Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem i leczeniem mięśnia sercowego. Sprawne działanie serca jest niezbędne do życia każdego człowieka. To pompa, której zadaniem jest przetaczanie krwi przez organizm i dostarczanie do wszystkich jego komórek tlenu oraz substancji odżywczych. Wraz z wiekiem serce ulega stopniowemu osłabieniu, ale dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną można utrzymać je w dobrej kondycji przez bardzo długi czas.

Gdyby chodziło wyłącznie o zwiększenie świadomości, to sugerowałoby, że nasi pacjenci mają możliwość skorzystania z tej diagnostyki, tylko o niej nie wiedzą i jak się dowiedzą, to skorzystają. Nie. Tej możliwości nie mają, a to wstyd na cały świat - wskazał w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie, prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Specjalista wyjaśnił, dlaczego najwyższy czas na genetykę.
Gorszy nastrój, bóle mięśni, być może zaburzenia pracy układu krążenia to wszystko mogą być skutki niedoboru magnezu. Twój problem? Niestety, zwykłe badanie krwi nie daje rozstrzygającej odpowiedzi, czy mamy dość magnezu. Lepiej więc suplementować go na wszelki wypadek?
Wakacje nie służą sercu – i nie chodzi o nieudany wakacyjny romans z przelotnym habibi. Kardiolodzy ostrzegają: lato to poważny test dla układu krążenia. Dlaczego tak się dzieje? Kilka godzin w samolocie, potem długi transfer autobusem, wcześniej dojazd na lotnisko – nim się obejrzysz, spędzasz kilkanaście godzin niemal bez ruchu. Do tego upał, odwodnienie i... przepis na zakrzepicę gotowy. A to jedno z wielu zagrożeń dla serca latem.
Nadciśnienie tętnicze jest cichym zabójcą, który dotyka już ponad 11 mln Polaków, w tym coraz częściej dzieci. Choroba przez długi czas nie daje objawów i często wykrywana jest przypadkowo. Sprawdź, jak rozpoznać nadciśnienie, jakie są jego skutki i jak skutecznie zapobiegać powikłaniom.
Lubiany i znany z mediów społecznościowych lekarz Michał Domaszewski podkreśla, że nie jest wrogiem leczenia farmakologicznego w nadciśnieniu tętniczym. Wręcz przeciwnie - są takie sytuacje, że jest ono po prostu konieczne. Nie oznacza to jednak, że inne sposoby są bezwartościowe i nieskuteczne. Podaje przykład swojej mamy.
Oczywiście, cudów nie ma. By opanować nadciśnienie, niejednokrotnie konieczne są leki, rzucenie palenia, aktywność fizyczna i radykalna zmiana diety. Okazuje się jednak, że wymarzone myki także działają do pewnego stopnia. Oto dobra wiadomość z "European Journal of Preventive Cardiology", gdzie opublikowano wyniki międzynarodowej metaanalizy.
Nadciśnienie tętnicze to problem, z którym boryka się ponad miliard ludzi na całym świecie. W dodatku wiele osób wciąż nie wie o chorobie, co tylko zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe. Nowa metoda wpływa na dokładność pomiaru, a co ciekawe wykonywana jest na kostce.
Regularny ruch może działać jak naturalny lek – bez recepty, za to z potwierdzoną skutecznością. U osób z nadciśnieniem tętniczym odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne pomagają nie tylko obniżyć ciśnienie, ale też zmniejszyć ryzyko zawału, udaru i przedwczesnej śmierci. Jak ćwiczyć, żeby sercu pomóc, a nie zaszkodzić?
Kołatanie serca nie zawsze jest objawem groźnej arytmii. Czasem przyspieszone bicie jest wynikiem nadmiernego wysiłku, stresu, czy silnych emocji. Jeżeli jednak taki stan ma charakter nawracający, lub nie mija po ustaniu bodźca, a do tego pojawia się ból w klatce piersiowej, duszność, czy nadmierna potliwość, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Zbyt wysokie tętno spoczynkowe może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Kardiolog podpowiada, jak spowolnić puls naturalnymi metodami i jakie nawyki mogą wpłynąć na poprawę zdrowia serca. Przeczytaj, jak możesz zadbać o swój układ krążenia.
Sejm właśnie przyjął ustawę o Krajowej Sieci Kardiologicznej, która ma na celu poprawę jakości opieki kardiologicznej w Polsce. Nowe przepisy wprowadzą szereg zmian, które mogą zrewolucjonizować dostęp do leczenia serca w naszym kraju. Jakie korzyści przyniesie ta reforma pacjentom?
Problemy z sercem nie zawsze objawiają się bólem w klatce piersiowej. Często pierwsze sygnały ostrzegawcze pojawiają się na twarzy i łatwo je zlekceważyć. Zmiany w wyglądzie skóry czy konkretnych miejsc na ciele mogą wskazywać na pogarszającą się kondycję układu krążenia. Sprawdź, na co uważać.
6 maja Zbigniew Wodecki obchodziłby 75 urodziny. Niestety, za kilka dni minie osiem lat od jego przedwczesnej śmierci. Wybitny muzyk, śpiewak i kompozytor przez lata zmagał się z problemami kardiologicznymi, ale na pilną operację zdecydował się zbyt późno, w przeddzień swoich 67 urodzin.
Polacy pokochali Pawła Gędłka przede wszystkim za niezapomnianą rolę Romusia Borosiuka w serialu "Plebania". W czerwcu przypadnie 56 rocznica urodzin aktora, ale ten zmarł ponad 20 lat temu, mając zaledwie 35 lat. Jego własne serce nie mogło dłużej bić, a przeszczep nie przyniósł ratunku. Przyczyna? "Przechodzona grypa".
Ponad 365 tysięcy zgonów rocznie na choroby serca może być spowodowane codzienną ekspozycją na ftalany, substancje chemiczne używane do produkcji plastikowych przedmiotów gospodarstwa domowego twierdzą autorzy pierwszego globalnego badania na ten temat. Ograniczenia ich zawartości w produktach w UE są wystarczające?
Po blisko 60 latach dominacji pomiaru cholesterolu jako głównego wskaźnika ryzyka chorób serca, nowe badanie sugeruje prostszą i dokładniejszą metodę. Pomiar dwóch markerów lipoproteinowych we krwi może skuteczniej identyfikować osoby zagrożone, potencjalnie ratując życie.
Lecząc prawidłowo nadciśnienie tętnicze, redukujesz ryzyko demencji. Polacy najwyraźniej niewiele sobie z tego robią, lekceważąc także inne zagrożenia związane z wysokim ciśnieniem tętniczym. Wg NFZ choruje nawet 11 mln rodaków, a regularnie leczy się co najwyżej 25 proc. spośród nich.
Ależ zleciało! 23 kwietnia TVN wyemituje ostatni odcinek pierwszego sezonu "Szpitala św. Anny". Jak na razie nie ma rozstrzygających deklaracji co do dalszych losów serialu. Tym bardziej warto zobaczyć finał, szczególnie gdy jesteś kobietą, która troszczy się o swoje serce.
Choroby serca i układu krążenia są rozpoznawane coraz częściej i coraz młodszych. Wiele osób zastanawia się, dlaczego „kiedyś tyle chorób nie było”. I choć brzmi to jak przysłowiowe boomerskie narzekanie, faktem jest, że współczesny tryb życia może niekorzystnie oddziaływać na zdrowie, mimo postępów medycyny. Tymczasem prosta zmiana nawyków mogłaby zmniejszyć o 80 proc. ryzyko zawału serca.
Codzienny spacer to klucz do utrzymania zdrowia serca, ale sama liczba kroków to zbyt mało, by mieć pewność, że narząd pracuje prawidłowo. Istnieje wskaźnik, który może przewidzieć problemy z sercem, zanim pojawią się pierwsze objawy. Zobacz, jak go sprawdzić.
Kołatanie serca może budzić niepokój, ale w wielu przypadkach jest zupełnie nieszkodliwe. Często jest wynikiem powszechnej dolegliwości, z którą można poradzić sobie bez pomocy lekarskiej. Sprawdź, co wpływa na rytm naszego serca i co można z tym zrobić.

Kardiologia wyróżnia cztery jamy sercowe, dwie komory i dwa przedsionki między którymi występuje odpowiednio przegroda międzykomorowa oraz przegroda międzyprzedsionkowa. Przepływ krwi jest regulowany przez system zastawek. Unikalność mięśnia sercowego polega na możliwości ciągłej pracy dzięki działaniu układu bodźco-przewodzącego, którego kluczowym elementem są pęczki Hissa.

W wykrywaniu chorób kardiologia posługuje się wypracowanymi badaniami diagnostycznymi. Do najważniejszych z nich należy EKG (mierzenie potencjałów elektrycznych powstających podczas pracy serca), echokardiografia (wariant USG, który pozwala ustalić wymiary elementów serca oraz czynności skurczowe, rozkurczowe i pracę zastawek) oraz próba wysiłkowa (odwzorowuje wpływ wysiłku na pracę serca).

Choroby kardiologiczne często bywają ignorowane przez pacjentów, ponieważ schorzenia serca w początkowej fazie nie wykazują specyficznych objawów. Uczucie ciągłego zmęczenia, mroczki przed oczami lub lekkie duszności łatwo zrzucić na karb stresu i szybkiego tempa życia. Często o podjęciu zdecydowanych działań decyduje dopiero utrata przytomności lub trudności z oddychaniem. Wielu problemów z sercem można uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W kardiologii podkreśla się ogromny walor diety (np. unikanie przetworzonej żywności, spożywanie warzyw, owoców i tłuszczy nienasyconych) oraz wdrożenie aktywności fizycznej (najlepiej w umiarkowanie-intensywnej postaci, ale regularnie).

Do typowych chorób kardiologicznych zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, czy wadliwą pracę zastawek.