2,5 letnia córcia z problemem nocnika [Porada eksperta]

2009-02-10 10:39

Próbowałam wszystkiego: od zmuszania jej do chodzenia z brudną pupą do rysownia chymurek z burzą i słoneczek itp. Jest to dla nas wielki problem, nie mamy już sił i skończyły nam się pomysły.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Beato! Dziecko w tym wieku ma prawo jeszcze nie kontrolować samodzielnie sprawy wypróżnień. Od rodziców zależy, na ile skuteczny będzie trening czystości. Nie wiem, jak to u Was wygląda, czy córka nosi jeszcze pieluchę, ale jedno jest pewne: nie wolno w takich sytuacjach dziecka karać. Krzyk i zawstydzanie to także kary. Główne zasady to nagradzanie, wspólna radość, jeśli dziecko zasygnalizuje potrzebę, albo samo usiądzie na nocniku lub sedesie (nawet jeśli na początek zrobi to w majtkach). By córce pomóc, sadzaj ją na nocniku w porach, kiedy zazwyczaj się wypróżnia. Każda udana próba powinna być nagrodzona (okrzyki, oklaski, pochwały, że się udało, że jest taka dorosła). Mogą też być nagrody np. ulubiony cukierek, który dziecko dostaje tylko za zrobienie kupki do nocnika. By polubiła nocnik i siedzenie na nim dobrze się kojarzyło, warto wprowadzić na ten czas jakiś stały, miły rytuał np. opowiadanie bajki. Każde dziecko jest inne i trzeba się do niego dostosować. Nie ma jednej szczegółowej recepty. Komuś pomógł nocnik z muzyczką, a komuś ten sam nocnik na nic się nie przydał, bo dziecko go nie lubiło. Przełom zaś nastąpił, gdy miś dostał swój mały sedesik i zaczął w zabawie z niego korzystać. Po krótkim czasie właściciel misia wraz z misiem siedział chętnie na prawdziwym sedesie. Musisz zachować spokój, wykazać cierpliwość i znając swoje dziecko, konsekwentnie próbować. Niektóre dzieci wolą od razu korzystać z sedesu z nakładką. Czują się wtedy dorośle, załatwiają się tak jak rodzice, wolą to robić w łazience np. ze względu na zapach. Trzeba uważać ze spuszczaniem wody w sedesie. Niektóre dzieci się tego boją. Tyle w skrócie. Są szersze opracowania na ten temat np. książka Martina Herberta „Trening czystości małego dziecka” wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Zachęcam do lektury. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza