Owsiki u dzieci: objawy i leczenie

2018-09-18 9:43 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Owsiki powodują, że twoje dziecko jest rozdrażnione, ma podkrążone oczy, skarży się na bóle głowy, źle śpi i budzi się w nocy, narzekając na swędzenie w okolicach odbytu. Owsiki to pasożyty, którymi bardzo łatwo się zarazić. Przeczytaj albo posłuchaj czym są owsiki oraz jak przebiega leczenie owsicy.

Owsiki u dzieci. Posłuchaj, co zrobić z tym kłopotem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Owsica, choroba wywoływana przez owsiki, przenosi się przez brudne ręce oraz niemyte owoce, przedmioty codziennego użytku, a także przez brudną bieliznę, pościel i wspólne ręczniki. Jaja owsików mogą się znaleźć także w kurzu domowym, w powietrzu pomieszczeń klimatyzowanych (wtedy zakażamy się drogą oddechową), ale przede wszystkim w piaskownicy i na plaży. Pasożyty te najczęściej atakują dzieci, ale zdarzają się też u dorosłych, którzy nie myją dość często rąk. Narażeni na owsicę są nauczyciele, pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych, salowe oraz sprzątaczki.

Jak wyglądają owsiki

Owsik to pasożyt z grupy nicieni. Jest biały i wydaje się przejrzysty. Samica ma około 1 cm długości i 4 mm szerokości. Samiec jest znacznie mniejszy i trudno go dostrzec gołym okiem. Zaczynają swoje życie w jelicie cienkim, skąd przemieszczają się najpierw do jelita krętego, a później do ślepego. Tu się żywią i osiągają dojrzałą postać. Dorosłe samice wędrują nocą w kierunku odbytu, aby złożyć tam jajeczka. Wydostają się na zewnątrz i pełzają po skórze krocza. Wówczas dziecko drapie się, przenosząc zakażenie. Larwy wylęgają się już po 6 godzinach i wracają przez jelito grube do jamy brzusznej. Samica owsika, choć żyje tylko od 20 do 30 dni, może złożyć jednorazowo aż 11 tysięcy jaj.

Zrób to koniecznie

 • Myj ręce po powrocie do domu, przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety; dopilnuj, aby dzieci robiły to samo.
 • Obcinaj im krótko paznokcie.
 • Zniechęcaj dzieci do obgryzania paznokci, oblizywania palców, trzymania w ustach długopisów.
 • Podmywaj dzieci rano i przed snem wodą z mydłem.
 • Szoruj zabawki mydłem i płucz pod bieżącą wodą, zwłaszcza te wynoszone na podwórko.

Badanie kału a diagnoza owsicy

Czasami zakażenie nie daje żadnych objawów. Najczęściej jednak owsiki wywołują dokuczliwe swędzenie w okolicy odbytu, dlatego dzieci bywają niespokojne, niekiedy moczą się w nocy, a nawet miewają kłopoty w szkole, bo nie mogą się skoncentrować. Nie mają także apetytu i zwykle słabo przybierają na wadze. U dziewczynek larwy mogą wywołać zapalenie pochwy, zapalenie macicy oraz jajowodów. Dojrzałe pasożyty gnieżdżą się też w wyrostku robaczkowym i mogą być przyczyną jego stanu zapalnego. Najniebezpieczniejsze powikłania powodują owsiki, które przedostaną się do jamy otrzewnowej i tam utworzą guzy, tzw. ziarniniaki. Pojedyncze larwy trudno zauważyć, ale kiedy rozmnożą się nadmiernie, w kale dziecka wyraźnie widać białe, żwawo ruszające się jednocentymetrowe robaki. Jeśli je zobaczysz, idź natychmiast z dzieckiem do pediatry. Lekarz powinien zlecić wykonanie tzw. wymazu. Wówczas z okolicy odbytu specjalną pałeczką zakończoną zwilżonym celofanem pobiera się wydzielinę do badania pod mikroskopem. Bada się również kał, aby wykluczyć obecność innych pasożytów.

Higiena podczas leczenia owsicy

 • Dzieci nie powinny spać z dorosłymi
 • Bieliznę osobistą zmieniamy codziennie
 • Na noc zakładamy dziecku obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie
 • Nocną bieliznę codziennie gotujemy
 • Ręczniki i ścierki kuchenne co dzień gotujemy i prasujemy
 • Meble i podłogę wycieramy dokładnie na mokro; a po każdym sprzątaniu gotujemy ścierkę

Kuracja dla domowników

Leczeniu muszą się poddać wszyscy w domu. W zależności od preparatu kurację powtarza się po 7, 15 lub 20 dniach. Po niej z reguły robi się znów wymaz. Jeżeli dziecku dokucza tylko swędzenie, trzeba je podmywać wodą z mydłem i osuszoną skórę smarować np. sudocremem. Gdy doszło do zapalenia, nie używamy mydła, ponieważ podrażnia, ale stosujemy nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu. Potem nie wycieramy skóry, tylko delikatnie ją osuszamy. Możemy zastosować zasypkę pudrową. W jadłospisie rodziny trzeba zwiększyć ilość pokarmów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców. Regularne wypróżnienia pozwolą bowiem szybciej się pozbyć owsików i ich larw.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 1/2020 "Zdrowia": leczenie zimnem, pielęgnacja skóry w onkoterapii, zimowe kontuzje, odmładzanie bez skalpela, jak zwalczyć nawyk odwlekania, specjały na świąteczny stół. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i praktycznych wskazówek!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 1/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Laura
|

Moje starsze dziecko nigdy owsików nie miało, za to młodszy syn złapał w przedszkolu. W sumie u piątki potwierdziły się owsiki. Ja podawałam pyranteluum, żeby mieć pewność, że skutecznie pozbędę się owsików.

mela
|

Zaczęło się od zgrzytania zębami w nocy. No i drapanie po pupie. Córka też straciła apetyt i jakaś taka była osowiała.

Nora
|

Kilka lat minelo od twojego wpisu, Mola, wiec byc moze juz cie nie ma. Bo bez mozgu trudno zyc.

miko
|

Trudno upilnować przeciętnego przedszkolaka wytłumaczyć, by nie brał do buzi zabawek i jak ważne jest mycie rąk każdego dnia. Dlatego to najczęstsza grupa, walcząca z problemem owsików. U nas na całe szczęście tylko raz w życiu pojawili się nieproszeni goście i trzeba było zastosować Pyrantelum, żeby się skutecznie ich pozbyć. Poszło sprawnie i szybko, nawet nie myślałam, że aż tak szybko. Kłopot znikną i jak do tej pory nie wrócił.

Dibi
|

Do Matka Polka

Czy możesz się podzielić namiarami na owe laboratoria?
Dzięki i pozdrawiam

Matka Polka
|

Jestem maniaczką czystości i mycia rąk po toalecie (moje małe też). Ale dzieciak ma katar nieustający od 2,5 roku. Dziesiątki badań, testów, na robale też. I nic. Z 10 tysiaków w ciągu dwóch i pół roku poszło na badania, suplementacje, testy itd. Odstawienie glutenu, mleka, i innych nietolerancji. Nic. Robale z krwi znowu nic. I w końcu trafiłam do Ozimka. I on wskazał odpowiednie laboratoria. Wyszły nam lamblie i owsiki (zaznaczam, że co pełnię odbyt sprawdzałam, i prawie każdą kupę i nic nie znalazłam). Jemy zdrowo, zero cukru. A jednak robaki są. Może się to przyda innym.

Anonim
|

Od 1 marca 2017 roku lek PYRANTELUM na owsiki jest dostępny bez recepty.

doswiadczona mama
|

Owsiki u dziecka należy sprawdzić w nocy np o 23 lub 24 godz i w tym celu należy zajrzeć dziecku w odbyt i poświecić latarka a nie szukać w kale.sposób stary jak świat.jak są iść do lekarza i tabletki musi zażywać cała rodzina tzn mama tata rodzeństwo i babcia z dziadkiem jakmieszkają razem.dorosli moga jeść pestki dyni i kapuste kiszoną i sok z tej kapusty tak profilaktycznie ale dzieci tego zazwyczaj nie lubią.

Marcin
|

Pasożyty mogą stanowić ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto zatem zadbać o higienę osobistą i higienę żywności, aby do minimum ograniczyć ryzyko zakażenia. Warto także raz na jakiś czas przejść kurację odrobaczającą. Nie musi być to droga i niekoniecznie obojętna dla naszego organizmu kuracja lekami dostępnymi w aptekach. Można także zastosować jedną z wielu dostępnych naturalnych metod

aaaa
|

widać doskonale , trzeba rozszerzy© fałdy pośladkowe u dziecka ale wieczorem póxniejszym i świdrują przy odbicie. tak miało moje dziecko!!