Zerwanie więzadeł krzyżowych - przyczyny, objawy i leczenie

2015-02-27 7:50 Monika Majewska

Zerwanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego - przedniego i/lub tylnego - to kontuzja największych i najważniejszych więzadeł, które znajdują się w kolanie. To właśnie głównie dzięki nim kolano może znosić ogromne obciążenia, dlatego ich uszkodzenie prowadzi do poważnej dysfunkcji kolana. Jakie są przyczyny i objawy zerwania więzadeł krzyżowych? Na czym polega leczenie?

Zerwanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego - przedniego i/lub tylnego - to kontuzja dwóch największych i najważniejszych więzadeł, które znajdują się w kolanie. W kolanie znajduje się aż jedenaście więzadeł, które stabilizują staw kolanowy i umożliwiają jego należyte działanie, ale te dwa odgrywają kluczową rolę w tym procesie.

Najczęściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Więzadło to składa się z dwóch pęczków włókien. Gdy noga jest prosta ułożone są równolegle do siebie. Kiedy ją zginamy – pęczki krzyżują się, tworząc rodzaj rygla, który uniemożliwia przesuwanie się kości udowej względem  piszczelowej. Dzięki temu noga jest stabilna. Więzadło krzyżowe przednie to nie tylko świetny stabilizator. Jest również narządem tzw. czucia głębokiego. Dzięki niemu wiemy, w jakiej pozycji jest noga i panujemy nad nią.

Zerwanie więzadeł krzyżowych - przyczyny

System stabilizujący kolano czasem ulega uszkodzeniom, zwłaszcza wtedy, gdy osłabieniu ulegają mięśnie, szczególnie uda, które także pracują na rzecz stabilizacji stawu kolanowego. Jednak większość drobnych więzadeł, nawet gdy zdarzy nam się je naderwać, regenerują się same po unieruchomieniu kolana. Inaczej jest w przypadku zerwania więzadeł krzyżowych. Największe szkody powstają, gdy dojdzie do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Zdarza się to najczęściej przy uprawianiu narciarstwa zjazdowego i wodnego podczas gier zespołowych - zwłaszcza piłki nożnej.

Zerwanie więzadeł krzyżowych - objawy

 • "ucieknięcie kolana" połączone z ostrym bólem i charakterystycznym dźwiękiem (trzaskiem lub chrupnięciem)
 • ból kolana, który sprawia, że nie można chodzić
 • opuchlizna, która później stopniowo ustępuje, jednak pozostaje uczucie niestabilności kolana, jego uciekanie i ból.

  Jeśli tego urazu nie leczymy, niestabilność powoduje dalsze urazy w stawie.

  Zerwanie więzadeł krzyżowych - diagnoza

  W diagnostyce zerwania więzadeł krzyżowych można zastosować test "szuflady przedniej" i test "Pivot Shift", jednak za bardziej wiarygodny uznaje się test "Lachmana". Podczas badania pacjent leży na plecach, a kolano ma ugięte pod kątem 20-30 stopni. Jedna ręka badającego stabilizuje udo, druga ręka za podudziem, a następnie wykonuje ruchy kolana w przód i tył.  Nienaruszone więzadło krzyżowe przednie powinno uniemożliwić nadmierne wysuwanie podudzia względem uda, co można zaobserwować w przypadku urazu więzadła krzyżowego przedniego.

  Poza tym lekarz powinien wycisnąć płyn z zachyłków górnych i bocznych stawu kolanowego (tzw. balotowanie rzepki).

  Gdy są wątpliwości, można zlecić badanie obrazowe kolana (zwykle rezonans magnetyczny).

  Zerwanie więzadeł krzyżowych - leczenie

  Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest poważną kontuzją i leczenie zazwyczaj polega na jego operacyjnej rekonstrukcji. Dziś ortopedzi dopracowali się bardzo dobrej techniki odtwarzania więzadła, która daje fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstrukcja dwupęczkowa.

  Uszkodzone więzadło krzyżowe przednie wymaga leczenia operacyjnego

  Zabieg poprzedza dokładna diagnoza z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi określić miejsce i stopień uszkodzenia oraz obecność lub nie dodatkowych urazów. Czasem niezbędne jest wykonanie diagnostycznej artroskopii, czyli wprowadzenie do stawu kolanowego urządzenia z układem optycznym, dzięki któremu lekarz może zobaczyć wnętrze stawu. Podczas takiej artroskopii usuwa się elementy zerwanego więzadła. Najczęściej jednak wykonuje się to podczas jednego artroskopowego zabiegu rekonstrukcji więzadeł.

  Operacja rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego - przebieg operacji

  Operację rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym (do kręgosłupa wprowadza się cewnik, przez który podaje się leki znieczulające dolną połowę ciała), podpajęczynówkowym (za pomocą specjalnej igły wprowadza się lek znieczulający głębiej niż w znieczuleniu zewnątrzoponowym, znosi on czucie w dolnej połowie ciała) lub ogólnym. O rodzaju zastosowanego znieczulenia decyduje operator wraz z anestezjologiem i pacjentem w każdym przypadku indywidualnie. Zabieg trwa około 90 minut, pobyt w klinice 2-4 dni. Do rekonstrukcji wykorzystuje się autoprzeszczep tkanek pacjenta lub materiał pobrany z banku tkanek lub od dawców.

  Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego polega na pobraniu ścięgna z innego miejsca nogi, a następnie po odpowiednim przygotowaniu, wszczepieniu go w staw kolanowy, tak aby zastąpiło ono uszkodzone więzadło krzyżowe przednie (przeszczep biologiczny, allogeniczny).Rzadziej materiały biologiczne pobrane ze zwłok dawcy tkanek. Zazwyczaj pobierane są ścięgna mięśni kulszowo goleniowych, znajdujące się na wewnętrznej części uda lub więzadło właściwe rzepki znajdujące się z przodu kolana. – Każdy taki zabieg wiąże się z ryzykiem niewygojenia się przeszczepu, jego wydłużenia lub ponownego zerwania - mówi dr Rafał Mikusek ze szpitala Enel-Med. - Oznacza to, że w przypadku niektórych pacjentów, u których przeprowadzono zabieg może dojść do nawrotów dolegliwości, wymagających ponownej interwencji operacyjnej. Ponadto u niektórych pacjentów występują bóle w miejscu pobrania ścięgna używanego do przeszczepu – wskazuje dr Rafał Mikusek.

  Podszycie więzadeł - metoda Internal Bracing alternatywa dla tradycyjnego zabiegu

  Od niedawna w Polsce przeprowadzane są pierwsze zabiegi nowatorskiej naprawy ACL z wykorzystaniem innowacyjnej metody Internal Bracing, która umożliwia częściowe lub całkowite zachowanie więzadła pacjenta. Zabieg metodą Internal Bracing można porównać do zwykłej artroskopii, a jego korzyści to m.in. brak dolegliwości związanych z pobieraniem przeszczepu, mniejsza ingerencja w staw kolanowy, a także zachowanie własnego więzadła i występujących w nim receptorów czucia głębokiego oraz zachowanie naturalnej stabilizacji stawu kolanowego.

  Zdaniem eksperta
  dr Mikusek ze szpitala Enel-Med

  Dzięki wykorzystaniu metody Internal Bracing w rekonstrukcji ACL, pacjent zachowuje całościowo lub częściowo swoje własne wiązadło. Zabieg operacyjny polega na podszyciu uszkodzonego więzadła do miejsca jego przyczepu na kości udowej oraz wzmocnieniu go syntetyczną taśmą, która zastępuje więzadło do momentu jego wygojenia - Można to porównać do wewnętrznego „gipsu” podpierającego więzadło. W części przypadków urwany jest jeden z dwóch pęczków tworzących więzadło krzyżowe przednie. W tych przypadkach rekonstruuje się uszkodzony fragment więzadła. W niektórych kolanach konieczne jest podszycie jednego z pęczków i rekonstrukcja drugiego. Tworzy się w ten sposób naturalny egzoszkielet pozostawiając jak największą część naturalnego więzadła. Należy podkreślić, że niestety nie każdy pacjent będzie mógł poddać się temu zabiegowi. Niezbędnym warunkiem jest przeprowadzenie zabiegu nie później niż 4 do 6 tygodni po urazie. Czasem, gdy fragment więzadła jest dobrze zachowany, ten okres może być dłuższy. Dodatkowo, uszkodzenie powinno być zlokalizowane w miejscu, gdzie więzadło krzyżowe przednie przyczepia się do kości udowej. Nie mam jednak wątpliwość, że metodę Internal Bracing można śmiało nazwać „rekonstrukcją szytą na miarę”, której efekty są więcej niż zadowalające.

  Źródło: youtube.com/Enel-Sport

  Rekonstrukcja więzadła - powrót do formy

  Po zabiegu unieruchamia się kolano w łusce pooperacyjnej. W pierwszej dobie po zabiegu można się poruszać o kulach, bez obciążania operowanej nogi. Po wyjęciu drenów, zwykle w drugiej dobie po operacji  można zacząć ją lekko obciążać. Po trzech-czterech dniach można opuścić klinikę. Po tygodniu trzeba się zgłosić na zdjęcie szwów i badanie kontrolne. Pełne przyjęcie się przeszczepu i należyte wzmocnienie więzadła następuje po 8-10 miesiącach, ale znacznie wcześniej można chodzić, choć oczywiście od samego początku po operacji potrzebna jest rehabilitacja. Przez pierwsze trzy miesiące trzeba nosić stabilizator. Później należy go zakładać, gdy czeka nas większy wysiłek lub chodzimy w trudnym terenie.

  Rekonstrukcja metodą Internal Bracing wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań i zdecydowanie szybszym powrotem do normalnej aktywności w porównaniu do tradycyjnej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. To, co istotne, rehabilitację można rozpocząć bardzo szybko po zabiegu i przebiega ona zdecydowanie sprawniej w porównaniu do innych metod leczenia. Sposób przeprowadzenia zabiegu powoduje, że pacjenci, którzy trafiają na rehabilitację nie mają problemów z nadmiernym obrzękiem, czy też z ilością płynu w stawie. Zazwyczaj nie ma też większych ograniczeń ruchowych. Dzięki temu dużo szybciej możemy zacząć terapię o charakterze siłowym, koordynacyjnym i stabilizacyjnym, a w konsekwencji pacjenci zdecydowanie szybciej wracają do całkowitej sprawności – mówi mgr Adam Bronikowski, fizjoterapeuta w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

  Rekonstrukcja więzadła - powikłania

  Jak każdy zabieg, operacja rekonstrukcji więzadeł krzyżowych przednich, może mieć powikłania. Najtrudniejszym jest odrzucenie przeszczepu, ale  zdarza się rzadko. Czasem dochodzi do wysięku w stawie i trzeba ściągnąć gromadzący się tam płyn. Jak wspomniano, rekonstrukcja metodą Internal Bracing wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  sopel
  |

  Takie reklamy skutecznie mnie odpychają. Jesli dr. w ten sposób szuka pacjentów nie jest w moim przekonaniu wiarygodny.

  A11
  |

  Lekarz nie jest w stanie określić, kiedy dokładnie więzadło zostało zerwane. Ale wie to osoba, która takie więzadło zerwała. Towarzyszący temu ból i nieprzyjemne uczucie uciekania kolana, obrzęk, wysięk z krwią... mogłabym tak długo

  Eliza
  |

  Hej :) Miała bym pytanie czy lekarz jest w stanie zdiagnozować kiedy dokładnie doszło do zerwania więzadeł?

  Iwona
  |

  Witam a gdzie miał Pan wyknywaną operację? Czy może Pan polecić jakiehosdobrego lekarza i szpital w Warszawie?dzisiaj

  Damian
  |

  Witam,

  W lutym mam operację związaną z rekonstrukcją więzadła przedniego. Od znajomych, którzy mieli nie dawno to samo wiem, że warto by było poćwiczyć nogi kilkanaście dni przed zabiegiem bo podobno później jest ciężko gdyż nogi są słabe.

  Co polecalibyście odnoście ćwiczeń?

  Mam nadzieję, że szybko wrócę do sprawności z czasem lekka siłownia i w końcu upragniony powrót na boisko :)

  Wszystkim życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

  Ev
  |

  Nie ma to jak dyskretny marketing szeptany ;p

  asd
  |

  Jeśli jeszcze nie zmieniłaś zdania, to zmień lekarza.

  Ihriel
  |

  Witam,

  Czy z zerwanymi więzadłami da się chodzić? Mam nawykowe zwichnięcie rzepki, niedawno znowu zwichnęłam kolano, tym razem miałam uczucie że rzepka się obraca zanim całkiem wypadła. Przeważnie po kilku dniach od zwichnięcia ból ustępował ale tym razem jest inaczej, już 3 tygodnie noga spuchnięta, nie mogę kucnąć i zgiąć kolana, ból cały czas. Faktem jest że nie daję kolanu odpocząć, jestem w Azji i w ciągłej podróży. Zastanawiam się czy to jest przyczyną bólu czy mogłam zerwać więzadła.

  Po 2 operacjach ACL
  |

  Marku ,miałem 2 operacje ACL w prawej i w lewej nodze wszystko przebiegło świetnie gdyż rehabilitacja pooperacyjna była dobrze przeprowadzona , zalecam się zapisać prywatnie na rehablitacje , po ok 2/3 tygodniach od operacji powinieneś zacząć robić ćwiczenia wcześniej nie . Kolano spuchnięte miałem długo , zdarzały się gorączki wszystko od płynu który się znalazł w stawie po ściągnięciu go przez lekarza wszystko wracało do normy :) . W tym momencie mogę uprawiać wszystkie sporty kolana super stabilne :)

  Marek
  |

  Jestem tydzien po zabiegu. moja operacja trwala 4 godziny bo oprocz wiezadel operowali mi jeszcze lekotke boczna. przed operacja lekarz powiedzial ze bede mial usztywnione kolano i ze mam tak chodzic z tym czyms przez 2 mieiace. po zabiegu opuscilem szpital 3h po zabiegu. dostalem tylko dwie kule i zanego usztywnienia bo lekarz zmienil zdanie. na szczescie w domu mialem swoja proteze usztywniajaca bo pomimo kul lekarskich nie doszedl bym do toalety.
  tydzien po zabiegu, noga nadal opuchnieta, smaruje 3x dziennie altacetem. robie cwiczenia ktore zalecil lekarz jedna nie moge unisc nogi jak leze nawet na cm.