Zioła na obniżenie ciśnienia krwi

2016-05-23 14:03 Anna Guttman

Nadciśnienie jest groźnym schorzeniem i by zapobiec jego skutkom, trzeba stale przyjmować leki. Wsparciem terapii bywają też zioła. Mogą nawet okazać się wystarczającym środkiem do opanowania choroby – o ile uda się uchwycić jej początek. Które zioła skutecznie wpływają na obniżenie ciśnienia krwi?

Nadciśnienie zazwyczaj wykrywa się przypadkowo, ponieważ postępuje powoli i z reguły nie daje objawów, które byłyby dokuczliwe czy mogły budzić niepokój. Niejednokrotnie dopiero jej powikłania (np. udar mózgu, choroba niedokrwienna, zawał serca czy niewydolność nerek) skłaniają nas do działania. Warto więc często kontrolować ciśnienie krwi, bo w ten sposób można stwierdzić już niewielkie odchylenia od normy i skutecznie zahamować postęp choroby. W wielu przypadkach udaje się to wyłącznie dzięki terapii ziołowej. Ale nawet gdy konieczne okazuje się przyjmowanie klasycznych leków, to połączenie farmakoterapii z fitoterapią często pozwala na stosowanie mniejszej ilości leków, a w dłuższej perspektywie również na odstawienie niektórych preparatów.

Głóg na nadciśnienie

W przeciwieństwie do ozdobnej odmiany głogu, ta o białych lub bladoróżowych kwiatach jest jedną z roślin najbardziej cenionych przez zielarzy i farmaceutów. Zarówno jej kwiaty, jak i owoce zawierają wiele substancji, mających znaczący wpływ na naczynia krwionośne i kondycję serca. To m.in. fenolokwasy, aminy, fitosterole, garbniki, witaminy C i z grupy B, pektyny i sole mineralne, ale najważniejsza jest duża ilość flawonoidów i procyjanidów. Związki flawonoidowe – głównie hiperozyd, a także witeksyna i jej pochodne – działają rozkurczowo na mięśnie gładkie m.in. naczyń wieńcowych. Podobne właściwości wykazują oligomeryczne dehydrokatechiny, wśród nich procyjanidyny – w rezultacie obniża się ciśnienie tętnicze. Preparaty z głogu zwiększają też siłę skurczów serca, nieznacznie zwalniając ich częstotliwość, dzięki czemu serce pracuje wydajniej. Ponadto uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, działają uspokajająco i moczopędnie – co w efekcie także wpływa korzystnie na ciśnienie tętnicze krwi.

  • Jak stosować głóg?

Głóg – ze względu na rozkurczające, uspokajające i moczopędne działanie – jest składnikiem licznych preparatów ziołowych stosowanych w dolegliwościach układu krążenia i w nadciśnieniu, np. Cardaflos, Arteflos, Sok z owoców głogu. Przygotowując własne przetwory z głogu, należy pamiętać, że owoce działają nieco słabiej niż kwiaty.

  • 1 łyżeczkę rozdrobnionych kwiatów i liści głogu zalej szklanką ciepłej wody i powoli ogrzewaj pod przykryciem przez ok. 3 minuty. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po szklance odwaru, każdorazowo świeżo przygotowanego.
  • 2 łyżeczki owoców głogu zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 20 minut. Przecedź. Pij taką porcję 3 razy dziennie.
Polecamy
jesz co lubisz dash

Autor: Time S.A

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta pomoże obniżyć ciśnienie krwi. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko chorób układu krążenia.

Ruta na nadciśnienie

Choć ma wiele właściwości leczniczych, ziele ruty jest także trujące - ma silne działanie fototoksyczne i nieostrożne obchodzenie się z nim może spowodować wystąpienie uczulenia, a w niektórych przypadkach nawet mocnego poparzenia. Ruta ma bardzo złożony skład chemiczny – zawiera m.in. flawonoid rutynę (rutozyd), kwasy organiczne, witaminę C i sole mineralne. Jednak najcenniejsze składniki rośliny to alkaloidy chinolinowe, furochinolinowe i akrydynowe, olejek eteryczny oraz furanokumaryny. Działają uspokajająco i rozkurczowo na mięśniówkę naczyń, m.in. krwionośnych, pobudzają krążenie obwodowe i obniżają wysokie ciśnienie krwi. Wpływają także uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych, poprawiając ich elastyczność i zapobiegają kruchości.

  • Jak stosować rutę?

Ruta jest jednym z wielu składników mieszanek ziołowych obniżających ciśnienie krwi, zalecanych m.in. przez ojców bonifratrów, ojca Grzegorza, ojca Klimuszkę. Podczas samodzielnego stosowania tego ziela trzeba zachować dużą ostrożność. Ze względu na silne właściwości rozkurczowe ruty nie mogą przyjmować kobiety mające obfite miesiączki (może nasilać krwawienia) i ciężarne (może spowodować poronienie). Ziele to może też znacząco zmniejszyć wchłanianie innych medykamentów.

  • 1 łyżkę ziela ruty zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 15 minut. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki.
  • 100 g suszonego ziela ruty zalej 1/2 l spirytusu 70% i odstaw na tydzień. Przecedź. Pij 20-30 kropli nalewki na kieliszek wody 2 razy dziennie.

#TOWIDEO Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia

Jemioła na nadciśnienie

Ten półpasożytniczy krzew, rosnący na gałęziach różnych drzew, głównie liściastych, jest udręką ogrodników, ale wśród zielarzy cieszy się dużym uznaniem. Ziele jemioły zawiera bowiem zestaw substancji, który nieczęsto spotyka się w świecie roślinnym. To m.in. glikoproteiny (lektyny), wiskotoksyny, polisacharydy, alkohole cukrowe, flawonoidy, fenylopropanoidy, fenolokwasy i aminokwasy (w tym kwas gamma-aminomasłowy), związki triterpenowe, fitosterole, peptydy. Jedną z wielu leczniczych właściwości jemioły jest jej działanie hipotensyjne. Przypisuje się je obecności kwasu gamma-aminomasłowego - neuroprzekaźnika, który m.in. rozszerza naczyn a krwionośne. Ponadto wyciągi wodne i alkoholowe z ziela działają uspokajająco i moczopędnie, co również przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi.

  • Jak stosować jemiołę?

Ziele jemioły wchodzi w skład kilku preparatów stosowanych w fitoterapii nadciśnienia, np. Alliofil, Cardiobonisan, Cardionervit, Cordaflos. W stadium początkowym choroby nadciśnieniowej jemioła często okazuje się jedynym wystarczającym lekiem – jednak można to stwierdzić dopiero po dłuższym jej stosowaniu, przez co najmniej 2 tygodnie. Warto też pamiętać, że skuteczność wyciągów wodnych z jemioły, przygotowanych we własnym zakresie, bywa różna i zależy od gatunku żywiciela jemioły i okresu zbioru ziela.

  • 1 łyżkę rozdrobnionego ziela jemioły zalej szklanką ciepłej wody (ok. 30°C), odstaw na godzinę, co jakiś czas zamieszaj. Przecedź. Pij 2 lub 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Joanna
|

Jaka to kompozycja 8 ziół, Małgorzato? "Małgorzata, 31.01.2018 10.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie tylko głóg się sprawdzi. Pomocne w obniżeniu ciśnienia krwi są też na przykład niedoceniane kłącze perzu i korzeń mniszka lekarskiego. Osobiście na nadciśnienie polecam bardzo dobrze skomponowaną naturalną mieszankę ziołową na bazie 8 ziół . "

Małgorzata
|

Nie tylko głóg się sprawdzi. Pomocne w obniżeniu ciśnienia krwi są też na przykład niedoceniane kłącze perzu i korzeń mniszka lekarskiego. Osobiście na nadciśnienie polecam bardzo dobrze skomponowaną naturalną mieszankę ziołową na bazie 8 ziół . Pozdrawiam.

kryga
|

Najlepszy jest sok z aroni. Pół szklanki dziennie i nie masz podwyższonego ciśnienia. Rewwlacja!

Wojtek
|

Odpowiednia dieta i dobrze dopasowane zioła potrafią naprawdę doskonale wpłynąć na poprawę naszego zdrowia. Od jakiegoś czasu sam interesuje się naturalnymi metodami i korzystam porad specjalisty.

Ewa
|

Również słyszałam o takiej formie prezentu - suplementy diety w ślicznym opakowaniu :)

Ewa
|

Na nadciśnienie polecałabym przyjmowanie głogu.

Lisia
|

Że jemioła pomaga, to pierwsze słyszę, ale głóg stosuję od dawna z powodzeniem się sprawdza i w herbatkach i w suplementach aptecznych.

jola
|

Właśnie szukam jakiegoś suplementu z głogiem dla mojej mamy na dzień matki. W końcu głóg wzmacnia i uspokaja. Przetestuje ;)