Gojenie się ran pozabiegowych i pooperacyjnych

2020-03-01 0:33 Materiał sponsorowany

W trakcie powrotu do zdrowia po zabiegach medycznych lub operacjach ważne jest odpowiednie zadbanie o ranę. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko groźnych powikłań oraz przyspieszymy proces gojenia.

Opatrunki na rany - rodzaje
Autor: Getty Images

Rana po zabiegu lub po operacji musi być odpowiednio zadbana. Ważne, żeby była czysta i z dostępem do powietrza. To, w jaki sposób pacjent powinien dbać o ranę zależy także od rodzaju urazu lub zabiegu – małe rany są łatwiejsze w „obsłudze”, natomiast duże rany po operacjach lub w miejscach trudnodostępnych wymagają od pacjenta ograniczenia aktywności oraz pilnowania, by nie wdała się infekcja. Przy rozległych urazach łatwiej o zakażenia bakteryjne.

Jak dbać o ranę po zabiegu?

Pacjentom zaleca się zwykle szybkie prysznice zamiast długich kąpieli, najlepiej w letniej wodzie. Nie powinno się także stosować zapachowych detergentów do mycia – lepiej wybrać hipoalergiczne mydło, a po umyciu przemyć ranę odpowiednim środkiem antyseptycznym.

Środki antyseptyczne powinno się stosować na ranę także przy zmianie opatrunku – najlepiej takie, które działają bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo, dzięki czemu rana szybciej się zagoi. Minimalizowane jest także ryzyko zakażenia, a więc wydłużonego czasu powrotu do zdrowia.

Warto wiedzieć
OKTASEPTAL

Autor: materiały prasowe

Produkt leczniczy OKTASEPTAL® 1) jest nowoczesnym antyseptykiem. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Dezynfekuje rany znajdujące się na skórze, ale również uszkodzenia w obrębie błony śluzowej. Można go stosować do dezynfekcji miejsc po skaleczeniu ostrym narzędziem, przy odkażaniu drobnych oparzeń skóry, ale również do pielęgnacji ran pozabiegowych.

  • wygodna forma spray'u i wysoka wydajność,
  • nie szczypie i nie piecze,
  • trzy pojemności do wyboru: 30 ml, 60 ml lub 250 ml.

Na ranę, poza odpowiednimi środkami do dezynfekcji, powinno się zakładać specjalne opatrunki, które zabezpieczą miejsce przed urazami lub otarciami i zapewnią jednocześnie dostęp powietrza. Także ubrania zakładane na opatrunek powinny być przewiewne, najlepiej z bawełnianej lub lnianej tkaniny (nie syntetycznej) oraz luźne, aby nie powodowały ucisku, otarć i urazów. Opatrunki są niezbędne nie tylko w celu zabezpieczenia rany przed urazem, ale także po to, by pochłaniać wysięk z rany.

Jak goi się rana?

W pierwszej fazie gojenia, tzw. wysiękowej, rana oczyszcza się. Następnie dochodzi do ziarninowania, czyli tworzy się tkanka łączna, która po ok. czterech dniach ma już wykształcone naczynia krwionośne. Fibroblasty wytarzają kolagen (budulec skóry), rana staje się jasnoczerwona, czasami jeszcze jest wilgotna.

Ostatnim procesem w gojeniu się rany jest jej zasklepianie dzięki wytwarzanym przez organizm włóknom kolagenowym. Na tym etapie rana jest już zasklepiona. Każda rana przechodzi te same procesy gojenia, jednak każda goi się inaczej. W przypadku ran pooperacyjnych i pozabiegowych konieczne jest założenie szwów, ponieważ rana sama nie zasklepi się. Zazwyczaj w przypadku bezproblemowych ran można mówić, że w przeciągu 10 dni zagoją się – chociaż pozostanie po nich ślad.

Większe rany mogą goić się dłużej, ale pamiętajmy, że wszystkie wymagają takiego samego traktowania, czyli przemywania odpowiednimi środkami oraz zmiany opatrunków.

Warto wiedzieć

Rany goją się na dwa sposoby. W medycynie wyróżnia się rychłozrost, czyli gojenie w wyniku którego brzegi rany są do siebie zbliżone. Blizna ma liniowaty kształt – takie są rany wymagające szycia. Drugim sposobem jest gojenie wtórne, które zazwyczaj dotyczy bardziej rozległych ran i trwa dłużej. Na dnie rany powstaje wspomniana już ziarnina, na której regeneruje się naskórek. Blizna, która powstaje po takim urazie jest zazwyczaj większa.

1) OKTASEPTAL® (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, roztwór
(Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum)

Wskazania do stosowania: Oktaseptal® jest wskazany do: odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi; wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie zamkniętych powłok skórnych po zabiegach - np. szwów pozabiegowych; wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej); ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej; w obrębie narządów rodnych np. w stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny. Oktaseptal® jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Produktu leczniczego Oktaseptal® nie należy stosować do płukania jamy brzusznej.
Oktenidyny dichlorowodorek jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się produktu leczniczego w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Z uwagi na to, że oktenidyny dichlorowodorek w produkcie leczniczym Oktaseptal® występuje tylko w ilości 0,1%, zagrożenie tą substancją jest mało prawdopodobne.

Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa, mail: unia@uniapharm.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE