Homocysteina: normy. Co oznacza wysoki poziom homocysteiny?

Homocysteina to aminokwas, który może być przyczyną miażdżycy podobnie jak wysoki poziom złego cholesterolu. Z powodu zbyt dużej ilości homocysteiny (hiperhomocysteinemia) cierpi tak naprawdę cały organizm. To wróg numer jeden naszego serca i naczyń krwionośnych. Można go jednak próbować poskromić! Sprawdź, jakie są normy dla homocysteiny w badaniu krwi!

Spis treści

 1. Homocysteina: co to jest?
 2. Homocysteina: normy
 3. Właściwy kwas foliowy obniży poziom homocysteiny
 4. Badanie mutacji MTHFR
 5. Miażdżycy można przeciwdziałać

Homocysteina: co to jest?

Homocysteina to aminokwas, którego zbyt duża ilość we krwi może spowodować zmiany miażdżycowe. Ma ona bardzo niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne, które stają się mniej elastyczne i bardziej podatne właśnie na miażdżycę. Niestety, świadomość społeczeństwa  na temat hiperhomocysteinemii, bo tak się ten stan nazywa, jest wciąż zbyt niska.

Mutacja genu MTHFR może podnieść poziom homocysteiny i wywołać zmiany miażdżycowe. W normalnych warunkach gen ten odpowiada za utrzymanie prawidłowego stężenia homocysteiny w osoczu krwi. Jego uszkodzenie przynosi jednak zupełnie odwrotny skutek.

Zobacz jak pobierane jest osocze!

Homocysteina: normy

Ilość homocysteiny w osoczu krwi u człowieka nie powinna przekraczać 7–10 mol/l. Jest to stężenie bezpieczne dla naszego zdrowia. Za normę traktuje się również 15 mol/l. Niemniej jednak podwyższenie poziomu homocysteiny do 11–13 mol/l może już uszkodzić wyścielające naczynia krwionośne komórki śródbłonka. O hiperhomocysteinemii mówimy z kolei wtedy, gdy jej wartość wynosi 20–30 mol/l.

Sprawdź objawy miażdżycy! 

Właściwy kwas foliowy obniży poziom homocysteiny

Podawanie dużych dawek kwasu foliowego osobom z mutacją w genie MTHFR nie wyleczy ich z hiperhomocysteinemii. Wręcz przeciwnie, może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. W związku z tym, że organizm chorego nie potrafi sam przetworzyć i wchłonąć kwasu foliowego, musi go dostarczyć w formie przetworzonej, tzw. metylowanej. Jednak aby lekarz przepisał pacjentowi taki „specjalny” kwas foliowy, musi najpierw dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest on posiadaczem uszkodzonego genu. Odpowiedzi na to pytanie udzielną mu badania genetyczne.

Przeczytaj też: Nadmiar CHOLESTEROLU prowadzi do miażdżycy

Badanie mutacji MTHFR

Do testu na obecność mutacji MTHFR wystarczy trochę krwi albo wymaz z policzka. Wykonując go, chory dowiaduje się czy nieprawidłowe wchłanianie kwasu foliowego i występująca u niego hiperhomocysteinemia jest wynikiem genetycznego błędu. Próbką pobieraną do badania jest krew, alb wymaz z policzka. Wystarczy, że znaleźć placówkę medyczną, która posiada badanie w kierunku mutacji MTHFR w swojej ofercie, a jest ich obecnie coraz więcej.

Warianty C677T i A1298C genu MTHFR sprawiają, że kwas foliowy jest źle wchłaniany przez organizm, a homocysteina nie może przekształcić się w metioninę. Deficyt kwasu foliowego jest jedną z głównych przyczyn hiperhomocysteinemii.

Taki nadmierny poziom homocysteiny uszkadza żyły, przez co są one bardziej narażone na rozwój miażdżycy czy choroby zakrzepowej. Jej wysoki stężenie można obniżyć, dostarczając sobie do organizmu odpowiednie dawki kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy B12. Ich obecność pozwala utrzymać poziom homocysteiny na właściwym poziomie.

Ile kosztuje badanie krwi poziomu homocysteiny?

Cena za badanie krwi poziomu homocysteiny może wahać się od 50 do 110 zł w zależności od dużego miasta oraz od placówki, w której badanie ma zostać wykonane.  

Przeczytaj także: Chelatacja: alternatywna metoda walki z miażdżycą [WYWIAD]

Warto wiedzieć

Czym właściwie jest miażdżyca?

Miażdżyca jest chorobą, w której dochodzi do częściowego lub całkowitego zatkania światła naczynia krwionośnego przez zbudowaną z cholesterolu blaszkę miażdżycową. Produkowany w wątrobie cholesterol odpowiada za wiele ważnych funkcji organizmu, w tym produkcję hormonów i trawienie. Wyróżniamy jego dwa podstawowe rodzaje:

 • cholesterol o dużej gęstości (HDL), czyli tzw. „dobry”,
 • cholesterol o małej gęstości (LDL), potocznie zwany „złym” cholesterolem.

Jest jeszcze tzw. cholesterol całkowity, który stanowi sumę wszystkich rodzajów (frakcji) cholesterolu. Warto wiedzieć, że cholesterol dostarczamy sobie również w pożywieniu. Właśnie dlatego zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu jest bardzo często efektem nieprawidłowej, tłustej diety. W niedrożnym naczyniu krew nie ma możliwości swobodnego przepływu, a przecież zasila ona komórki ciała człowieka w tlen i substancje odżywcze. Jej prawidłowe krążenie w organizmie jest więc niezbędne do życia. Krew zapewnia naszym organom wewnętrznym właściwe utlenienie i odżywienie. Z tego powodu zaawansowana miażdżyca może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca albo kończyn dolnych.

Przeczytaj także: Cholesterol - dobry i zły cholesterol

Miażdżycy można przeciwdziałać

Profilaktyka miażdżycy opiera się przede wszystkim na właściwej diecie. Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować:

 • główne źródła cholesterolu,
 • tłuste sery,
 • czerwone mięso,
 • słodycze.

W zamian dobrze jest dostarczyć organizmowi odpowiednie dawki kwasu foliowego. Znajdziemy go w:

Kwas foliowy obniży poziom homocysteiny we krwi, dzięki czemu nie będzie ona już uszkadzać naczyń krwionośnych.

Polecany artykuł:

Czy grozi ci miażdżyca?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Morran
|

w sumie to bzdura, a przy słowie wyeliminowanie musi zapalić się światełko ostrzegawcze. Dlaczego eliminować? Pol łyżeczki masła, lub oliwy nawet po żółtaczce jest często dopuszczalne. Mięso, wątroba zawiera witaminy B i żelazo, przeciw anemii. Cholesterol to ważny składnik skory, potrzebny też jeżeli chodzi o testosteron. Czym innym jest zrównoważona dieta, ogórki, kapusta, surówki, awokado, oliwa. Przy okazji zdarza się niestety uczulenie na kwas foliowy. Chyba żółtko jaja jest dogodne, ale można suplementować cholinę w dawkach 35 mg do 2.5 g dziennie. Przy powszechnym problemie tłuszczowym przeżyłem bez masła miesiące, jednak np. efektem odchudzania jest uwalnianie złego tłuszczu do krwi. Masło jednak zawiera przyswajalne witaminy i jest, bywa jednoskładnikowym produktem odżywczym, energetycznym. Nie można doprowadzić NIGDY do małego poziomu cukru we krwi. To jest jakoś zbieżne z leczeniem anemii. Są 2 odmiany : brak żelaza, lub bardziej kwasu foliowego, witaminy B12 i B6- wtedy samo żelazo jest nie odpowiednie.

Kurczak
|

Bardzo dobra wypowiedź dotykająca sedna.
Statyny to bardzo niebezpieczne środki.

cybrys
|

Donor, braki z chemii okrutne. Skąd ten pomysł, że mol to ok kilogram?
Mol, drogi komentatorze, to liczba gramów danej substancji, odpowiadającą jej masie cząsteczkowej. A masa cząsteczkowa, to liczba mówiąca ile razy dana cząsteczka jest cięższa od atomu wodoru. Masy cząsteczkowe różnych substancji się różnią i np. masa cząsteczkowa dwutlenku węgla to 43,99, a dwutlenku siarki to 64,05. Masa cząsteczkowa homocysteiny to 135,18.

Tak więc 1 mol homocysteiny, to 135,18g.

K2
|

Miażdżyca bierze się z niedoboru witaminy K2, prawdopodobnie na skutek zaburzonej mikroflory bakteryjnej w naszych jelitach (produkują ją właśnie pewne gatunki bakterii jelitowych z fermentowanej żywności). Witamina K2 wypłukuje wapń z tkanek miękkich i kieruje go do kości i zębów, czyli w odpowiednie miejsca. Cholesterol jest nam potrzebny, między innymi do wytwarzania prowitaminy D3 w skórze (powstaje z 7-dihydrocholesterolu pod wpływem promieniowania UVB).

dfdg
|

Jeśli blaszka to wapń bo wapń się nie wchłania, to przyczyną będą fosforany w żywności. Dawki w wyrobach mięsnych przekraczane po 1000x. Fosforany jako zagęstnik pulpy mom.

MJ
|

W tym artykule są bzury - blaszka miażdżycowa jest zbudowania głównie z złogów wapnia które nie wchłaniają się prawidłowo do kości. Cholesterol jest miękki - i nie on jest głównym winowajcą miażdżycy

Trójkąt rownoboczny
|

Zwapnienie żył i tętnic, polecam dowiedzieć się.

Pelelek
|

Może to reklama, ale Luxmed Lublin robi takie badanie za 40zł.

Mario
|

Ludziska, metionina pięknie zbija homocysteinę, jak przyjmowałem 500mg dziennie to spadła do poziomu 3,5 a po odstawieniu rośnie do 13!

Marcin55
|

Dobrze byłoby pomóc sobie w Pana przypadku nie tylko samym kwasem foliowym ale kompleksowym preparatem .