Ból pachwiny. Co może oznaczać?

2021-10-18 15:38

Ból w pachwinie dokucza z różnych powodów - a znalezienie przyczyny bólu pachwiny to często duże wyzwanie. Ból w pachwinie może bowiem być spowodowany zarówno nadwyrężeniem mięśni w tej okolicy, jak i poważną chorobą - w tym kamicą nerkową, przepukliną, zapaleniem wyrostka, zakażeniem układu moczowego, problemami z kręgosłupem czy nawet rakiem. Ból w pachwinie często pojawia się również u ciężarnych. Jak objawia się ból w pachwinie, po czym poznać, czym jest spowodowany i kiedy trzeba skontaktować się z lekarzem?

Ból pachwiny. Co może oznaczać?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból w pachwinie - charakterystyka. Jak bolą pachwiny? 
  2. Ból w pachwinie - najczęstsze przyczyny
  3. Ból w lewej pachwinie - możliwe przyczyny
  4. Ból w prawej pachwinie - możliwe przyczyny
  5. Ból w pachwinie u kobiet w ciąży - przyczyny
  6. Ból w pachwinie - kiedy do lekarza? 
  7. Ból w pachwinie - sposoby diagnozy

Ból w pachwinie od czasu do czasu może odczuwać każdy z nas. Nie zawsze jest on niepokojący - zwłaszcza, jeśli pojawia się rzadko, nie jest dokuczliwy i szybko ustępuje.

Bywa jednak, że ból w pachwinie dokucza ze stałą regularnością lub pojawia się w określonych sytuacjach - np. po wysiłku fizycznym, w trakcie infekcji, menstruacji lub podczas zaparcia. W takich przypadkach należy się mu bacznie przyglądać, gdyż nawracający ból w pachwinie może sygnalizować zarówno nadmierne napięcie mięśni lub uraz w tej okolicy, jak i poważniejsze problemy ze zdrowiem, dotyczące nie tylko narządów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pachwin, ale również węzłów chłonnych, kręgosłupa, stawu biodrowego, tętnic, dróg moczowych czy nawet jamy brzusznej.

Jak rozpoznać ból w pachwinie, do jakiego lekarza zgłosić się, jeśli ta dolegliwość nie ustępuje? Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie i w jaki sposób są one diagnozowane?

Przepuklina pachwinowa - podstawowe informacje

Ból w pachwinie - charakterystyka. Jak bolą pachwiny? 

Ból w pachwinie może dokuczać każdemu, często jednak pojawia się u osób uprawiających sporty ze względu na uszkodzenia mięśni, ścięgien czy więzadeł znajdujących się w tej okolicy.

Ból w pachwinie może być ostry, kłujący lub mieć charakter pulsujący. Niekiedy zlokalizowany jest wyłącznie w obrębie pachwin - czyli między okolicą łonową, a górnym fragmentem uda, konkretnie zaś jego przednio-przyśrodkową częścią. Czasem jednak promieniuje do stawu biodrowego, w kierunku narządów płciowych i odbytu, nerek czy kolan.

Ból w pachwinie może utrzymywać się ze stałym nasileniem lub narastać w trakcie aktywności fizycznej lub wysiłku. Silny  ból w pachwinie łatwo pomylić z bólem jajnika czy bólem wyrostka robaczkowego.

Ból w pachwinie - najczęstsze przyczyny

W okolicy pachwin zlokalizowanych jest wiele ważnych narządów wewnętrznych, a także mięśnie, więzadła, ścięgna i stawy. Dlatego też ustalenie przyczyny bólu w pachwinie bywa niekiedy prawdziwym wyzwaniem.

Do częstszych przyczyn bólu w pachwinie należą:

Ból w lewej pachwinie - możliwe przyczyny

Ból w lewej pachwinie - czyli okolicy, w której lewe udo styka się z lewą dolną częścią brzucha - może być wywołany zwyrodnieniami stawów i uszkodzeniami mięśni, ścięgien i wiązadeł, a także pochodzić bezpośrednio z narządów, jakie znajdują się w tej okolicy.

Ból w lewej pachwinie może być objawem lewostronnej rwy udowej lub lewostronnej rwy kulszowej, lewostronnej przepukliny udowej lub zapalenia uchyłków jelita (towarzyszące mu dolegliwości są zlokalizowane przede wszystkim po lewej dolnej stronie brzucha).

Ból w lewej pachwinie może również towarzyszyć zakrzepicy żył głębokich lewej dolnej kończyny, kamicy nerkowej (jeśli kamień zlokalizowany jest w lewej nerce), żylakom powrózka nasiennego (u mężczyzn), czy zapaleniu kaletki lewego mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Ból w prawej pachwinie - możliwe przyczyny

Mówiąc o bólu w prawej pachwinie mamy na myśli ból w miejscu, w którym prawe udo styka się z prawą dolną częścią brzucha. Tu również zlokalizowane są mięśnie, stawy, wiązadła, ścięgna oraz narządy wewnętrzne, których urazy lub choroby mogą objawiać się między innymi bólem prawej pachwiny.

Do przyczyn bólu w pachwinie po prawej stronie zalicza się m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, zwyrodnienie (koksartroza) prawego stawu biodrowego, prawostronna rwa udowa lub prawostronna rwa kulszowa, zwyrodnienie kaletki prawego mięśnia biodrowo-lędźwiowego, prawostronna przepuklina udowa, neuralgia prawego nerwu płciowo-udowego, zakrzepica żył głębokich dolnej prawej kończyny, a także ostry stan zapalny w jelicie grubym (na odcinku od kątnicy do jelita wstępującego), torbiel prawego jajnika, jej skręt lub pęknięcie. 

Ból w pachwinie u kobiet w ciąży - przyczyny

Ból w pachwinie często dolega również kobietom w ciąży, przede wszystkim w II i w III trymetrze, jednak w ich przypadku przyczyny bólu w pachwinie wcale nie muszą sygnalizować urazu lub choroby - tym niemniej jednak gdy się pojawi, zawsze należy o  nim powiedzieć lekarzowi, zwłaszcza jeśli ból jest silny, bo może istnieć konieczność wykonania określonych badań.

Jedną z częstszych przyczyn bólu w pachwinie w ciąży jest nacisk na nerwy w tej okolicy wywierany przez powiększającą się macicę. Ból w pachwinie w ciąży może być również spowodowany rozluźnianiem się mięśni i wiązadeł znajdujących  się w miednicy, okolicach pachwin i bioder, do jakich dochodzi na skutek zmian hormonalnych, i które mają na celu m.in. przygotowanie ciała do porodu.

Ból w pachwinie w ostatnich tygodniach ciąży to jeden ze zwiastunów zbliżającego się porodu: dziecko, które przyjmuje pozycję do porodu, wciska się w kanał rodny, a macica ulega obniżeniu, co dodatkowo może zwiększać nacisk na położone w pobliżu narządy wewnętrzne.

Ból w pachwinie - kiedy do lekarza? 

Kiedy ból w pachwinie powinien być sygnałem do kontaktu z lekarzem? Konsultacja z lekarzem rodzinnym lub lekarzem POZ jest wskazana wówczas, kiedy ból w pachwinie pojawia się często, dotyczy konkretnej okolicy (np. jest to tylko ból w lewej pachwinie lub tylko w prawej pachwinie), jest dokuczliwy, albo towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak wymioty, gorączka, ból kręgosłupa, krwiomocz, bóle zlokalizowane w innych częściach ciała.

Ból w pachwinie - sposoby diagnozy

By postawić prawidłową diagnozę, lekarz przeprowadzi nie tylko dokładny wywiad, ale również zleci szereg dodatkowych badań lub testów.

Przed wizytą warto spisać sobie odpowiedzi na pytania:

  • czy ból pojawia się w lewej pachwinie, czy w prawej, czy obu?
  • kiedy pojawił się po raz pierwszy?
  • czy może mieć związek z urazem?
  • jak często nawraca?
  • jaki jest jego charakter? Czy jest ostry, kłujący, czy pulsujący?
  • czy promieniuje do nerek, okolic narządów płciowych, kolan?
  • co go nasila, a co zmniejsza? Czy ustępuje podczas odpoczynku?
  • czy jest odczuwany podczas chodzenia?

W trakcie wizyty pacjent zgłaszający ból w pachwinie powinien zostać zbadany palpacyjnie przez lekarza, który oceni zarówno sylwetkę i sposób poruszania się, jak i bezpośrednio okolicę pachwin - w tym zakres ruchu biodra - a także zbada jamę brzuszną, spojenie łonowe, kręgosłup lędźwiowy. Badanie to powinno zostać przeprowadzone zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej, a w jego trakcie należy zgłaszać lekarzowi wszelkie dolegliwości bólowe odczuwane podczas wykonywania kolejnych poleceń.

W zależności od wyniku tej oceny lekarz może zlecić dodatkowe badania takie jak USG (w tym również USG dynamiczne), badanie RTG lub nawet rezonans magnetyczny - MRI, a ostateczną diagnozę postawić dopiero po otrzymaniu wyników tych badań. Ból pachwiny leczy się przyczynowo co oznacza, że leczenie zależy od ustalonej przez lekarza przyczyny. 

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

Pytanie 1 z 9
Jak określisz swoje samopoczucie?
JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?