Owsiki u dorosłych - objawy i leczenie owsicy

2022-02-10 14:45

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się około 20 procent dorosłych i prawie 40 procent dzieci. Na owsicę szczególnie narażeni są nauczyciele, pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych, salowe, sprzątaczki oraz, oczywiście, rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dowiedz się więcej objawach i leczeniu owsicy.

Owsiki u dorosłych - objawy i leczenie owsicy
Autor: Getty Images Owsiki mogą dotykać nawet 20 procent dorosłych

Spis treści

 1. Owsica: co to jest?
 2. Owsiki u dorosłych: objawy
 3. Owsiki u dorosłych: diagnoza
 4. Owsiki u dorosłych: leczenie

Owsica: co to jest?

Owsica jest bardzo zaraźliwa, więc nic dziwnego, że owsiki u dorosłych pojawiają się tak często. Owsiki dostają się do organizmu drogą pokarmową wraz z jedzeniem - przenosimy je z brudnych rąk (co ułatwia obgryzanie paznokci, oblizywanie palców) czy wdychając jaja, które następnie wraz z śliną spływają do dalszych odcinków układu pokarmowego.

Jak rozpoznać zakażenie owsikami u dziecka?

Owsiki u dorosłych: objawy

Objawy owsików to:

  Owsiki u dorosłych: diagnoza

  Zwykle nie potrzebne są specjalistyczne badania - owsiki można zaobserwować "gołym okiem". W diagnostyce stosuje się tzw. test paskowy. Pobiera się tzw. wymaz okołoodbytowy, w którym mogą występować jaja owsików.

  Owsiki u dorosłych: leczenie

  Zasada jest taka, że leczeniu muszą się poddać wszyscy w domu. W zależności od preparatu kurację powtarza się po 7, 15 lub 20 dniach. Po niej z reguły robi się znów wymaz. Gdy dokucza ci tylko swędzenie, podmywaj się wodą z płynem do higieny intymnej i osuszoną skórę smaruj np. sudocremem.

  Gdy doszło do zapalenia, nie używaj mydła, ponieważ podrażnia, ale stosuj nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu. Potem nie wycieraj skóry, tylko delikatnie ją osuszaj. Możesz zastosować zasypkę pudrową.

  W jadłospisie rodziny trzeba zwiększyć ilość pokarmów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców. Regularne wypróżnienia pozwolą bowiem szybciej się pozbyć owsików i ich larw.

  Ważne przy owsicy
  • dzieci nie powinny spać z dorosłymi
  • bieliznę osobistą zmieniamy codziennie
  • nocną bieliznę codziennie gotujemy
  • ręczniki i ścierki kuchenne co dzień gotujemy i prasujemy
  • meble i podłogę wycieramy dokładnie na mokro, a po każdym sprzątaniu gotujemy ścierkę

  Czytaj też: Owsiki u dzieci

  Sprawdź, jak wygląda owsik ludzki

  Agnieszka Paculanka
  Agnieszka Paculanka
  Redaktorka od ponad dwudziestu lat pisząca o zdrowiu i urodzie. Uczestniczka warsztatów naukowo-szkoleniowych dla dziennikarzy z cyklu Quo vadis medicina? oraz specjalistycznych seminariów dla dziennikarzy z cyklu Medicinaria organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.

  Choroby zakaźne - test wiedzy

  Pytanie 1 z 19
  Salmonella typhi to bakterie wywołujące: