AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

11 komentarze
Autor: Monika Majewska

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych owrzodzeń są różne, od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez wyżynające się zęby ósemki, po choroby migdałków czy przewodu pokarmowego. Afty zazwyczaj znikają samoistnie, jednak w niektórych przypadkach potrzebna jest konsultacja lekarska. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy aft w jamie ustnej. Jak przebiega leczenie afty, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych? Czym afty różnią się od pleśniawek?

Afty to niewielkie i bardzo bolesne owrzodzenia, czyli ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupach na podniebieniu miękkim i języku. Jednak najczęściej rozwijają się na miękkim fałdzie skóry stanowiącej połączenie wewnętrznej strony policzków z dziąsłami. Afty osiągają średnicę od 1 mm do 2 cm, jednak zazwyczaj nie są większe niż 5 mm. Afty często błędnie są nazywane pleśniawkami. Pleśniawki to kremowobiałe naloty, których przyczyną są grzyby zwane drożdżakami. Zazwyczaj są mniej bolesne od nadżerek.

Afty w jamie ustnej - rodzaje i przyczyny powstawania aft

Afty mniejsze

Afty mniejsze to afty przewlekłe, nawrotowe, z którymi częściej zmagają się dorośli niż dzieci. Tego typu afty zazwyczaj są wynikiem:

 • nieodpowiedniej higieny jamy ustnej (w tym jedzenie brudnymi sztućcami, jedzenie nieumytych owoców i warzyw, a także złe nawyki, np. gryzienie długopisów czy obgryzanie paznokci)
 • choroby zębów (zapalnie kanałów, próchnica, kamień nazębny, wyżynające się ósemki, itp.)
 • mechanicznego uszkodzenia jamy ustnej (np. ukłucia szczoteczką do zębów, podrażnienia podczas zabiegów stomatologicznych)
 • niewłaściwie dopasowanej protezy
 • autoagresji komórek, spowodowanej np. przez stres
 • alergii
 • przyjmowania silnych antybiotyków

Dużą rolę w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej odgrywają czynniki genetyczne oraz predyspozycje rodzinne. Jeśli w rodzinie odnotowano przypadki aftozy nawrotowej, to ryzyko pojawienia się aft u dzieci wynosi 90%.

Jeśli afty pojawiają się częściej niż raz w roku, można podejrzewać aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, znane także jako aftoza nawrotowa.

Afty duże

Do pojawienia się aft dużych przyczynia się:

 • nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej 
 • stosowanie past do zębów zawierających dodecylosiarczan sodu
 • spożywanie niektórych potraw (twarde sery, orzechy, żywność zawierająca konserwanty)
 • niedobór witamin i składników mineralnych (a zwłaszcza żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12)
 • zaburzenia hormonalne
 • zaburzenia autoimmunologiczne (np. HIV)

W terminologii medycznej wyróżnia się także afty połączone z opryszczką (afty wywoływane wirusem opryszki).

Nie przegap

Aftowe zapalenie jamy ustnej może być również jednym z objawów:

 • choroby refluksowej 
 • choroby migdałków
 • zapalenia zatok
 • Syndromu Behceta
 • utajonej infekcji grzybiczej (np. jelit)
 • choroby Leśniowskiego-Crohna
 • celiakii
 • zakażenia wirusem brodawczaka i opryszczki

Afty w jamie ustnej - objawy

W początkowej fazie stanu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pojawiają się niewielkie okrągłe owrzodzenia, które po 1-2 dniach pokrywają się białym nalotem.

W przypadku aft małych objawem towarzyszącym może być powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Bolesne owrzodzenia ustępują po 4-8 dniach.

W przypadku aft dużych, w przebiegu choroby mogą powstać 2 a nawet 3 głębokie nadżerki na błonie śluzowej jamy ustnej, które po wygojeniu, czyli po 3-4 tygodniach, pozostawiają blizny.

Jak wyleczyć afty u dzieci i dorosłych?

Zazwyczaj afty znikają samoistnie w ciągu 1–4 tygodni. Czasami potrzebne są badania, które pomogą odróżnić je od zmian, jakie pojawiają się w przebiegu opryszczki, a także wtórnego zakażenia bakteryjnego (jeżeli istnieje takie podejrzenie).

Jeśli mimo rygorystycznego przestrzegania zasad higieny jamy ustnej afty nie znikają, należy skontaktować się ze stomatologiem. Lekarz może zalecić stosowanie środków koagulacyjnych, przeciwbólowych oraz płukanek. Powinien zalecić także smarowanie miejsc zmienionych chorobowo maścią odkażającą błony śluzowe jamy ustnej. Cięższe postaci aft wymagają leczenia antybiotykami lub sterydami.

Aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci potrzebne badania.

Na konsultację lekarską należy udać się również wtedy, gdy bolesne nadżerki (afty mniejsze i duże) pojawiają się częściej niż raz w roku.

Ważne

Ważne

W okresie leczenia należy zrezygnować z gorących napojów, zbyt ciepłych pokarmów i alkoholu. Unikać trzeba również czekolady, owoców cytrusowych, kwaśnych potraw, słonych lub mocno przyprawionych dań i innych potraw, które mogą doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej.

Należy wzbogacić dietę w produktu bogate w witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, cynk, witaminy A, C, E, echinaceę (znajdziesz ją w jeżówce). W jadłospisie osoby zmagającej się z aftami nie powinno zabraknąć:

 • jogurtów
 • drożdży (zawierają witaminy z grypy B)
 • owoców i warzyw wzmacniających odporność: cebula, czosnek, fasola (zawiera aminokwasy, żelazo i witaminy z grypy B)
 • pomocne będą także żeń-szeń, miłorząb japoński, wyciąg z nasion ogórecznika i olej z wątroby rekina.

Domowe sposoby na afty w jamie ustnej

1. 2-3 razy dziennie płucz jamę ustną odwarem wody różanej, który zmniejsza odczyn zapalny. Inne zioła, które można zastosować w leczeniu aft i wykorzystać w postaci płukanek to rumianek, liść maliny, szałwia, łopian lekarski oraz odwar z czerwonej koniczyny. 

2. Przyłóż do afty świeżo zaparzony i przestudzony woreczek herbaty. Zawarta w niej tanina zmniejsza ból i działa wysuszająco.

3. Odkaź ranę wodą utlenioną (nigdy spirytusem).

4. Soda oczyszczona i proszek do pieczenia działają odkażająco. Wystarczy połączyć sodę lub proszek z wodą w takich proporcjach, aby poswatała gęsta masa. Gotową pastę delikatnie wsmaruj w aftę. 

5. Płucz jamę ustną łagodnym roztworem soli (pół łyżeczki soli rozpuść w szklance ciepłej wody). 

6. Zastosuj preparaty z apteki, które są dostępne bez recepty, np. żele Sachol, Aphtin, pastę do stosowania w jamie ustnej Solcoseryl, Mucosit - żel, który działa znieczulająco.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 01.09.2013

Komentarze (1 - 10 z 11)
zośka, 20.10.2014 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od małego mam afty w jamie ustnej, nic nie pomaga stosowałam różne preparaty i nic, szok. Tabletki żele czy woda utleniona nic nie pomaga, jak się tego pozbyć? nie wiem!
 
Amelia, 16.10.2014 13.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fakt, że afty nie są przyjemną dolegliwością, ale niestety często spotykaną. Ja zdecydowanie polecam Dezaftan zel (na waptece kosztuje nieduzo bo ok. 8 zł). Jest bardzo skuteczny, choć wydawać by się mogło, ze żel to nie brzmi dobrze. Po posmarowaniu, nie mozna przez ok. godzinę jeść ani pić ale warto, bo bardzo pomaga. Jest skuteczny i szybko mozna się pozbyć nieprzyjemnego uczucia. Czy tylko ja mam takie pozytywny stosunek do zelu czy ktoś jeszcze uzywał?
 
Zadowolony, 13.10.2014 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
CHCESZ MIEĆ SPOKÓJ Z AFTAMI? Idź do poradni błon śluzowych i nie daj się robić na kasę przez firmy farmaceutyczne. Od 10 lat zmagałem się z aftami. Pojawiały się od 1-5 w różnych miejscach jamy ustnej. Pewnego dnia pojawiły mi się dwie na języczku( nie języku) tam głęboko. Postanowiłem iść do poradni chorób błon śluzowych. Jedynym lekarstwem okazały się odpowiedni środki na uodpornienie organizmu. Lekarz polecił mi kupić jakąś Omegę ( olej z wątroby rekina) 4 tabletki 500mg na dzień przez 3 miesiące i nie mam żadnej afty. Wszelkie dezaftany i solcoseryl to wyrzucanie pieniędzy
 
Zadowolony, 13.10.2014 17.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PROBLEM Z AFTAMI ROZWIĄZANY. Od 10 lat zmagałem się z aftami. Płukanki, wypalania, maście, żele. Nic nie pomagało..... Pojawiały się od 1-5 w różnych miejscach jamy ustnej. Pewnego dnia pojawiły mi się dwie na języczku( nie języku) tam głęboko. Postanowiłem iść do poradni chorób błon śluzowych. Jedynym lekarstwem okazały się odpowiednie środki na uodpornienie organizmu. Lekarz polecił mi kupić jakąś Omegę ( olej z wątroby rekina) 4 tabletki 500mg na dzień przez 3 miesiące i nie mam żadnej afty. Wszelkie dezaftany i solcoseryl to wyrzucanie pieniędzy.
 
Tad, 06.10.2014 22.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na afty stosuję wodę utlenioną. Niewielki wacik nasączam wodą utlenioną prosto z buteleczki (nierozcieńczoną) i przykładam do ranki na 2-3 minuty. Poprawa jest natychmiastowa. Tylko początkowo piecze, a później następuje ulga bardzo znaczna - można jeść, pić, rozmawiać. Powtórzyć kilka razy i po aftach. Jeżeli do afty nie można sięgnąć wacikiem, wtedy trzeba płukać jamę ustną rozcieńczoną wodą utlenioną. Proporcje rozcieńczania podane są na etykiecie buteleczki. Bardzo polecam. Chyba że różnie ludzie reagują. Niektórym - jak widać - służy whisky.
 
alina, 11.09.2014 14.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziękuję
 
doswiadczona, 17.08.2014 17.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mogę potwierdzić kit pszczeli jest bardzo skuteczny. Mam własny i często korzystam.
 
Julia, 07.07.2014 09.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Michale. Masz kompletny brak żelaza i kwasu foliowego. To jest anemia. Popijaj herbatę z pokrzywy (nie pij duszkiem bo cię wyczyści. Płucz jamę ustną szałwią i rumiankiem. Bierz naturalną witaminę C (sztuczna sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych). Używaj wyłącznie swoich sztućców i będzie wszystko okej. Mojej mama miała latami takie dolegliwości i właśnie tak się wyleczyła. Pozdrawiam.
 
Monika, 04.07.2014 22.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miewam bardzo często afty, potrafię mieć po 5-6 aft naraz i mam je przez jakiś tydzień albo nawet dłużej. Dostałam je, gdy wprowadziłam się do akademika i myślałam, że dlatego, że moja współlokatorka nie należała do osób dbających o czystość, ale nawet, gdy wokół siebie miałam czysto, wszystko się powtarzało. Potem myślałam, że muszę być uczulona na chlor, więc zaczęłam płukać usta wodą przegotowaną albo wodą niegazowaną i przeszło. Na jakiś czas. I nie ważne, co używam, a używałam i maści, i płukanki, i jadłam różne rzeczy i nic. Mam nadzieję, że te powyższe sposoby mi pomogą.
 
Patryk, 03.07.2014 21.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem afty przez dwa dni, przyczyną był prawdopodobnie napój pity z puszki lub za słabo opłukane truskawki. Nie miałem czasu bawić się w leczenie afty kilka dni więc zaatakowałem wszystkim co miałem pod ręką taki Blitzkrieg ;) Na pierwszy atak rzuciłem 1/4 łyżeczki kwasu borowego ( może być też boraks, boraks jest gł. składnikiem preparatu Aphtin) rozpuszczonego w 1/3 szklanki wody. Tym roztworem płukałem jamę ustną, przetrzymując płyn w policzku jak chomik. Do pracy wziąłem garść goździków (doskonałe do zwalczania infekcji i grzybice) które żułem niczym cowboye tytoń, nie stosowałem płukanki z kwasu borowego bo nie chciałem się dorobić przezwiska chomik ;) Po powrocie z pracy kolejny szturm na aftę. Pogryzłem i zjadłem 3 ząbki czosnku. Czosnek ma właściwości przeciw zapalne i bakteriobójcze. Pomocny jest także jogurt naturalny z żywymi bakteriami najlepiej zimny, lodowaty. Zimne płyny, kostki lodu świetnie doraźnie zmniejszają ból. Na koniec na wieczór roztwór spirytusu ok 20% ewentualnie ekwiwalent innego ulubionego alkoholu byle by nie był to słodzony rum ( pół szklanki wystarczyło ) i tak jak wcześniej trzymałem roztwór jak chomik ile się da wytrzymać można wypluć można połknąć jak kto woli :) Następnego dnia do pracy kilka goździków. I walka z aftą wygrana. Przy okazji wcześniejszych aft pomocny był preparat apteczny Aphtin cena ok 2 zł oraz DentoSept-A cena ok 10 zł. Jednak kuracja trwała ok 4-5 dni. Tym razem postawiłem na naturalne domowe metody i sukces. W trakcie kuracji żadnych słodyczy ani cukru. Michale, czystego (stężonego) spirytusu nie powinno się stosować ponieważ stężone alkohole ścinają białka i możesz bardzo podrażnić jamę ustną. Dlatego trzeba go rozcieńczyć. Do diety dołącz owoce cytrusowe z powodu zawartości witaminy C.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nieświeży oddech - objawy i leczenie Nieświeży oddech - objawy i leczenie

Masz nieświeży oddech. Problem wydaje się błahy? Niestety, nie jest. Nieświeży oddech może...

więcej

8009

WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby

Chcesz mieć białe zęby? Wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre sposoby na...

więcej

18849

Jak wybrać najlepszą pastę do zębów? Dobra pasta do zębów chroni przed próchnicą, leczy i wybiela Jak wybrać najlepszą pastę do zębów? Dobra pasta do zębów chroni przed próchnicą, leczy i wybiela

Nowoczesne pasty do zębów wzmacniają, upiększają i leczą zęby. Warunkiem jest dobranie właściwej...

więcej

6459

ÓSEMKI czyli zęby (nie)mądrości ÓSEMKI czyli zęby (nie)mądrości

Choć nazywane są zębami mądrości, z inteligencją nie mają nic wspólnego. Za to potrafią nieźle dać...

więcej

5784

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Październik 23, 2014

oczywiście że są to wspomagacze odchudzania i przy takiej kuracji należy uprawiać sport i mniej jeść ja tak zastosowałem u siebie i schudłem.

data

Październik 23, 2014

Novoslim jeeeeeest najlepszy! właśnie się ważyłam minął miesiąc i już 3 kg mniej jak tak dalej pójdzie to sukces życia!

data

Październik 23, 2014

witajcie Kobietki nikt się nie odzywa , czyżbym zniechęciła was tym obszernym wpisem, nic nie poradzę ,że mam takie lekkie pióro, Jolu wysłałam Ci wiadomość na skypa Marzenko tobie też wysłałam kartkę z obszernym wpisem na pocztę. mam nadzieje że pogoda Was nie zniechęciła do...

data

Październik 22, 2014

I oczywiście zielona albo czerwona herbata :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.