Ból kolana może być objawem różnych chorób. O czym świadczy ból kolana?

Ból kolana zwykle wynika z urazu. Jednak ból kolana może też być sygnałem poważnej choroby, dlatego nie wolno go bagatelizować. Jakie choroby mogą powodować ból kolana?

Ból kolana najczęściej pojawia się po urazie. Jednak zdarza się i tak, że ból kolana jest objawem poważnej choroby stawów lub infekcji bakteryjnej. Sprawdź jakie choroby mogą manifestować się bólem kolana.

Ból kolana: borelioza

Borelioza to choroba odkleszczowa, która może dawać groźne powikłania - neurologiczne, stawowe i sercowe. Ból, obrzęk kolana, gorączka mogą świadczyć o tym, że krętki Borrelia, które dostały się do organizmu ze śliną zakażonego kleszcza, razem z krwią zawędrowały do kolana i wywołały stan zapalny. Wystąpienie tych dolegliwości poprzedzają zmiany na skórze (tzw. rumień wędrujący). Niewyleczona choroba zazwyczaj przechodzi w stan przewlekły. Borelioza przewlekła (chroniczna, faza późna) rozwija się latami i prowadzi do trwałych zniekształceń stawów.

W razie niepokojących objawów jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Leczenie boreliozy polega na dłuższej kuracji antybiotykowej. Przerwanie leczenia grozi dalszym niszczeniem stawu.

Ból kolana: infekcje bakteryjne

Silny ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry, czasem podwyższona temperatura mogą zwiastować bakteryjne zakażenie kolana. Do infekcji dochodzi w wyniku urazów ze skaleczeniem. Może się też tak skończyć podanie do kolana leków, których zadaniem jest regeneracja chrząstki stawowej czy leków sterydowych w nieodpowiednich warunkach. Zabieg powinien być wykonany w przystosowanym do tego gabinecie zabiegowym, nie w zwykłym, lekarskim, przez przeszkolonego specjalistę.

Zamiast uśmierzać ból na własną rękę, łykając kolejną pastylkę albo smarując nogę maścią, poradź się lekarza, co robić. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez antybiotyku. W doborze właściwego leku pomoże badanie płynu stawowego na posiew i wykonanie antybiogramu. Jeśli zakażenie jest rozległe, trzeba zrobić artroskopię, w trakcie której przeprowadza się płukanie kolana.

Ból kolana: zmiany zwyrodnieniowe

Są wynikiem starzenia się tkanki chrzęstnej i przeciążenia stawów – dźwigania, nadwagi, biegania w butach, które nie amortyzują wstrząsów itp. Typowym symptomem jest sztywnienie i ból w kolanie podczas schodzenia ze schodów. Potem kolano boli już przy każdym ruchu. Towarzyszy temu "trzeszczenie" w stawie i ograniczenie ruchomości. Może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk. Zwykle świadczy to o tym, że pojawił się wysięk. Ból kolana może zwiastować zwyrodnienie stawu biodrowego lub zwyrodnienie kręgosłupa.

Gdy ból jest skutkiem przeforsowania (np. wycieczka rowerowa), wystarczy oszczędzać staw. Sporadycznie możesz ratować się tabletką przeciwbólową. Gdy dolegliwość utrzymuje się dłużej niż tydzień, bóle są silne lub występuje poranna sztywność, zgłoś się do lekarza. W postawieniu diagnozy pomoże USG lub RTG stawu.

Leczenie zależy od zaawansowania choroby. Czasem wystarczą maści oraz żele przeciwbólowe i przeciwzapalne lub fizykoterapia. Innym razem trzeba zażywać niesteroidowe leki przeciwzapalne czy przeciwbólowym. Konieczna może się okazać blokada stawu, do którego wstrzykuje się lek sterydowy albo regenerujący chrząstkę. Aby zachować sprawność stawu, trzeba ćwiczyć.

Czytaj też: Kolano skoczka (zwyrodnienie więzadła rzepki) - objawy, przyczyny, leczenie

Ból kolana: choroby reumatyczne

Ból i nawracający wysięk w kolanie mogą być pierwszym objawem... zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)! Również reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) potrafi najpierw atakować kolana, nie jak w klasycznym przebiegu choroby – nadgarstki czy małe stawy rąk. Wtedy kolano boli przy każdym kroku, jest obrzęknięte, skóra zaczerwieniona lub nieco sina, często cieplejsza. Pojawia się poranna sztywność stawu, która utrzymuje się ok. godziny. W przewlekłych zapalnych chorobach reumatycznych dolegliwościom bólowym zwykle towarzyszy stan podgorączkowy, ogólne rozbicie i brak apetytu, jak przy grypie czy przeziębieniu.

Powracający albo utrzymujący się ból, obrzęk, sztywność stawu powinny skłonić do wizyty u lekarza, najlepiej reumatologa. Nie przykładaj ciepłych kompresów ani nie stosuj maści rozgrzewających, bo możesz sobie zaszkodzić. Zachowaj szczególną czujność, jeżeli ktoś w rodzinie chorował na reumatyzm. Jeśli choroby nie zacznie się w porę leczyć, szybko postępuje i prowadzi do trwałych zmian w stawach. Lekarz postawi diagnozę na podstawie badań laboratoryjnych, USG, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej oraz indywidualnie dobierze terapię. Podstawą leczenia są leki hamujące lub zmniejszające zapalenie i przeciwbólowe. Czasem konieczna jest operacja, niekiedy rekonstrukcja zniszczonego stawu (endoproteza). Jednak leczenie nie da efektów bez rehabilitacji, a przede wszystkim codziennej gimnastyki, która poprawia ruchomość stawów, wzmacnia mięśnie i łagodzi ból. Ćwiczenia powinien dobrać rehabilitant – stosowane na własną rękę mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Przystosuj miejsce pracy, kuchenne blaty, deskę do prasowania czy samochód tak, żeby nie obciążać chorych stawów. Warto też opanować metody relaksacji, bo stres sprzyja rozwojowi choroby reumatycznej.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jurek
|

Co ciekawe większość zmian widocznych w badaniu obrazowym kolana jest niegroźnie i nie jest przyczyną bólu. Pewne pęknięcia i zwyrodnienia powstają z wiekiem.

Zuzka
|

Ja z moim bólem kolan borykałam się kilka miesięcy. Badanie, prześwietlenie, rezonans i nic nie wykazywało specjalnego. Aż w koncu trafiłam do podologa i okazało się że mega supinacja stóp zmieniła całą oś i właściwe ustawienie całego ciała, wykręcając znacznie oś moich kolan i rzepka nie poruszała się po swoim torze. Tak w uproszczony sposób w porównaniu z nazwami jakich użył podolog. Od 3 mcy używam zalecone przez niego dynamizne wkładki ortopedyczne footwave i uczęszczam na rehabilitację i na szczęście widzę znaczną poprawę w ustawieniu stóp kolan i postawy ciała i dzięki temu ból się znacznie zmniejszył

Ania DD
|

Latem zeszłego roku przeciązyłam kolano najpierw biegiem 15km,dzień później góry 35km. Niestety zapalenie i fizjoterapia, od tamtej pory powraca czasem po większym obciążeniu , czasem samoistnie. Szukam opinii czy ktoś może stosował światłoterapie?

inga
|

U mojej siostry okazało się, że przyczyną takich dolegliwości jest
problem z kręgosłupem i napięciem mięśni. Została skierowana przez
lekarza na rehabilitację do prywatnego
gabinetu i tam bardzo jej pomogli dobierając odpowiednie zabiegi i
ćwiczenia. Teraz czasem jeszcze ma to, ale już coraz mniej, ale nadal
chodzi regularnie na rehabilitację.

Sandra
|

Niestety nikt o zdrowych zmysłach nie powie przez internet jednoznacznie
co w danym przypadku jest przyczyną bólu, chrzęszczenia czy
przeskakiwania itd, bo każdy z nas jest inny i przyczyna może być inna, a
to co czujemy podobne. Jak mój syn miał taki problem to poszliśmy na
rezonans. No okazało się, że miał pękniętą łąkotkę na przykład.

Elżbieta
|

Od trzech tygodni cierpię z powodu bólu kolana od strony wewnętrznej nie pomagają maści ani tabletki typu voltaren wizytę mam u reumatologa po połowie września czym sobie pomóc mam 66lat

ElProfesor
|

Na zwyrodnienie stawu kolanowego mogę polecić kwas hialuronowy i hydrolizowany kolagen - oba w formie zastrzyku, bardzo skuteczne!
Spytaj czy Twój lekarz słyszał o tych innowacjach

Lekabel
|

Structum brałem ponad miesiąc. Nic nie pomógł.

Adria
|

Zgadzam się z Darkiem, nie ma co diagnozować się przez internet, lepiej odwiedzić ortopedę. Ja miałam niedawno uraz kolana, niestety stan nie poprawia się sam, więc czeka mnie wizyta. W związku z czym szukam ortopedy we Wrocławiu. Ktoś coś? ;)

Ja
|

nie pomaga, brałam 2 serie po 3 miesiące i nic