Owsiki u dorosłych - objawy i leczenie owsicy

2022-02-10 14:45

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się około 20 procent dorosłych i prawie 40 procent dzieci. Na owsicę szczególnie narażeni są nauczyciele, pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych, salowe, sprzątaczki oraz, oczywiście, rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dowiedz się więcej objawach i leczeniu owsicy.

Owsiki u dorosłych - objawy i leczenie owsicy
Autor: Getty Images Owsiki mogą dotykać nawet 20 procent dorosłych

Spis treści

  1. Owsica: co to jest?
  2. Owsiki u dorosłych: objawy
  3. Owsiki u dorosłych: diagnoza
  4. Owsiki u dorosłych: leczenie

Owsica: co to jest?

Owsica jest bardzo zaraźliwa, więc nic dziwnego, że owsiki u dorosłych pojawiają się tak często. Owsiki dostają się do organizmu drogą pokarmową wraz z jedzeniem - przenosimy je z brudnych rąk (co ułatwia obgryzanie paznokci, oblizywanie palców) czy wdychając jaja, które następnie wraz z śliną spływają do dalszych odcinków układu pokarmowego.

Jak rozpoznać zakażenie owsikami u dziecka?

Owsiki u dorosłych: objawy

Objawy owsików to:

    Owsiki u dorosłych: diagnoza

    Zwykle nie potrzebne są specjalistyczne badania - owsiki można zaobserwować "gołym okiem". W diagnostyce stosuje się tzw. test paskowy. Pobiera się tzw. wymaz okołoodbytowy, w którym mogą występować jaja owsików.

    Owsiki u dorosłych: leczenie

    Zasada jest taka, że leczeniu muszą się poddać wszyscy w domu. W zależności od preparatu kurację powtarza się po 7, 15 lub 20 dniach. Po niej z reguły robi się znów wymaz. Gdy dokucza ci tylko swędzenie, podmywaj się wodą z płynem do higieny intymnej i osuszoną skórę smaruj np. sudocremem.

    Gdy doszło do zapalenia, nie używaj mydła, ponieważ podrażnia, ale stosuj nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu. Potem nie wycieraj skóry, tylko delikatnie ją osuszaj. Możesz zastosować zasypkę pudrową.

    W jadłospisie rodziny trzeba zwiększyć ilość pokarmów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców. Regularne wypróżnienia pozwolą bowiem szybciej się pozbyć owsików i ich larw.

    Ważne przy owsicy
    • dzieci nie powinny spać z dorosłymi
    • bieliznę osobistą zmieniamy codziennie
    • nocną bieliznę codziennie gotujemy
    • ręczniki i ścierki kuchenne co dzień gotujemy i prasujemy
    • meble i podłogę wycieramy dokładnie na mokro, a po każdym sprzątaniu gotujemy ścierkę

    Czytaj też: Owsiki u dzieci

    Sprawdź, jak wygląda owsik ludzki

    Agnieszka Paculanka
    Agnieszka Paculanka
    Redaktorka od ponad dwudziestu lat pisząca o zdrowiu i urodzie. Uczestniczka warsztatów naukowo-szkoleniowych dla dziennikarzy z cyklu Quo vadis medicina? oraz specjalistycznych seminariów dla dziennikarzy z cyklu Medicinaria organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
    Choroby zakaźne - test wiedzy
    Pytanie 1 z 19
    Salmonella typhi to bakterie wywołujące: