Udar mózgu: objawy. Jakie są objawy udaru mózgu?

Objawy udaru mózgu zależą przede wszystkim od tego, która część mózgu została uszkodzona. Pojawiają się bez ostrzeżenia. Ktoś rozmawia, śmieje się, wykonuje codzienne prace domowe i nagle chwyta się za głowę lub traci równowagę, jakby się potknął. Czasem upada, niewyraźnie mówi lub skarży się na zaburzenia widzenia. Nie lekceważ takich symptomów, bo mogą to być właśnie objawy udaru mózgu.

Objawy udaru mózgu są dość charakterystyczne, ale wcale nie jest łatwo je tak od razu wychwycić. Udar, uszkadzając komórki któregoś z ośrodków mózgu kierujących układem ruchu, mowy lub czucia, może spowodować niedowład czy paraliż rąk, nóg albo kłopoty z mową. Jeśli dotknął prawej półkuli, zaburzenia pojawiają się po lewej stronie ciała (i na odwrót).

Spis treści

 1. Najczęstsze objawy udaru
 2. Objawy udaru krwotocznego
 3. Objawy udaru niedokrwiennego
 4. Objawy udaru: prosty test

Najczęstsze objawy udaru

 • jednostronne osłabienie albo drętwienie kończyn
 • zaburzenia w rozumieniu mowy lub niemożność wypowiadania słów
 • bardzo niewyraźne mówienie (bełkotanie)
 • zaburzenia widzenia, zwłaszcza w jednym oku
 • niepewny chód, jak u pijanego
 • ostry, kłujący ból głowy (zdecydowanie silniejszy niż ten, który znasz).

Objawy udaru [wideo przygotowane przez studentów UMB]

Objawy udaru krwotocznego

Początek udaru krwotocznego poprzedza zwykle silny, „piorunujący" ból głowy, wymioty i drgawki. Ponad połowa chorych traci przytomność. Najczęściej dochodzi do obrzęku mózgu. Chorzy mają znaczne zaburzenia świadomości, trudno jest im oddychać. Może dojść do zatrzymania krążenia.

Objawy udaru niedokrwiennego

Udar niedokrwienny często poprzedzają bóle i zawroty głowy. Czasem towarzyszy im przejściowy niedowład rąk lub nóg, trudności w mówieniu czy tzw. przeczulica (nadwrażliwość na dotyk) różnych części ciała.

Jeżeli w naczyniu mózgowym tworzy się zakrzep, objawy mogą stopniowo narastać w ciągu kilku godzin, a nawet dni. Przy udarze spowodowanym przez zator (np. oderwany skrzep niesiony z krwią zaczopował tętnicę mózgową) wstępnych objawów prawie nie ma. Rzadko kiedy chory traci przytomność.

Objawy udaru: prosty test

Jeżeli dostrzeżesz takie zmiany u bliskiej ci osoby, poproś, aby:

 • uśmiechnęła się - jeśli widzisz, że podnosi tylko połowę ust, druga część twarzy może być porażona
 • jednocześnie podniosła nad głowę obie ręce - gdy nie może tego zrobić, masz dowód, że niedowład objął połowę ciała
 • powtórzyła proste zdanie, np. dziś jest ładna pogoda - jeśli mówi niewyraźnie lub wcale nie może wykrztusić słowa - natychmiast wezwij pogotowie

Czytaj też:

Średnio co 8 minut ktoś w Polsce dostaje udaru mózgu

Źródło: Biznes.newseria.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Logic007
|

Objawy objawami, ale poudarowo leczenie tylko z neuroaidem, u mnie w rodzinie pomógł bardzo dziadkowi - aktualnie wraca do swojej świetnej formy.

Danuta
|

@Monna W pełni się z Tobą zgadzam! Ale poza rehabilitacją dobrze jest również zorientować się, jakie istnieją preparaty, które mogą ją wspomóc. U mojego znajomego np spisał się neuroaid. Zaczął go stosować praktycznie od razu po wystąpieniu udaru i bardzo szybko doszedł do siebie. Zwykle pacjentom i im rodzinom wydaje się, że rehabilitacja wystarczy, a jednak są jeszcze inne metody, które przyspieszają powrót do zdrowia. W takich sytuacjach trzeba się każdej możliwości chwytać i próbować. W końcu chodzi o nasze zdrowie!

Strajk lekarzy
|

Z jakiej okazji?? Może mi ktoś powiedzieć dlaczego?? Zrobią wszystko będą płakać zaliczenia się o boże jak nam źle a co ma powiedzieć emeryt dostaje nie całe 1000 zł renty opłaci wszystko wykupi leki a za co modzie żył do następnej renty??? Ogarnijcie się. Zwykły robol rybie za 1400 zł i musi wyzywic rodzinę dzieci opłacić rachunki a gdzie koniec miesiąca???

Ula
|

Tata mojej przyjaciółki przeszedł poważny udar. Efektem czego jest afazja. Jest mi przykro kiedy widzę że się męczy, próbuję coś powiedzieć nie każdy rozumie - szczególnie ja, osoba z zewnątrz. przyjaciółka wspominała że wybiorą się raczej na rehabilitację poudarze i żeby cofnąć afazje chyba do uzdrowiska Konstancin. Czy ktoś z Was tak był? Albo Wasz bliski? Dobrze o nich piszą w internexie ale może Wy coś macie?

Karolina
|

Serio? Pytam o te leki z diklofenakiem.. siedzisz w temacie?

gość
|

Moja mama chodziła 2 dni z mdłościami , zawrotami bólem głowy.Następnego dnia poszła do lekarza rodzinnego, stwierdził że to nic takiego i przypisał tab na wymioty. po 3 dniach było jeszcze gorzej. Mama nie mogła wstac z łóżka, miła silny ból głowy. Lekarz kazał jechać jej jechać do Szpitala oddalonego o 40km skąd, 4 godz czekała na SORże. po badaniach wyszedł UDAR MÓŻDZKU(to był piątek), z dnia na dzień było coraz gorzej. W poniedziałek mama straciła przytomnośc, BYŁA REANIMOWANA I WYWIEZIONA NA OIOM. UDAR PNIA MÓZGU-WSZYSTKIE FUNKCJE ŻYCIOWE WYŁĄCZONE-POD RESPIRATOREM WALCZYŁA TYDZIEŃ PO CZYM ZMARŁA(45l)

Wejss
|

Jeśli to był lekki udar, to pól biedy, wiele osob czesto nie zdaje sobie sprawy, że przeszło lekki udar. Gorzej jeśli to udar rozległy, nalezy pilnie rehabilitować i to jak najczęściej. Moja mama po uderze przebywała w ośrodku z opieka całodobowa i codzienna rehabilitacją - w Konstancinie pod Warszawą.

bogdan
|

wiem co to udar bo przeszedłem ten lżejszy ale powie szczerze że dzięki akardowi nie miałem rozległego udaru bo to był powtórny w krótkim bo w ciągu 3 miesięcy także polecam profilaktykę bo sam nie miałem pojęcia a to się zemści

Monna
|

Częśto wiele osób nie zadje sobie sprawy jakie są objawy udaru i co należy robić i jak ważna jest rehabilitacja po jesli udar jest z kategorii tych cięższych - często potrzebna jest nawet opieka całodobowa w dobrej klinice.

patrycja molendowska
|

Wczoraj zabrano moją mamę do szpitala, lekarze stwierdzili że to udar, ale badania tego nie potwierdziły. Bardzo się martwię. Lekarz powiedział, że tak zawsze jest na początku i że udar może wystąpić później.