Owsiki u dzieci: objawy i leczenie

2018-09-18 9:43 Anna Jarosz

Owsiki powodują, że twoje dziecko jest rozdrażnione, ma podkrążone oczy, skarży się na bóle głowy, źle śpi i budzi się w nocy, narzekając na swędzenie w okolicach odbytu. Owsiki to pasożyty, którymi bardzo łatwo się zarazić. Przeczytaj albo posłuchaj czym są owsiki oraz jak przebiega leczenie owsicy.

Owsiki (Enterobius vermicularis, syn. Oxyuris vermicularis) należą do typu nicieni i wywołują owsicę. Choroba wywoływana przez przenosi się przez brudne ręce oraz niemyte owoce, przedmioty codziennego użytku, a także przez brudną bieliznę, pościel i wspólne ręczniki. Jaja owsików mogą się znaleźć także w kurzu domowym, w powietrzu pomieszczeń klimatyzowanych (wtedy zakażamy się drogą oddechową), ale przede wszystkim w piaskownicy i na plaży. Pasożyty te najczęściej atakują dzieci, ale zdarzają się też u dorosłych, którzy nie myją dość często rąk. Narażeni na owsicę są nauczyciele, pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych, salowe oraz sprzątaczki.

Spis treści

 1. Jak wyglądają owsiki?
 2. Badanie kału a diagnoza owsicy
 3. Owsiki w domu - reżim higieniczny
 4. Owsiki - leczenie
 5. Owsiki - jak uniknąć zarażenia?
Jak wyglądają owsiki?
Autor: Getty Images Jest biały i wydaje się przejrzysty. Samica ma około 1 cm długości i 4 mm szerokości. Samiec jest znacznie mniejszy i trudno go dostrzec gołym okiem.

Jak wyglądają owsiki?

Owsik to pasożyt z grupy nicieni. Jest biały i wydaje się przejrzysty. Samica ma około 1 cm długości i 4 mm szerokości. Samiec jest znacznie mniejszy i trudno go dostrzec gołym okiem.

Owsiki zaczynają swoje życie w jelicie cienkim, skąd przemieszczają się najpierw do jelita krętego, a później do ślepego. Tu się żywią i osiągają dojrzałą postać. Dorosłe samice wędrują nocą w kierunku odbytu, aby złożyć tam jajeczka. Wydostają się na zewnątrz i pełzają po skórze krocza. Wówczas dziecko drapie się, przenosząc zakażenie.

Larwy owsika wylęgają się już po 6 godzinach i wracają przez jelito grube do jamy brzusznej. Samica owsika, choć żyje tylko od 20 do 30 dni, może złożyć jednorazowo aż 11 tysięcy jaj.

Badanie kału a diagnoza owsicy

Czasami zakażenie nie daje żadnych objawów. Najczęściej jednak owsiki wywołują dokuczliwe swędzenie w okolicy odbytu, dlatego dzieci bywają niespokojne, niekiedy moczą się w nocy, a nawet miewają kłopoty w szkole, bo nie mogą się skoncentrować. Nie mają także apetytu i zwykle słabo przybierają na wadze.

U dziewczynek larwy mogą wywołać zapalenie pochwy, zapalenie szyjki macicy oraz zapalenie jajowodów.

Dojrzałe pasożyty gnieżdżą się też w wyrostku robaczkowym i mogą być przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego. Najniebezpieczniejsze powikłania powodują owsiki, które przedostaną się do jamy otrzewnowej i tam utworzą guzy, tzw. ziarniniaki.

Pojedyncze larwy trudno zauważyć, ale kiedy rozmnożą się nadmiernie, w kale dziecka wyraźnie widać białe, żwawo ruszające się jednocentymetrowe robaki. Jeśli je zobaczysz, idź natychmiast z dzieckiem do pediatry. Lekarz powinien zlecić wykonanie tzw. wymazu. Wówczas z okolicy odbytu specjalną pałeczką zakończoną zwilżonym celofanem pobiera się wydzielinę do badania pod mikroskopem. Bada się również kał, aby wykluczyć obecność innych pasożytów.

Owsiki w domu - reżim higieniczny

 • dzieci nie powinny spać z dorosłymi
 • bieliznę osobistą zmieniamy codziennie
 • na noc zakładamy dziecku obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie
 • nocną bieliznę codziennie gotujemy
 • ręczniki i ścierki kuchenne co dzień gotujemy i prasujemy
 • meble i podłogę wycieramy dokładnie na mokro; a po każdym sprzątaniu gotujemy ścierkę

Owsiki - leczenie

Jeśli nawet tylko o dziecka wykryto owsiki, to i tak leczeniu muszą się poddać wszyscy w domu. W zależności od preparatu kurację powtarza się po 7, 15 lub 20 dniach. Po niej z reguły robi się znów wymaz. Jeżeli dziecku dokucza tylko swędzenie, trzeba je podmywać wodą z mydłem i osuszoną skórę smarować np. sudocremem.

Gdy doszło do zapalenia, nie używamy mydła, ponieważ podrażnia, ale stosujemy nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu. Potem nie wycieramy skóry, tylko delikatnie ją osuszamy. Możemy zastosować zasypkę pudrową.

W jadłospisie rodziny trzeba zwiększyć ilość pokarmów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców. Regularne wypróżnienia pozwolą bowiem szybciej się pozbyć owsików i ich larw.

Owsiki - jak uniknąć zarażenia?

 • Myj ręce po powrocie do domu, przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety; dopilnuj, aby dzieci robiły to samo.
 • Obcinaj im krótko paznokcie.
 • Zniechęcaj dzieci do obgryzania paznokci, oblizywania palców, trzymania w ustach długopisów.
 • Podmywaj dzieci rano i przed snem wodą z mydłem.
 • Szoruj zabawki mydłem i płucz pod bieżącą wodą, zwłaszcza te wynoszone na podwórko.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Laura
|

Moje starsze dziecko nigdy owsików nie miało, za to młodszy syn złapał w przedszkolu. W sumie u piątki potwierdziły się owsiki. Ja podawałam pyranteluum, żeby mieć pewność, że skutecznie pozbędę się owsików.

mela
|

Zaczęło się od zgrzytania zębami w nocy. No i drapanie po pupie. Córka też straciła apetyt i jakaś taka była osowiała.

Nora
|

Kilka lat minelo od twojego wpisu, Mola, wiec byc moze juz cie nie ma. Bo bez mozgu trudno zyc.

miko
|

Trudno upilnować przeciętnego przedszkolaka wytłumaczyć, by nie brał do buzi zabawek i jak ważne jest mycie rąk każdego dnia. Dlatego to najczęstsza grupa, walcząca z problemem owsików. U nas na całe szczęście tylko raz w życiu pojawili się nieproszeni goście i trzeba było zastosować Pyrantelum, żeby się skutecznie ich pozbyć. Poszło sprawnie i szybko, nawet nie myślałam, że aż tak szybko. Kłopot znikną i jak do tej pory nie wrócił.

Dibi
|

Do Matka Polka

Czy możesz się podzielić namiarami na owe laboratoria?
Dzięki i pozdrawiam

Matka Polka
|

Jestem maniaczką czystości i mycia rąk po toalecie (moje małe też). Ale dzieciak ma katar nieustający od 2,5 roku. Dziesiątki badań, testów, na robale też. I nic. Z 10 tysiaków w ciągu dwóch i pół roku poszło na badania, suplementacje, testy itd. Odstawienie glutenu, mleka, i innych nietolerancji. Nic. Robale z krwi znowu nic. I w końcu trafiłam do Ozimka. I on wskazał odpowiednie laboratoria. Wyszły nam lamblie i owsiki (zaznaczam, że co pełnię odbyt sprawdzałam, i prawie każdą kupę i nic nie znalazłam). Jemy zdrowo, zero cukru. A jednak robaki są. Może się to przyda innym.

Anonim
|

Od 1 marca 2017 roku lek PYRANTELUM na owsiki jest dostępny bez recepty.

doswiadczona mama
|

Owsiki u dziecka należy sprawdzić w nocy np o 23 lub 24 godz i w tym celu należy zajrzeć dziecku w odbyt i poświecić latarka a nie szukać w kale.sposób stary jak świat.jak są iść do lekarza i tabletki musi zażywać cała rodzina tzn mama tata rodzeństwo i babcia z dziadkiem jakmieszkają razem.dorosli moga jeść pestki dyni i kapuste kiszoną i sok z tej kapusty tak profilaktycznie ale dzieci tego zazwyczaj nie lubią.

Marcin
|

Pasożyty mogą stanowić ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto zatem zadbać o higienę osobistą i higienę żywności, aby do minimum ograniczyć ryzyko zakażenia. Warto także raz na jakiś czas przejść kurację odrobaczającą. Nie musi być to droga i niekoniecznie obojętna dla naszego organizmu kuracja lekami dostępnymi w aptekach. Można także zastosować jedną z wielu dostępnych naturalnych metod

aaaa
|

widać doskonale , trzeba rozszerzy© fałdy pośladkowe u dziecka ale wieczorem póxniejszym i świdrują przy odbicie. tak miało moje dziecko!!