Szczoteczka elektryczna: jaką wybrać i jak myć nią zęby?

2019-09-26 12:36

Szczoteczka elektryczna sprawia, że czyszczenie jamy ustnej jest znacznie mniej skomplikowane. Sprawdź, jak myć zęby szczoteczką elektryczną i dowiedz się, jaką szczoteczkę elektryczną wybrać oraz jakiej pasty do zębów można używać, myjąc zęby za jej pomocą. Dowiedz się też, czy w związku z tym, że szczoteczka elektryczna czyści dokładniej, można zrezygnować z nici dentystycznych i płukanek.

Szczoteczka elektryczna: jaką wybrać i jak myć nią zęby?
Autor: thinkstockphotos.com Szczoteczką elektryczną zęby trzeba myć tak często jak manualną - minimum 2 razy dziennie.

Spis treści

  1. Szczoteczka elektryczna: jaką wybrać?
  2. Szczoteczka elektryczna: jak myć nią zęby?
  3. Ile powinno trwać czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną?
  4. Szczoteczka elektryczna: jakiej pasty do zębów używać?
  5. Szczoteczka elektryczna: jak jej używać z aparatem na zęby?

Szczoteczka elektryczna - jak myć nią zęby? Tak samo jak tradycyjną, z tą różnicą, że cały wysiłek, jaki zostaje włożony przez człowieka w mycie zębów zwykłą szczoteczką, przejmuje szczoteczka elektryczna.

Co więcej, czyści ona szybciej i dokładniej niż tradycyjne szczoteczki. Jednak mimo to w dalszym ciągu należy pamiętać o pozostałych elementach, które składają się na prawidłową higienę jamy ustnej, czyli czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, myciu języka specjalną skrobaczką i płukaniu jamy ustnej odpowiednim płynem. Sprawdź, jak myć zęby szczoteczką elektryczną, także jeśli posiadasz aparat ortodontyczny.

Czytaj też: Chcesz mieć zdrowe zęby? Nie wystarczy samo szczotkowanie

Szczoteczka elektryczna: jaką wybrać?

Elektryczna szczoteczka do zębów jest zasilana elektrycznie, tzn. wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego w celu naładowania. Jej rączka jest niewymienna, natomiast główkę wymienia się co trzy miesiące. Szczoteczki zasilane elektrycznie różnią się między sobą pod kątem sposobów czyszczenia:

  • elektryczna szczoteczka obrotowa (rotacyjna) - to szczoteczki z okrągłymi główkami, które wykonują ruchy rotacyjno-oscylacyjne - obracają się raz w lewo raz w prawo; wykonują od ok. 7600 do 8800 ruchów na minutę;
  • elektryczna szczoteczka obrotowo-pulsacyjne - wykonują te same ruchy, co szczoteczki obrotowe, a dodatkowo jeszcze ruch dociskający do zębów (pulsacyjny). Główka może wykonywać od 20 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę;
  • elektryczna szczoteczka oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna - w tego rodzaju szczoteczkach technologię oscylacyjno-rotacyjną połączono z działaniem pulsacyjnym, dzięki czemu włosie porusza się nie tylko w prawo i w lewo, ale także w górę i w dół - wszystko po to, by skutecznie usuwać płytkę z przestrzeni międzyzębowych; szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne wykonują do 58 000 obrotów na minutę; 
  • elektryczna szczoteczka soniczna (dźwiękowa) usuwa płytkę nazębną za pomocą wibracji. Podłużna główka, która przypomina główkę tradycyjnej szczoteczki, czyści za jednym zamachem większą powierzchnię niż mniejsza, okrągła główka. Włosie szczoteczki, dzięki emitowanym falom dźwiękowym, wpada w drgania, a powstała w ten sposób energia "przepływa" przez szczeliny międzyzębowe, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Typowe szczoteczki soniczne wykonują od ok. 30 000 do 42 000 ruchów na minutę;
  • elektryczna szczoteczka ultradźwiękowa - wytwarzają prawdziwe fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6 Mhz (czyli 96 000 000 pulsacji na minutę). Tego typu szczoteczki zostały zaprojektowane tak, że emitowane przez nie fale ultradźwiękowe "rozrywają" łańcuchy bakterii, dzięki czemu oczyszczają kieszonki przydziąsłowe.
Szczoteczka elektryczna soniczno-rotacyjna Oral-B Genius X ze sztuczną inteligencją
Oral-B Genius X

Autor: Oral-B

materiał partnera

Popularny i sprawdzony producent Oral-B włączył do swojej oferty innowacyjny model szczoteczki elektrycznej soniczno-rotacyjnej Genius X. Wspomaga ją sztuczna inteligencja, która śledzi i uczy się indywidualnego stylu szczotkowania. Sygnalizuje także zbyt mocne dociskanie, dodatkowo wskazując miejsca wymagające delikatniejszej pielęgnacji. Zaawansowana technologia ułatwia codzienną higienę, pomaga zapobiegać schorzeniom jamy ustnej oraz chroni dziąsła.

Szczoteczka elektryczna Genius X jest wyposażona w 6 trybów pracy, w tym: pielęgnacja dziąseł, delikatne czyszczenie, wybielanie oraz czyszczenie języka. Zestaw zawiera etui, które pełni także funkcję ładowarki. Pełne naładowanie akumulatora litowo-jonowego zasila szczoteczkę przez ponad 2 tygodnie.

Czytaj też: Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

    Większość elektrycznych szczoteczek do zębów posiada liczne tryby szczotkowania wyspecjalizowane w szczotkowaniu zębów wrażliwych, wybielaniu zębów lub masowaniu dziąseł czy nawet czyszczeniu języka. Ponadto wyposażone są w czujniki nacisku sygnalizujące zbyt mocne szczotkowanie.

      W przypadku kłopotów z dziąsłami lepiej wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem, natomiast twarde włosie polecane jest osobom, których zęby mają tendencje do tworzenia kamienia nazębnego.

      Ceny szczoteczek elektrycznych wahają się od 60 do nawet 1000 zł. Chociaż ich koszt na pierwszy rzut oka może wydawać się wyższy niż tradycyjnej szczoteczki manualnej, szczoteczki elektryczne są o wiele tańsze w eksploatacji. Po 3 miesiącach przepisowego używania, szczoteczki manualne nadają się bowiem tylko do kosza, podczas gdy szczoteczki elektryczne posiadają możliwość wymiany końcówek. Ich cena waha się w okolicach 50 zł za zestaw, w którym znajduje się około 3 końcówek wystarczających na 9 miesięcy.

      Ponadto końcówki często dodawane są w zestawie do niektórych modeli, co może wyposażyć nas w ich zapas nawet na cały rok. Dodatkowo warto pamiętać, że wymiana końcówek w szczoteczkach elektrycznych pozwala na używanie jednej szczoteczki przez całą rodzinę, dzięki czemu jej koszt rozkłada się w zależności od ilości korzystających z niej osób. 

      Czytaj też: Jaka dieta jest najlepsza dla zębów?

      Szczoteczka elektryczna: jak myć nią zęby?

      Aby użyć elektrycznej szczoteczki do zębów, należy umieścić pastę do zębów na główce szczoteczki i przyłożyć ją do zębów pod kątem 45 stopni, tak jak tradycyjną szczoteczkę.

      Następnie należy włączyć szczoteczkę i poruszać nią kolejno po zębach. Mniejsze główki, spotykane w większości szczoteczek elektrycznych, przeważnie szczotkują jeden ząb na raz. Podczas szczotkowania wystarczy przeprowadzić szczoteczkę po powierzchniach - przednich, tylnych oraz żujących - każdego zęba. Za każdym razem należy jedynie lekko dociskać główkę szczoteczki do zębów. Rekomendowane przez dentystów są szczoteczki z małą okrągłą główką, które ze względu na swój kształt są w stanie nie tylko objąć całą powierzchnię zęba, ale również dotrzeć do trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych. 

      Ponieważ większość z nas ma problem z domywaniem tylnych zębów, niektóre nowoczesne szczoteczki elektryczne wyposażone są w funkcję wykrywania położenia. Dzięki niej, po sparowaniu telefonu ze smartfonem, jesteśmy w stanie w czasie rzeczywistym monitorować czyszczone przez nas obszary, tak aby żaden z nich nie został pominięty.

      UWAGA! Zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów może spowodować zniszczenie szkliwa, a także podrażnienie dziąseł.

      Ważne

      Ile powinno trwać czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną?

      • Podobnie jak w przypadku szczoteczki tradycyjnej, normą powinno być czyszczenie zębów po każdym posiłku, by nie dać próchnicotwórczym bakteriom dodatkowej pożywki w postaci zalegających w przestrzeniach międzyzębowych resztek pożywienia. Stomatolodzy zalecają, aby myć zęby min. 2 razy dziennie (rano i wieczorem). W ten sposób usuwasz większość płytki nazębnej, która może prowadzić do próchnicy, paradontozy, a w konsekwencji do utraty zębów.
      • Szczoteczka elektryczna jest w stanie wykonać o wiele więcej ruchów w ciągu minuty niż ludzka ręka, dzięki czemu dokładniej czyści zęby, jednak nie oznacza to, że mycie nią zębów ma być krótsze niż tradycyjną szczoteczką - w każdym przypadku myjemy zęby przez 2 minuty.

      Szczoteczka elektryczna: jakiej pasty do zębów używać?

      Na szczoteczkę elektryczną można nakładać zwykłą pastę do zębów. Jednak zanim włączysz szczoteczkę przyłóż ją do zębów. W przeciwnym razie, pod wpływem wibracji, pasta po prostu spadnie z jej główki.

      Można także użyć pasty do zębów w formie koncentratu. Wtedy wystarczy nałożyć na szczoteczkę ilość pasty nie większą niż wielkość główki od zapałki. To rozwiązanie dla osób, których szczoteczka pracuje na pełnych obrotach.

      Czytaj też: Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

      UWAGA!

      Nie zapominaj o szczoteczce do czyszczenia języka, zwaną także skrobaczką. Usuwa ona bakterie beztlenowe i resztki pokarmowe z powierzchni języka, odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust i stan zapalny jamy ustnej.

      Jak czyścić język skrobaczką? Wystarczy kilka razy przejechać nią po powierzchni języka od jego nasady aż po sam koniec, a także po jego bokach. Po zabiegu należy przepłukać jamę ustną wodą lub płukanką.

      Aby nie kupować osobnej szczoteczki do mycia języka, warto zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną wyposażoną w różne tryby czyszczenia, również ten, który zadba o odpowiednią higienę naszego języka.

      Czytaj też:

        Ważne

        Nici dentystycznych najlepiej użyć przed każdym umyciem zębów, nawet szczoteczką elektryczną. Pomogą one pozbyć się wszystkich resztek i zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych.

        Co prawda szczoteczki zasilane prądem usuwają płytkę nazębną dokładniej niż tradycyjne szczoteczki - także z przestrzeni między zębami i kieszonek dziąsłowych, jednak nie zastąpią one nitek stomatologicznych czy szczotek międzyzębowych (tzw. wyciorków).

        Jak używać nici dentystycznej? Owiń kawałek nici wokół obu środkowych palców, pozostawiając pomiędzy nimi odległość ok. 4 cm. Trzymając nić napiętą pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym jednej i drugiej ręki, przesuwaj ją łagodnym ruchem w górę i w dół pomiędzy zębami.

        Jeśli czyścisz zęby górne, nitkę wyciągaj zawsze ku dołowi, a jeśli zęby dolne, kieruj nitkę ku górze. Przechodząc do następnych zębów, używaj czystych kawałków nici.

        Płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem powinno być ostatnim etapem mycia zębów. Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach i pozwala na utrzymanie odpowiedniego pH w ustach, dając w ten sposób na dłużej uczucie świeżości.

        Jeśli twoje zęby mają tendencje do powstawania kamienia nazębnego, możesz używać płynu również przed szczotkowaniem. Zmiękczy on osad i ułatwi jego usunięcie przez szczoteczkę. W każdym przypadku płukanie jamy ustnej powinno trwać mniej więcej minutę.

        Szczoteczka elektryczna: jak jej używać z aparatem na zęby?

        W tym wypadku przy wyborze szczoteczki elektrycznej do zębów bardziej istotny jest rodzaj końcówki niż szczoteczki. Zalecane jest używanie specjalnej główki, przeznaczonej do czyszczenia zębów z aparatem stałym.

        Należy jednak pamiętać, że dla dokładnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych konieczne jest stosowanie specjalnych wyciorów i nici dentystycznej po wyszczotkowaniu zębów szczoteczką elektryczną.