Bladość skóry - przyczyny. Co oznacza blada twarz?

2021-12-28 10:46

Bladość skóry, najczęściej blada twarz, może mieć różne przyczyny. Choroby, na które najczęściej sugeruje bladość skóry, to anemia. Jednak w niektórych przypadkach bladość skóry, której towarzyszą inne objawy, np. sine usta, podkrążone oczy i sińce pod oczami, mogą wskazywać na znacznie poważniejsze schorzenia. Jakie są przyczyny bladości skóry? Na jakie choroby wskazuje?

Bladość skóry - przyczyny. Co oznacza blada twarz?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Bladość skóry - przyczyny. Anemia
  2. Bladość skóry - przyczyny. Hipoglikemia
  3. Bladość skóry - przyczyny. Niedoczynność tarczycy
  4. Bladość skóry - przyczyny. Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
  5. Bladość skóry - przyczyny. Wstrząs (np kardiogenny, hipowolemiczny)
  6. Bladość skóry - przyczyny. Owsica
  7. Bladość skóry może być objawem owsicy
  8. Bladość skóry - przyczyny. Białaczka lub inna choroba nowotworowa
  9. Bladość skóry - przyczyny. Albinizm
  10. Bladość skóry - przyczyny. Reakcje emocjonalne
Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

Bladość skóry, najczęściej blada twarz, to objaw polegający na zmianie koloru skóry. Bladość skóry może mieć różne przyczyny. Choroby, na które najczęściej sugeruje bladość skóry, to anemia. Jednak w niektórych przypadkach bladość skóry, której towarzyszą inne objawy, np. sine usta, podkrążone oczy i sińce pod oczami, bladość spojówek, obrzęki, mogą wskazywać na znacznie poważniejsze schorzenia. Szczególnie niepokojąca jest bladość skóry całego ciała.

Bladość skóry - przyczyny. Anemia

Bladość skóry najczęściej sugeruje anemię. Anemia to choroba polegająca na zmniejszeniu się poniżej normy liczby czerwonych ciałek (erytrocytów) lub stężenia hemoglobiny we krwi (przy prawidłowej ilości czerwonych krwinek). Najczęściej diagnozuje się anemię z niedoboru żelaza. Jej objawy to:

  • osłabienie
  • uczucie zmęczenia i znużenia, które nie ustępujące po odpoczynku
  • zawroty głowy
  • blada i skłonna do przesuszenia skóra oraz blade błony śluzowe. Widać to na wargach, które robią się bledsze, a jeszcze lepiej na spojówkach oczu. Gdy odchylimy dolną powiekę normalnie powinniśmy zobaczyć żywo czerwone wnętrze. Blade spojówki sugerują anemię
  • włosy przesuszone, łamliwe, wypadające
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • senność
  • skłonność do depresji

Bladość skóry - przyczyny. Hipoglikemia

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, oznacza niski poziom cukru (glukozy) we krwi - poniżej 70mg/dl. Objawy hipoglikemii pojawiają się stopniowo, wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Początkowo są to:

Później dołączają trudności z kojarzeniem i myśleniem, zaburzenia orientacji, zaburzenia mowy i koordynacji ruchów, zaburzenia pamięci, drgawki.

Bladość skóry - przyczyny. Niedoczynność tarczycy

Blada i sucha skóra może także świadczyć o niedoczynności tarczycy, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu objawy, takie jak:

  • zlewne poty
  • rozdrażnienie
  • silne uczucie głodu
  • problemy z koncentracją
  • senność

Charakterystyczne jest także stałe odczuwanie zimna (nawet w upalne dni). Częste zaparcia, sztywność mięśni, ból stawów, zaburzenia miesiączkowania to objawy, które również mogą sugerować niedoczynność tarczycy.

Bladość skóry - przyczyny. Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)

Widocznym symptomem anoreksji jest wychudzenie, jednak pojawiają się także inne objawy, w tym bladość skóry, która może oznaczać niedobór żelaza i innych pierwiastków mineralnych w organizmie. Osoba chora eliminuje ze swojego jadłospisu coraz to inne produkty, dlatego nie dostarcza składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Często jest nadmiernie ruchliwa, intensywnie trenuje w ukryciu, co również przyczynia się do utraty pierwiastków mineralnych.

Z kolei u osoby chorej na bulimię utrata witamin i minerałów jest wynikiem ciągłych wymiotów, używania środków przeczyszczających czy moczopędnych. Poraniona śluzówka jamy ustnej, uszkodzone szkliwo zębów od kwasu żołądkowego to dodatkowe skutki choroby. Dołączają się do nich zaburzenia rytmu serca i cyklu miesięcznego, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, mdłości, zawroty głowy.

Bladość skóry - przyczyny. Wstrząs (np kardiogenny, hipowolemiczny)

Wstrząs kardiogenny występuje, gdy serce zostało uszkodzone tak bardzo, że nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi bogatej w tlen do narządów ciała. W wyniku upośledzenia funkcji wyrzutowej serca ciśnienie krwi zaczyna spadać i rozpoczyna się proces niewydolności wielonarządowej, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Jednym z objawów wstrząsu kardiogennego jest blada, chłodna skóra (należy zwrócić uwagę na zimne kończyny), często z sinawym zabarwieniem, które jest spowodowane skurczem naczyń podskórnych (charakterystyczne są sine usta i uszy, a po ucisku paznokcia/opuszka palca zblednięcie trwa dłużej niż 2 sekundy). Ponadto pojawiają się obfite zimne poty i przyśpieszony oddech. Prawidłowo człowiek powinien oddychać z częstotliwością ok 12-20 oddechów na minutę, jednak w stanie wstrząsu wartość ta może ulec zwiększeniu (najlepiej ocenić to, licząc liczbę oddechów w ciągu jednej minuty). Dla wstrząsu charakterystyczne jest także ogólne osłabienie.

Z kolei wstrząs hipowolemiczny spowodowany jest względnym lub bezwzględnym obniżeniem objętości krwi krążącej. Utrata ponad 20 procent (jednej piątej) objętości krwi lub płynów jest to stan zagrażający życiu. Jego główne objawy to osłabienie, pragnienie, bladość, skurczowe ciśnienie tętnicze <90 mmHg, tachykardia, przyspieszenie i spłycenie oddechu (tachypnoe), zimna, wilgotna skóra, zmniejszone wydzielanie moczu, splątanie, lęk

Bladość skóry - przyczyny. Owsica

Bladość skóry może być jednym z objawów owsicy. Jeśli choroba trwa długo i nie jest odpowiednio leczona, konsekwencja mogą być bardzo wielorakie – od przewlekłego zmęczenia wynikającego z niewyspania lub też bezsenności, poprzez bladość skóry, sińce i worki pod oczami, do kłopotów z koncentracją i nadpobudliwością. Efektem tego może być zgrzytanie zębami i moczenie nocne (u dzieci)

Bladość skóry może być objawem owsicy

Źródło: Lifestyle.newseria.pl

Bladość skóry - przyczyny. Białaczka lub inna choroba nowotworowa

W przebiegu białaczki bladość skory jest wynikiem wypierania przez chore komórki tych, z których rozwijają się czerwone ciałka krwi. Wówczas pojawiają się objawy anemii: ciągłe zmęczenie, bladość skóry, śluzówek w jamie ustnej lub spojówek, pogorszenie tolerancji wysiłku, osłabienie i uczucie braku tchu.

Inne możliwe przyczyny bladości skóry to niedobór snu, intensywny ból (np. atak migreny), odmrożenie.

W związku z niedoborem płytek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie, pojawiają się siniaki, krwawienia z nosa, dziąseł, a także czerwone kropki na skórze.

Na białaczkę wskazują też powtarzające się infekcje - białaczka przyczynia się do obniżenia odporności, dlatego chory łatwo ulega infekcjom, szczególnie zakażeniom wirusowym. Często pojawiają się także owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, angina, gorączka i stany podgorączkowe o nieznanej przyczynie. Mogą pojawić się też bóle kostno-stawowe związane z rozrostem komórek w szpiku kostnym. Uwagę powinno zwrócić także powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, wynikające z nacieku komórek białaczkowych.

Bladość skóry - przyczyny. Albinizm

Albinizm, czyli bielactwo wrodzone, jest defektem polegającym na braku pigmentu (barwnika) w oczach, skórze oraz włosach, którym jest melanina.

W przypadku albinizmu uogólnionego początkowo na ciele noworodka widoczne są małe, odbarwione plamy. Z biegiem czasu plamy bielacze powiększają się i zaczynają łączyć się ze sobą, zajmując obszar całego ciała.

U osób cierpiących na bielactwo wrodzone mogą też występować białe lub biało-żółte włosy oraz, bardzo rzadko, różowe lub czerwone tęczówki oka (w rzeczywistości tęczówka oka najczęściej jest bezbarwna, tylko prześwitują przez nią naczynia krwionośne - stąd ta barwa).

Bladość skóry - przyczyny. Reakcje emocjonalne

Za bladość skóry mogą odpowiadać także reakcje emocjonalne, lęk, strach, wstyd, atak paniki.

Zdaniem eksperta
mgr Bohdan Bielski, psycholog

Bladość skóry a skrajne emocje

Mam prawie 18 lat. Od zawsze byłam bardzo wrażliwa (choć czasem potrafię bardzo dobrze to ukryć), zawsze pierwszą myślą było: co powiedzą inni. Jestem też bardzo emocjonalna - potrafię histerycznie się z czegoś śmiać, a po 5 minutach płakać, bo coś w sobie mi się nie podoba.

Pomimo tego wszystkiego jestem bardzo lubiana, towarzyska, mam dużo kolegów i koleżanek oraz chłopaka, który bardzo o mnie dba.

Od paru miesięcy sporadycznie bolą mnie np. żebra (czasem po lewej, czasem po prawej stronie), pojawia się uczucie kłucia w sercu, podwyższone ciśnienie lub uczucie braku wyczuwalnego pulsu, blada twarz (czasem jestem też blada, gdy jest wszystko dobrze, a pomimo to ludzie pytają się, czy nie jest mi słabo) [...]

Odpowiada mgr Bohdan Bielski, psycholog: Dziękuję za list. Trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Diagnozę zacząłbym od wizyty u lekarza rodzinnego i badań krwi, poziomu hormonów itp.

Natomiast potem - gdy będziemy wiedzieć, że za bladością, słabym pulsem itp. nie kryje się jakaś choroba - psycholog, żeby zrozumieć tło tej emocjonalności.

Wiele problemów emocjonalnych może wypływać z zaburzonej gospodarki hormonalnej lub innych przyczyn "organicznych". Ważne, żeby z tym nie czekać.