OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się około 20 procent dorosłych i prawie 40 procent dzieci. Na owsicę szczególnie narażeni są nauczyciele, pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych, salowe, sprzątaczki oraz, oczywiście, rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przeczytaj albo posłuchaj o objawach i leczeniu owsicy.

Owsica jest bardzo zaraźliwa, więc nic dziwnego, że owsiki u dorosłych pojawiają się tak często. Owsiki dostają się do organizmu drogą pokarmową wraz z jedzeniem - przenosimy je z brudnych rąk (co ułatwia obgryzanie paznokci, oblizywanie palców) czy wdychając jaja, które następnie wraz z śliną spływają do dalszych odcinków układu pokarmowego.

Owsiki u dorosłych: jakie są objawy owsicy?

  Owsiki u dorosłych: diagnoza

  Zwykle nie potrzebne są specjalistyczne badania - owsiki można zaobserwować "gołym okiem". W diagnostyce stosuje się tzw. test paskowy. Pobiera się tzw. wymaz okołoodbytowy, w którym mogą występować jaja owsików.

  Owsiki u dorosłych: leczenie

  Zasada jest taka, że leczeniu muszą się poddać wszyscy w domu. W zależności od preparatu kurację powtarza się po 7, 15 lub 20 dniach. Po niej z reguły robi się znów wymaz. Gdy dokucza ci tylko swędzenie, podmywaj się wodą z płynem do higieny intymnej i osuszoną skórę smaruj np. sudocremem. Gdy doszło do zapalenia, nie używaj mydła, ponieważ podrażnia, ale stosuj nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu. Potem nie wycieraj skóry, tylko delikatnie ją osuszaj. Możesz zastosować zasypkę pudrową. W jadłospisie rodziny trzeba zwiększyć ilość pokarmów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców. Regularne wypróżnienia pozwolą bowiem szybciej się pozbyć owsików i ich larw.

  Ważne
  • dzieci nie powinny spać z dorosłymi
  • bieliznę osobistą zmieniamy codziennie
  • nocną bieliznę codziennie gotujemy
  • ręczniki i ścierki kuchenne co dzień gotujemy i prasujemy
  • meble i podłogę wycieramy dokładnie na mokro; a po każdym sprzątaniu gotujemy ścierkę
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  olga
  |

  Potwierdzam słowa mojej przedmówczyni. Sama niedawno kupowałam i podawałam dziecku. Według mnie działa szybko i skutecznie, a co najważniejsze uwalnia dziecko od pasożytów.

  Monia
  |

  Zentel nic nie daje. Pyrantelum i najlepiej w zawiesinie. Kupisz w aptece bez recepty. Dziecku nic nie będzie. A nic innego ci nie pomoże. Pozdrawiam.

  Karolina
  |

  Ja już psychicznie wysiadam.Jestem mamą karmiącą i w porozumieniu z lek pediatrą przyjęłam jednorazowo Zentel.Niestety te cholery wróciły i po ponad m-cu wzielam Zentel jeszcze raz i dalej nic.Kolejny raz po 18dniach i one dalej szaleją !!!!!innych lekow przyjąć nie mogę bo są bardziej niebezpieczne,poza tym maluszka i tak na kilkanaście godz odstawiam od piersi żeby nie przyjął największej dawki i już nie mam pomysłu.karmic dalej zamierzam ale one mnie wykańczają i fizycznie i psychicznie!!!moze jakas mama karmiła i się wyleczyła i podzieli się swoim sposobem?aha i masło własnej roboty czosnkowe,kiszonki czy duże ilości pestek z dyni nie pomagają

  irena
  |

  W szoku byłam, jak się okazało, że mam owsiki. Dobrze, że pyrantelum, które lekarz mi polecił szybko zadziałało i skutecznie pozbyłam się pasożytów

  Elia
  |

  Dobrze, że można ten lek kupić bez recepty, problem owsikó43. jest naprawdę krępujący.

  Zosia
  |

  Potwierdzam, żeby kuracja pomogła powinno się ja powtórzyć. Najlepiej byłoby zrobić badania i zgłosić się do lekarza na konsultacje. U nas pomogła zawiesina pyrantelumm, nie miałam po niej nawet bólu brzucha czy mdłości, jakbym sok wypiła. Do tego doszedł cały proces prania i prasowania w wysokiej temperaturze.

  Coco
  |

  Anno, ocet pity jest niebezpieczny. Uszkadza nerki bezpowrotnie. Potem tylko codzienne dializy, jak nie smierc, bo wiele kobiet umarlo z octu.

  Lusia
  |

  Niestety nawroty są częste ze względu na źle prowadzone kuracje przez lekarzy.
  Oprócz stosowania leków na pasożyty powinno sie zadbać o szczelność jelit i mikroflore. Po pierwsze larwy nie zginą od leku, po drugie jak ktos ma nieszczelne jelita to wszystko przenika mu do krwi. W ten sposob owsiki obnizaja odporność przez co organizm nie ma szans sie bronic, nie mowiac o regeneracj...
  Przede wszystkim dobre probiotyki!

  kasia
  |

  nietstey kuracje trzeba powtarzac aby przyniosla skutek i owsiki na dobre zostaly "wypedzone". ponadto nalezy stosowac sie do szeregu zasad podczas stosowania kuracji.

  przewal
  |

  Skad wy wszyscy o tych owsikach wiecie to moga byc problemy z nadkwasota lub hemoroidy a slodyczy i alkoholu sporadycznie i podmywac sie po zalatwianiu dużo pietruszki natki co dzien do chlebka z maslem rano