Zioła na obniżenie ciśnienia krwi

2021-11-08 13:53

Nadciśnienie jest groźnym schorzeniem i by zapobiec jego skutkom, trzeba stale przyjmować leki. Wsparciem terapii bywają też zioła. Mogą nawet okazać się wystarczającym środkiem do opanowania choroby – o ile uda się uchwycić jej początek. Przedstawiamy 3 zioła, które najskuteczniej wpływają na obniżenie ciśnienia krwi.

zioła
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zioła na obniżenie ciśnienia: jemioła
  2. Zioła na obniżenie ciśnienia: głóg
  3. Zioła na obniżenie ciśnienia: ruta
O ziołach leczniczych

Nadciśnienie zazwyczaj wykrywa się przypadkowo, ponieważ postępuje powoli i nie daje objawów charakterystycznych tylko dla tej choroby. Nazywa się te oznaki niespecyficznymi, bo pojawiają się także przy innych schorzeniach, więc powinny nas zaniepokoić podwójnie. Te objawy to:

Często się niestety też zdarza, że do zdiagnozowania nadciśnienie skłaniają dopiero jego groźne powikłania, takie jak: 

Warto więc często kontrolować ciśnienie krwi, bo w ten sposób można stwierdzić już niewielkie odchylenia od normy i skutecznie zahamować postęp choroby. W wielu przypadkach obniżenie ciśnienia udaje się uzyskać  dzięki terapii ziołowej. Ale nawet gdy konieczne okazuje się przyjmowanie klasycznych leków, to połączenie farmakoterapii z fitoterapią często pozwala na stosowanie mniejszej ilości leków, a w dłuższej perspektywie również na odstawienie niektórych preparatów.

Zioła na obniżenie ciśnienia: jemioła

Jemioła - ten półpasożytniczy krzew, rosnący na gałęziach różnych drzew, głównie liściastych, jest udręką ogrodników, ale wśród zielarzy cieszy się dużym uznaniem. Ziele jemioły zawiera bowiem zestaw substancji, który nieczęsto spotyka się w świecie roślinnym. To m.in.:

Jedną z wielu leczniczych właściwości jemioły jest jej działanie hipotensyjne. Przypisuje się je obecności kwasu gamma-aminomasłowego - neuroprzekaźnika, który m.in. rozszerza naczynia krwionośne. Ponadto wyciągi wodne i alkoholowe z ziela działają uspokajająco i moczopędnie, co również przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi.

Przeczytaj też: Zioła dla nerwusów. Łagodzą napięcie i stres

Jak stosować jemiołę?

Ziele jemioły wchodzi w skład wielu preparatów stosowanych w fitoterapii. W stadium początkowym choroby nadciśnieniowej jemioła często okazuje się jedynym wystarczającym lekiem – jednak można to stwierdzić dopiero po dłuższym jej stosowaniu, przez co najmniej 2 tygodnie. Warto też pamiętać, że skuteczność wyciągów wodnych z jemioły, przygotowanych we własnym zakresie, bywa różna i zależy od gatunku żywiciela jemioły i okresu zbioru ziela.

Jak przygotować napar z jemioły? 1 łyżkę rozdrobnionego ziela jemioły zalej szklanką ciepłej wody (ok. 30°C), odstaw na godzinę, co jakiś czas zamieszaj. Przecedź. Pij 2 lub 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Zioła na obniżenie ciśnienia: głóg

W przeciwieństwie do ozdobnej odmiany głogu, ta o białych lub bladoróżowych kwiatach jest jedną z roślin najbardziej cenionych przez zielarzy i farmaceutów. Zarówno jej kwiaty, jak i owoce zawierają wiele substancji, mających znaczący wpływ na naczynia krwionośne i kondycję serca. To m.in.:

Związki flawonoidowe – głównie hiperozyd, a także witeksyna i jej pochodne – działają rozkurczowo na mięśnie gładkie m.in. naczyń wieńcowych. Podobne właściwości wykazują oligomeryczne dehydrokatechiny, wśród nich procyjanidyny – w rezultacie obniża się ciśnienie tętnicze.

Preparaty z głogu zwiększają też siłę skurczów serca, nieznacznie zwalniając ich częstotliwość, dzięki czemu serce pracuje wydajniej. Ponadto uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, działają uspokajająco i moczopędnie – co w efekcie także wpływa korzystnie na ciśnienie tętnicze krwi.

Przeczytaj też: Zioła moczopędne - skuteczny sposób na obrzęki i inne dolegliwości

Jak stosować głóg?

Głóg – ze względu na rozkurczające, uspokajające i moczopędne działanie – jest składnikiem licznych preparatów ziołowych stosowanych w dolegliwościach układu krążenia i w nadciśnieniu. Przygotowując własne przetwory z głogu, należy pamiętać, że owoce działają nieco słabiej niż kwiaty.

Jak przygotować napar z głogu? 1 łyżeczkę rozdrobnionych kwiatów i liści głogu zalej szklanką ciepłej wody i powoli ogrzewaj pod przykryciem przez ok. 3 minuty. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po szklance odwaru, każdorazowo świeżo przygotowanego. 2 łyżeczki owoców głogu zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 20 minut. Przecedź. Pij taką porcję 3 razy dziennie.

Zioła na obniżenie ciśnienia: ruta

Choć ma wiele właściwości leczniczych, ziele ruty jest także trujące - ma silne działanie fototoksyczne i nieostrożne obchodzenie się z nim może spowodować wystąpienie uczulenia, a w niektórych przypadkach nawet mocnego poparzenia. Ruta ma bardzo złożony skład chemiczny. Zawiera m.in.:

  • flawonoid rutynę (rutozyd)
  • kwasy organiczne
  • witaminę C
  • sole mineralne

Jednak najcenniejsze składniki rośliny to:

  • alkaloidy chinolinowe, furochinolinowe i akrydynowe
  • olejek eteryczny
  • furanokumaryny

Działają one uspokajająco i rozkurczowo na mięśniówkę naczyń, m.in. krwionośnych, pobudzają krążenie obwodowe i obniżają wysokie ciśnienie krwi. Wpływają także uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych, poprawiając ich elastyczność i zapobiegają kruchości.

Przeczytaj też: Zioła fotouczulające - które zioła uczulają na słońce? LISTA

Jak stosować rutę?

Ruta jest jednym z wielu składników mieszanek ziołowych obniżających ciśnienie krwi. Podczas samodzielnego stosowania tego ziela trzeba zachować dużą ostrożność. Ze względu na silne właściwości rozkurczowe ruty nie mogą przyjmować kobiety mające obfite miesiączki (może nasilać krwawienia) i ciężarne (może spowodować poronienie). Ziele to może też znacząco zmniejszyć wchłanianie innych medykamentów.

Jak przygotować napary i nalewkę leczniczą z ruty?

  • 1 łyżkę ziela ruty zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 15 minut. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki.
  • 100 g suszonego ziela ruty zalej 1/2 l spirytusu 70% i odstaw na tydzień. Przecedź. Pij 20-30 kropli nalewki na kieliszek wody 2 razy dziennie.

Nadciśnienie przyjmuje kilka postaci. Zajrzyj więc także do:  

A także sprawdź w naszej galerii z praktycznymi wskazówkami:

Polecamy
jesz co lubisz dash

Autor: Time S.A

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta pomoże obniżyć ciśnienie krwi. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko chorób układu krążenia.

miesięcznik "Zdrowie"