Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

2015-07-31 7:28 Anna Ławniczak

Leczenie nerwicy wymaga czasu, ale warto podjąć ten wysiłek. Nerwica bowiem może całkowicie uniemożliwić normalne życie. Leczenie nerwicy polega przede wszystkim na psychoterapii, ale stosuje się również leczenie farmakologiczne. Sprawdź, jak powinno przebiegać leczenie nerwicy.

Nerwica. Choroba dotyka wielu ludzi. Leczenie nerwicy zazwyczaj wymaga czasu. Nerwica to zespół rozmaitych zaburzeń psychicznych, u których podłoża leży napięcie i lęk. To choroba emocji spowodowana nieuświadomionymi i nierozwiązanymi konfliktami wewnętrznymi. Leczenie nerwicy wymaga czasem podawania środków farmakologicznych, ale same leki nie rozwiążą problemów chorego i nie uwolnią go od nerwicy.

Leczenie nerwicy: kiedy podaje się leki?

Jeśli chory cierpi na silne lęki, napięcie nie pozwala mu spać ani normalnie funkcjonować, nie może zapanować nad dręczącymi myślami i natręctwami (czynności przymusowe), obawia się wyjść z domu, panicznie boi kontaktów z innymi ludźmi, ma obsesje na punkcie swego zdrowia, zdrowego jedzenia, czystości czy inne neurotyczne objawy utrudniające życie - lekarze często decydują się na podanie leków łagodzących te symptomy. Są to środki uspokajające, obniżające napięcie, czasem antydepresyjne. Środki farmakologiczne nie uwalniają chorego całkowicie od lęków i zaburzeń. Czynią je łatwiejszymi do zniesienia oraz sprawiają, że możliwe jest podjęcie psychoterapii.

Leczenie nerwicy: psychoterapia

U podłoża nerwicy leżą problemy psychologiczne człowieka. Często reakcje nerwicowe wyzwala trudna sytuacja, w jakiej człowiek się znajduje (utrata pracy, mobbing, bieda, brak bezpieczeństwa finansowego, utrata ważnej osoby, toksyczna relacja, podjęcie wyzwań przekraczających możliwości, przewlekły stres, z którym ktoś nie umie sobie poradzić, sytuacja traumatyczna - wypadek, napad, przemoc). Powodów wystąpienia reakcji nerwicowej jest wiele. Czasem obiektywnie nie są one dramatyczne, lecz subiektywnie dla chorego są nie do zniesienia, właśnie ze względu na jego problemy psychologiczne. Psychoterapia ma na celu dotarcie do istoty problemów pacjenta, uświadomienie mu jego konfliktów wewnętrznych. Psychoterapeuta daje pacjentowi wsparcie i tworzy bezpieczne warunki do spotkania z trudnymi problemami. Pomaga pacjentowi odkryć zaburzenia postrzegania siebie i swoich doświadczeń, znaleźć przyczyny zaburzeń, rozprawić się ze zranieniami z przeszłości, które pozostawiły ślad na osobowości pacjenta i jego sposobie przeżywania rozmaitych doświadczeń i zdarzeń. Psychoterapia polega także na rozwiązywaniu bieżących konfliktów, budowaniu stabilnego poczucia własnej wartości i uczeniu się rozmaitych umiejętności interpersonalnych.

Naturalne sposoby na ukojenie nerwów [WIDEO]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Koko
|

Ogólnie jest udowodnione, że przy nerwicach występują zmiany w mózgu, także jak poniżej pisał Locus - nie, niekoniecznie nerwice są spowodowane przez hormony. A w dodatku mówienie takich głupich tekstów typu "nie masz nerwicy, tylko ktoś Ci to wmawia" nie polepsza stanu osoby chorej, a tylko pogarsza. Wiele osób przez to rezygnuje z terapii, przez co ledwo daje sobie radę w życiu. Czujesz, że coś jest nie tak, że coś Cię męczy - idź do specjalisty i nie słuchaj tak ograniczonych ludzi jak Locus.

Aga
|

Gdzie można kupić ten dziurawiec ? Proszę o nazwę tego leku.

ala
|

Ja jestem ciagle nerwowa moje dziecko ciągle chce ode mnie mowie proszę nie dociera nikt mi jej nieprzypilnuje cały czas sama się nią zajmuje niechce na nią krzyczeć ale siły juz niemam

Ejo
|

A próbowałaś napar z dziurawca?

Stella
|

Wracam do tematu dziurawca. Minęły już prawie 4 miesiące od kiedy dziennie biorę po 1000 mg. Po około 6-8 tyg. przyszła wyraźna poprawa- zniknęła nerwowość, zmniejszyły się lęki, poprawił się sen, zniknęła ataksja, bóle głowy, kłucie w sercu etc. (długo by wymieniać wszystkie problemy- większość zniknęła), koncentracja poprawiła się znacznie- ogólnie uważam, że dziurawiec jest super alternatywą do leków chemicznych. Skutków ubocznych oprócz wrażliwości na światło w pierwszych dniach (już nie mam) nie było. Polskojęzyczne strony internetowe niestety nie oferują zbyt dużo informacji na temat dziurawca. Istnieje dużo literatury naukowej na temat tego zioła (angielski, niemiecki). Oczywiście dziurawiec jest dla mnie tylko podporą regularnej terapii behawioralnej. Ale bardzo się cieszę, że byłam cierpliwa i wypróbowałam go.

absurdalne
|

Zaburzenia hormonalne? A jeśli ktos ma objawy nerwicy od dzieciństwa to tez nazwiesz to w ten sposób? Zastanow sie zanim cos napiszesz

Agnes
|

Polecam opipramolek pomaga :D

Jaga
|

Słuchajcie, człowiek wykształcony w dziedzinie psychiki ludzkiej z pewnością może coś doradzić. Warto posłuchać takich specjalistów.

Prorok
|

Ciezko cos powiedziec,tabletki maja pomagac w robieniu terapi . Nie ma takiego lekarstwa , co by wyleczylo nas z nerwicy.Tylko przez terapie , mozna tego dokonac. Twoje zycie , twój wybór. Moze sie tobie uda bez tabletek , trzymam kciuki P.

Stella
|

Witam, mam nerwicę od około roku, dopiero teraz zaczęłam terapię, więc na razie nie ma efektów, ale od 4 tyg. biorę dziurawca (leków od psychiatry postanowiłam nie brać- ze strachu przed skutkami ubocznymi), i powoli pojawiają się pierwsze postępy: część objawów somatycznych zniknęła (a było ich sporo). podobno po 6 tyg. będę się czuć znacznie lepiej. Skutkiem ubocznym jest nadwrażliwość na światło. Biorę 1000 mg/d. Dalej czuję się kiepsko, ale znacznie lepiej niż przed kilkoma tygodniami. Bardzo się uparłam z tym ziołem, chociaż większość z moich bliskich radzi mi brać to, co lekarz przepisał.