Niemowlę bije i gryzie [Porada eksperta]

2013-02-17 6:38

Nie wiem, jak reagować na takie negatywne zachowanie mojej 16 miesięcznej córki, jak bicie gryzienie, etc. Na początku za każdym razem spokojnie tłumaczyłam, nie działało, niestety czasem zdarzało mi się też krzyknąć z bezsilności. Teraz wymyśliłam sobie taką metodę, że jak mała mnie bije, to jej oddaję, oczywiście słabo, ona rozumie, że nie wolno. Jednakże mam wątpliwości czy to dobra metoda? Nie chcę jej bić, czy może mi Pan polecić jakieś rozwiązanie?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Witaj, Magdo! Zwykle skuteczniejsza metodą, niż „oddawanie” jest okazywanie przez chwilę smutku. Lekkie klepnięcie może być odebrane przez małą jako świetna zabawa, którą będzie wywoływać sprawdzonym już sposobem (gryzieniem, biciem, szczypaniem itd) Wiedz, że im gwałtowniej będziesz reagować, tym dłużej maluch będzie powtarzał eksperyment. Twoja reakcja na napaść powinna być szybka i krótka (słowa: „Nie wolno!”, albo udawany płacz i słowa „ mamusię boli”. Następnie odwróć uwagę dziecka od zdarzenia, podsuń inne atrakcyjne zajęcie. Małe dzieci biciem, gryzieniem itd. skupiają na sobie uwagę. Stają się wówczas centrum zainteresowania dorosłych. Twoje gwałtowne reakcje są wyrazistym sygnałem dla malucha, że dopiął swego. Dlatego nie możemy dostarczać mu tej przyjemności, pozwolić wygrać próbę sił. Z czasem dziecko odkrywa nowe sposoby zdobywania zainteresowania. Zaczyna lepiej orientować się w świecie, uczy się odróżniać reakcje akceptacji i czerpać z nich przyjemność. Bądź cierpliwa. Zmiany u takich maluchów następują bardzo szybko. Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza