Zdrowe zęby? Nie wystarczy szczotkowanie. Zadbaj o higienę jamy ustnej

2013-06-14 13:43 Agata Joanna Nowicka

Zdrowe zęby wymagają przestrzegania kilku zasad higieny jamy ustnej. W statystykach dotyczących chorób zębów jesteśmy w niechlubnej czołówce Europy. Przeciętny dorosły Polak ma 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę. A przecież tak niewiele trzeba, by mieć zdrowe zęby. Sprawdź, czy wystarczająco dobrze dbasz o swoje zęby.

Akcesoria do higieny jamy ustnej: szczoteczka do zębów, nić dentystyczna, płyn przeciwzapalny

Najważniejsza jest szczoteczka elektryczna lub tradycyjna, ważne, by miała dość miękkie włosie (medium lub soft). Zbyt twarde rani dziąsła i powoduje krwawienia. Na rynku są szczoteczki z twardym włosiem, ale zaleca się je do mycia protez i aparatów ortodontycznych, a nie zębów. Główka szczoteczki powinna być giętka, by umożliwić wyczyszczenie zakamarków, a rączka musi dobrze leżeć w dłoni. Szczoteczkę wymieniaj co 3 miesiące. Pastę dobieraj do potrzeb zębów (wybielającą, do wrażliwych dziąseł, odświeżającą). Gdy nie masz szczególnych problemów z zębami, używaj pasty o kompleksowym działaniu. W higienie jamy ustnej niezbędna jest też nitka dentystyczna. Czyść nią przestrzenie między zębami przed każdym myciem. Przyda się także skrobaczka do języka, która usunie z niego nalot. Do czyszczenia języka nie używaj szczoteczki, ponieważ w ten sposób przeniesiesz bakterie z języka na zęby. Warto płukać jamę ustną płynem, który dociera do miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Płyn zabija bakterie, uniemożliwiając tworzenie się płytki nazębnej, i odświeża oddech. Jest pomocny przy częstych stanach zapalnych w jamie ustnej. Wybieraj płyny bez alkoholu (wysusza śluzówkę).

Jak długo szczotkować zęby?

Wiadomo, że trzeba szczotkować zęby przynajmniej 2 razy dziennie po 2 minuty. Dentyści zmieniają tę zasadę – myj tak długo, aż poczujesz, że wszystkie zęby są czyste. Nie każdy jednak wie, jak właściwie to robić. Zamiast zataczać kółeczka na zębach, myj je ruchem wymiatającym. Każdy ząb szczotkuj po kolei w kierunku od dziąsła do korony, jakby naciągając dziąsła na zęby. Skupiaj się na pojedynczym zębie, nie próbuj za jednym razem umyć całego łuku, bo jest ryzyko, że wtedy ominiesz np. ósemki. Myj zęby tym sposobem od strony zewnętrznej (policzków) i wewnętrznej. Jeśli chcesz wiedzieć, czy dobrze myjesz zęby, obejrzyj swoją szczoteczkę. Nawet pod koniec użytkowania włosie nie powinno być odkształcone (np. wygięte na zewnątrz). Jeśli włoski odstają, oznacza to zbyt agresywne mycie i za mocne dociskanie szczoteczki do zębów. Warto popracować nad techniką mycia zębów, a w razie potrzeby poprosić o pomoc stomatologa. Niewłaściwe szczotkowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, odsłonięcia szyjek zębowych i krwawienia dziąseł. Przestrzenie międzyzębowe czyść nitką: wokół środkowych palców owiń kawałek (ok. 50 cm) nici. Używając kciuków i palców wskazujących, napnij 5-centymetrowy odcinek i umieść nitkę między zębami. Zawiń ją wokół zęba na kształt litery C. Łagodnymi ruchami w górę i w dół (uważaj na dziąsła) oczyść przestrzeń międzyzębową. Przy kolejnym zębie odwijaj czysty odcinek nici. Mycia zębów nie trzeba powtarzać po każdym posiłku (choć byłoby to ideałem), wystarczy, że przepłuczesz usta wodą lub przez kilka minut będziesz żuć gumę bez cukru. Nigdy nie pomijaj wieczornego mycia zębów – inaczej bakterie będą przez całą noc niszczyły zęby.

Pamiętaj o wizytach kontrolnych u stomatologa i usuwaniu kamienia nazębnego

Staranne mycie najlepszą szczoteczką i pastą, nitkowanie i płukanie to jeszcze nie wszystko. Regularne wizyty u stomatologa co pół roku są niezbędne dla zdrowia zębów. Lekarz skontroluje zęby i profesjonalnie je oczyści z osadów oraz kamienia. Pierwszym etapem oczyszczania jest skaling, czyli zdjęcie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Mimo mycia zębów może on zbierać się pod dziąsłami czy w przestrzeniach międzyzębowych. Następnie piaskowanie usuwa wszelkie osady nazębne. Dokładne polerowanie wygładza je do perfekcji. To ważne, bo wszelkie nierówności przyciągają bakterie i osady. Ostatnim krokiem jest fluoryzacja (inaczej lakierowanie), która zabezpiecza zęby, nasycając je wysoko stężonym fluorem.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Karol
|

Bo to trzeba wypiaskować, zmieniać pastę płyn do mycia ust. Wystarczy z dentystą pogadać na ten temat i jest git. Moja dentystka mi całą litanię na ten temat wypowiedziała. Co jak co, ale wszystko się sprawdziło.

Justyna
|

Ja muszę bardzo dbać o zęby bo mam wrażliwe dziąsła i cierpię na reflux. Ostatnio zmieniałam pastę na nature on sensitive i muszę przyznać że jestem z niej zadowolona bo wgl mnie nie podrażnia. Przykro że w Polsce tak mało osób dba o odpowiednią higienę ale miejmy nadzieję że to się będzie zmieniało na lepsze.

Matusia
|

Tak naprawdę mało kto interesuje się tym tematem, a jeszcze mniej wdraża zmiany do swojego codziennego życia, mowa oczywiście o higienie, profilaktyce i prawidłowym leczeniu. Najlepiej w tym temacie doinformować się własnie u stomatologa, nawet nie przy okazji wizyty - można to zrobić tak po prostu, nawet jeśli wiąże się to z opłatą.

Marzena74
|

Moje zęby od dzieciństwa są podatne na próchnicę. Doprowadziłam je do złego stanu nie przez brak higieny ale przez strach przed dentystą. Według mnie zaufanie do stomatologa i wyzbycie się strachu jest najważniejsze w zachowaniu pięknego uśmiechu.
Z tego miejsca mogę polecić stomatologa na warszawskim Bemowie na ulicy Świetlików. Pracująca tam dwójka lekarzy to znakomici specjaliści a do tego ich usposobienie powoduje, że nawet takie tchórze jak ja nie uciekają z fotela dentystycznego. Doprowadzili moje zęby do porządku i pozwolili uwierzyć, że dentysta nie boli. Proponują oczywiście znieczulenie, leczenie kanałowe wykonują pod mikroskopem dzięki czemu mam pewność, że w kanale nic nie zostało.
Najważniejsze z utrzymaniu higieny i zdrowia zębów są profilaktyka i częste przeglądy.