się raczej mianem dystymii (znanej również jako depresja przewlekła).

Odmienne jest z kolei klasyfikowanie nerwicy depresyjnej. Jako nerwicę traktuje się bowiem tego typu zaburzenie, w którym przodującą dolegliwością jest lęk i związane z nim zjawiska.

To, które rozpoznanie zostanie postawione u danego pacjenta, zależne jest od dominujących u niego dolegliwości. Zdarzyć się jednak może, że nie będzie możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy depresji nerwicowej czy nerwicy depresyjnej. Taka sytuacja występuje u tych chorych, u których objawy afektywne i lękowe mają podobne nasilenie – rozpoznawane są wtedy mieszane zaburzenia lękowo-depresyjne.

Przyczyny depresji nerwicowej i nerwicy depresyjnej

Różnice pomiędzy opisywanymi jednostkami obejmują ich etiologię (przyczyny powstawania). Część czynników przyczyniających się do wystąpienia obu zaburzeń jest podobna, tak jest w przypadku traumatycznych wydarzeń życiowych (np. gwałtu, napaści), które to mogą stanowić czynniki zapoczątkowujące depresję nerwicową czy nerwicę depresyjną.

Główne różnice co do przyczyn są następujące: w przypadku depresji nerwicowej największe znaczenie mają przewlekłe nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania układów neuroprzekaźnikowych w mózgowiu.

Z kolei w rozwoju nerwicy depresyjnej najistotniejszy udział mają aspekty psychologiczne, takie jak narażenie na silny, przewlekły stres czy niemożność sprostania wymaganiom otoczenia i związany z tym wewnętrzny, psychologiczny konflikt (którego obecności pacjenci zwykle sobie nie uświadamiają).

Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna dają różne objawy

W przypadku depresji nerwicowej przodują objawy afektywne, takie jak:

 • obniżony nastrój,
 • brak możliwości odczuwania szczęścia (anhedonia),
 • zaburzenia snu,
 • utrata napędu życiowego,
 • zaburzenia apetytu,
 • problemy z podejmowaniem decyzji,
 • zaburzenia uwagi, pamięci czy koncentracji,
 • poczucie bezsensowności świata,
 • myśli samobójcze (występujące jednak znacznie rzadziej i mniej nasilone niż w typowej depresji).

W przebiegu nerwicy depresyjnej również mogą pojawiać się objawy wymienione powyżej, jednakże mają one znacznie mniejsze niż w depresji nerwicowej nasilenie.

Przodującymi dolegliwościami w przypadku nerwicy depresyjnej są natomiast:

 • nieuzasadnione odczuwanie lęku (dotyczące zarówno sprecyzowanych sytuacji, np. utraty pracy lub miejsca zamieszkania, ale i lęku nieskojarzonego z jakąś konkretną sytuacją),
 • stałe uczucie zmęczenia,
 • niepokój,
 • drażliwość, zmienność nastroju.

Poza wymienionymi objawami, pacjenci z nerwicą depresyjną mogą borykać się z niewyjaśnionymi dolegliwościami natury somatycznej, takimi jak częste bóle głowy i brzucha, zaburzenia czynności serca, bóle kręgosłupa czy dysfunkcje dotyczące funkcjonowania narządów płciowych.

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna: podobne schorzenia, odmienne leczenie

Oba opisywane problemy na tyle znacząco potrafią zaburzać codzienne funkcjonowanie pacjentów, że ich wystąpienie powinno skłonić do odwiedzenia specjalisty i do podjęcia leczenia. Choć zakres dolegliwości związanych z nerwicą depresyjną i depresją nerwicową bywa podobny, to zdecydowanie powinno się różnicować ze sobą te jednostki.

Powodem, dla którego trafność diagnozy w opisywanych problemach jest tak istotna, są odmienności dotyczące leczenia obu stanów.

W przypadku nerwicy depresyjnej podstawową rolę odgrywa psychoterapia, z kolei osobom z depresją nerwicową jako leczenie pierwszego rzutu proponowana jest raczej farmakoterapia. Łączne stosowanie obu metod leczenia (farmako- i psychoterapii) nie jest zjawiskiem rzadkim w przypadku terapii tak nerwicy depresyjnej, jak i depresji nerwicowej, jednakże – jak wspomniano powyżej – duże znaczenie odgrywa to, która z tych metod zostanie wybrana jako podstawowy rodzaj oddziaływania terapeutycznego.

Sprawdź e-poradnik
E-poradnik nerwice

Autor: materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

 • Skąd biorą się nerwice i na czym polegają?
 • Dlaczego tak trudno je zdiagnozować.
 • Do jakich innych zaburzeń i chorób mogą prowadzić.
 • Czy można samemu sobie z nimi poradzić?
 • Skąd się biorą dziecięce lęki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Edyta Ut
|

Od lat nie wyrabiam tego tempa w pracy, ciągle się staram, a wymagania rosną. Po nocach nie śpię, w dzień obgryzam paznokcie, w domu nie panuję nad nerwami, bywam płaczliwa lub agresywna. Musiałam poszukać pomocy specjalisty psychologa. Od pół roku chodzę na psychoterapię systemową do pani I. Maślankowskiej w Opolu. Muszę przyznać, że terapia bardzo mi pomaga. Pan psycholog to bardzo świetny fachowiec, jej kompetencje i umiejętności sprawdzają się w przełożeniu na moje zachowanie. Bardzo polecam.