Nagietek lekarski – właściwości i działanie nagietka lekarskiego
Nagietek lekarski to jedno z najpopularniejszych ziół, które znajdują zastosowanie przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Działanie nagietka możemy wykorzystać w różnych dolegliwościach, gdyż ma on właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, rozkurczowe, jak i żółciopędnie. Można stosować go w postaci naparu, herbaty lub maści. Oprócz tego swoje zastosowanie znalazł również w kosmetyce.
Spis treści
- Co to jest nagietek lekarski?
- Nagietek lekarski - właściwości i zastosowanie
- Nagietek lekarski - maść
- Nagietek lekarski - herbata i napar
- Nagietek lekarski - przeciwwskazania
Co to jest nagietek lekarski?
Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) to jednoroczna bardzo popularna ogrodowa roślina ozdobna, ale także roślina zielarska, należąca do tych najbardziej znanych.Nagietek lekarski ma wzniesione, rozgałęzione łodygi o wysokości 20–50 cm oraz lancetowate liście. Na wierzchołkach łodyg tworzą się kwiatostany - koszyczki o średnicy 2–5 cm, żółte albo pomarańczowe. Nagietek kwitnie od czerwca do września.
Nagietek lekarski - właściwości i zastosowanie
Nagietek lekarski to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Surowcem zielarskim są wysuszone koszyczki nagietka albo wysuszone same kwiaty języczkowe.
Kwiaty zbiera się w miarę zakwitania i suszy w warunkach naturalnych w przewiewnych i zacienionym pomieszczeniu bądź w suszarni w temperaturze 35–45 stopni Celsjusza.
Koszyczki rumianku zawierają olejek eteryczny, glikozydy i saponiny triterpenowe, karotenoidy, flawonoidy, a także gorycze, związki śluzowe, kwasy organiczne, fitosterole.Nagietek lekarski ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, przyspiesza gojenie się ran. Ponadto działa rozkurczowo i żółciopędnie. Zewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła, przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach żylakowatych podudzi.
Wewnętrznie nagietek stosuje się przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądka i jelit, chorobach pęcherzyka żółciowego. Nagietek wchodzi w skład wielu gotowych preparatów leczniczych. Jest również bardzo ceniony w kosmetyce.
Polecany artykuł:
Nagietek lekarski - maść
Maść z nagietka stosuje się w przypadku zmian skórnych. Można ją stosować na wszelkiego rodzaju zadrapania, stłuczenia, stany zapalne skóry, żylaki odbytu, odmrożenia, wysypki oraz oparzenia skóry. Stosuje się ją również w celu przyspieszenia gojenia się ran pooperacyjnych.
Wyciąg z nagietka wykorzystywany jest także w kosmetyce. Dodaje się go nie tylko do maści leczniczych, lecz także do kremów, balsamów do ciała, toników, żeli pod prysznic itp.
Nagietek lekarski - herbata i napar
Herbatkę z nagietka z powodzeniem można stosować na stany zapalne żołądka, wątroby, dwunastnicy i jelit. Pomaga ona również w przypadku bolesnych miesiączek oraz nieregularnych cyklów miesiączkowych. Herbatę z nagietka można kupić w aptece lub sklepie albo przyrządzić domowym sposobem. Wystarczy dwie łyżeczki suszu zalać wrzątkiem i odstawić na kilka minut do zaparzenia.
Warto wiedzieć, że wyciąg z nagietka stosowany jest jako składnik preparatów zwalczających uporczywe objawy klimakterium.
Płukanka z nagietka sprawdza się w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej oraz zapalenia gardła. Jak zrobić taką płukankę? Wystarczy jedną łyżkę stołową suszonych płatków nagietka zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 10 minut, po czym odcedzić. Pić dwa razy dziennie po pół szklanki.
Nagietek lekarski - przeciwwskazania
Nagietek ma nieocenione właściwości lecznicze, jednak spożywany w nadmiarze, może zaszkodzić. Nie powinny go spożywać w szczególności osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. W takim przypadku może wywołać reakcję alergiczną.
Ostrożność w stosowaniu nagietka powinny zachować także osoby, które przyjmują leki na bezsenność oraz leki uspokajające i wyciszające.
Spożycie powyżej 3-4 filiżanek herbaty z nagietka może wzmocnić ich działanie, co może mieć nieoczekiwane konsekwencje. Warto wiedzieć, że nagietek ma również działanie moczopędne.
Czytaj także:
- Arnika górska likwiduje obrzęki i łagodzi ból. Właściwości i działanie arniki
- Chaber bławatek - właściwości i zastosowanie
- Rumianek - zastosowanie rumianku pospolitego
- Mniszek lekarski jest zdrowy. Przepisy na potrawy i napoje z mlecza
Porady eksperta