Ból skroni - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na ból głowy w skroniach

2020-07-20 12:04

Ból w skroniach może być tępy lub ostry, pojawiać się nagle lub narastać w ciągu kilku kolejnych godzin. Zawsze jest dokuczliwy, nie zawsze natomiast ma poważne przyczyny. Skąd bierze się ból w skroniach? Kiedy można z nim walczyć domowymi sposobami, a w jakich przypadkach ból głowy w skroniach wymaga konsultacji z lekarzem?

ból głowy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból skroni - charakterystyka
  2. Jakie są przyczyny bólu skroni?
  3. Jakie są rodzaje bólu głowy?
  4. Co pomaga na ból głowy w skroniach?
  5. Czy ból skroni jest groźny?
  6. Ból skroni - kiedy pojechać do lekarza?

Ból skroni - charakterystyka

Ból skroni to jedna z najczęstszych dolegliwości. W dodatku przyjmuje bardzo różne formy. Nie zawsze pojawia się z obu stron głowy: często jest tak, że ból skroni występuje tylko po lewej lub tylko po prawej stronie. Niekiedy towarzyszy mu również ból czoła lub ból oka. Zdarza się również, że promieniuje w dół lub w górę, lub pojawia się tylko przy dotyku.

Zazwyczaj szybko mija i nie budzi niepokoju - zwłaszcza, jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy, takie jak zawroty głowy, czy nudności. Tym niemniej jednak w niektórych przypadkach należy go leczyć, a leczenie powinno być poprzedzone szczegółową diagnostyką. 

Zatoki a ból głowy

Jakie są przyczyny bólu skroni?

Ból skroni może pojawić się z różnych przyczyn lub być następstwem - bądź objawem - różnych dolegliwości. Najczęstsze przyczyny samoistnego bólu skroni to: 

Ból głowy w skroni może być również objawem lub efektem choroby bądź urazu - wówczas określany jest jako wtórny ból głowy. Najczęściej towarzyszy:

Jakie są rodzaje bólu głowy?

Co pomaga na ból głowy w skroniach?

Sposobem, który pomaga zdecydowanej większości osób, są oczywiście leki przeciwbólowe - przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy; można również zażyć paracetamol lub środek z innej grupy leków przeciwbólowych.

W przypadku bólu przewlekłego lekarz może zapisać leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. W takim przypadku ważna jest jednak szczegółowa diagnoza, gdyż jeżeli przyczyną bólu skroni jest jakieś schorzenie, niezbędne jest przede wszystkim leczenie choroby podstawowej.

Na bolącą skroń można również przyłożyć chłodny okład. Pomaga także odpoczynek w zacienionym, dobrze wywietrzonym pokoju, techniki relaksacyjne.  

Czy ból skroni jest groźny?

Ból skroni sam w sobie nie jest groźny (chociaż dokuczliwy). Nawet jeśli trwa dosyć długo (kilkadziesiąt minut lub dłużej), ale nie pojawia się często, nie musi budzić niepokoju - warto natomiast zastanowić się, co mogło go wywołać: czy wysiłek fizyczny, czy stres, odwodnienie, silne emocje lub nawet składniki diety (ból głowy w okolicy skroni mogą wywołać lub nasilić np. czekolada, czerwone wino, a nawet tłuste sery).

Ból skroni - kiedy pojechać do lekarza?

Konsultacji z lekarzem wymaga natomiast sytuacja, kiedy ból skroni pojawia się często - trzeba wtedy zbadać, dlaczego tak się dzieje. Groźna może być bowiem podstawowa przyczyna bólu i dlatego wymaga to szczegółowej diagnostyki. Do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej trzeba pojechać wtedy, kiedy ból w skroniach:

  • jest silny i często nawraca
  • jest przewlekły
  • zwykłe metody leczenia nie dają poprawy

Natychmiastowej wizyty u lekarza wymaga natomiast sytuacja, kiedy ból skroni:

  • szybko narasta i jest bardzo silny
  • towarzyszy mu sztywność karku
  • pojawiają się problemy z widzeniem: ból oczodołu lub oka, nagłe osłabienie widzenia.

W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, podczas którego zapyta o to, jak często pojawia się ból skroni, ile czasu trwa, jakie objawy mu towarzyszą, spyta również o choroby - przewlekłe i te przebyte niedawno.

Następnie przeprowadzi badanie fizykalne (jego elementem powinno być zmierzenie ciśnienia tętniczego), może również zlecić badania dodatkowe, w tym morfologię krwi,  a także skierować cię na specjalistyczne badania obrazowe głowy (np. tomografię komputerową) lub na konsultację do specjalisty - neurologa bądź okulistyczną.   

Boli cię głowa? Sprawdź, czy to migrena
Pytanie 1 z 6
Gdzie zlokalizowany jest ból głowy?
Zdjęcie