Zęby: sposoby na wybielanie zębów w domu i u stomatologa

2008-05-30 2:05

Niewiele osób ma idealnie białe zęby. Przebarwienia często spowodowane są paleniem papierosów, piciem kawy i czerwonego wina.  Wybielanie zębów jest coraz popularniejsze i dostępniejsze - zęby możesz wybielić korzystając z żelów, past wybielających czy wybielić je laserowo.

Wybielanie zębów: zapomnisz co to kamień i zażółcenia

Przebarwienia mogą być skutkiem zażywania antybiotyków (zwłaszcza tetracyklin), picia kawy, herbaty, czerwonego wina, palenia papierosów. A gdy jeszcze zapomnimy o starannym umyciu zębów po jedzeniu, odkłada się na nich płytka nazębna. Jeżeli nie usuwamy jej regularnie, twardnieje – tworzy się kamień. Tym samym fundujemy zębom zmianę koloru na żółty, w dodatku z ciemnymi obwódkami przy dziąsłach – nie do usunięcia domowymi metodami. Dlatego najpierw powinniśmy iść do dentysty, by usunął kamień. Po kilku dniach można zacząć przywracanie bieli.

Domowe wybielanie zębów

Preparaty wybielające są bezpieczne i skuteczne pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń z ulotki. Ale nie oszukujmy się – zęby tylko trochę zjaśnieją i nie znikną z nich plamy czy przebarwienia, do tego potrzebne jest profesjonalne czyszczenie w gabinecie. Domowe rozjaśnianie trwa kilka tygodni, a efekt utrzymuje się przez 3–6 miesięcy.
Pasty – myjemy nimi zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po jedzeniu. Jeśli nie ma możliwości umycia zębów (w ciągu dnia) po jedzeniu, żujmy gumę wybielającą. Pastę taką można stosować bez obaw, ale na zmianę ze zwykłą.
Przezroczyste paski – nasączone są wybielającym żelem. Przykleja się je dokładnie do zębów w górnej i dolnej szczęce dwa razy dziennie i pozostawia na 30 minut. Po kilku dniach uzyskuje się widoczną poprawę bieli zębów (można kurację przeciągnąć do dwóch tygodni). Aby utrzymać dobry efekt, zabieg powtarza się co pół roku.
Wybielacz w sztyfcie – po umyciu zębów końcówką sztyftu jak flamastrem trzeba "pomalować" dokładnie zęby. Najlepiej robić to na noc. Po dwóch tygodniach stosowania żelu zęby są bielsze.
Dwufazowy żel – do opakowania dołączona jest protetyczna nakładka, którą zanurza się w żelu i codziennie nanosi się na poszczególne zęby na 10 minut. Pierwsze efekty wybielania można zauważyć już po tygodniu regularnego stosowania.
Nakładki-szyny – wypełnione substancją wybielającą. Wciska się je na zęby i zagryza. Trzeba stosować je przez 5 dni po 20–30 minut.

Czytaj też: Szczoteczka soniczna - jak działa i jak jej używać?

Wybielanie zębów: tu pomoże stomatolog

Wybielanie martwych zębów – te leczone kanałowo z czasem ciemnieją, ale je także można wybielić. Najpierw lekarz otwiera ząb i sprawdza, czy był starannie wyleczony i czy korzenie są odpowiednio uszczelnione. Aby uchronić nas przez bólem, do wnętrza zęba wprowadza uszczelniający preparat. Następnie wkłada środek wybielający i przykrywa go opatrunkiem. Po tygodniu przychodzimy na pierwszą kontrolę, potem na trzy kolejne. Gdy wszystko jest w porządku – ząb jest plombowany. Jeżeli trzeba go bardziej rozjaśnić, procedurę się powtarza. Ząb rozjaśnia się od środka aż po powierzchnię szkliwa. Cena od 30 do 50 zł za jedną próbę wybielenia.
Nakładki z żelem – podczas pierwszej wizyty lekarz robi wycisk szczęki, by przygotować dopasowane nakładki. Zabieramy je do domu razem z dobranym dla nas żelem i według zaleceń lekarza używamy ich dwa lub trzy razy dziennie. Odwiedzamy lekarza, by ocenił efekt. Najlepiej nakładek używać na noc. Rozjaśnianie zębów trwa dwa tygodnie, cena zależnie od rodzaju preparatu – od 500 do 1200 zł.
Naświetlanie – aby nie uszkodzić dziąseł, stomatolog zabezpiecza je żywicą w piance. Potem na każdy ząb nakłada substancję wybielającą i naświetla lampą polimeryzacyjną. Zabieg trwa 20–80 minut i kosztuje 2500 zł. Niekiedy jeden zabieg nie wystarczy.
Wybielanie laserem – po nałożeniu na zęby substancji wybielającej naświetla się je promieniem lasera. Koszt takiego wybielania 800 do 2000 zł.

Wybielanie zębów [wideo]

Wybielanie zębów to jeden ze sposobów na osiągnięcie idealnego uśmiechu. Jest wiele metod wybielania zębów - jednak nie wszystkie przynoszą zamierzony efekt. Posłuchajcie naszego eksperta stomatologa Iwony Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa.

Wybielanie zębów
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
dorotka39
|

Ja korzystam z żelu dr martin schwarz Expert. W sumie raz uzyłam. 7 miesiacy temu i zęby nadal białe.

Ewka
|

lepiej nie próbować domowymi sposobami, bo różnie się to może skończyć. udanie sie do specjalisty zapewni nam pewność, że będzie to zrobione porządnie.

Marta
|

ja wybielam tylko pod nadzorem stomatologa z nakładkami zrobionymi przez protetyka inaczej wybielanie jest mało skuteczne i kupowanie preparatów w drogeriach to wyrzucanie kasy w błoto i gwarancja nadwrażliwości szkliwa

Albusdent_Kraków
|

Tak, wybielenie martwego zęba jest możliwe.
Dobrze jednak jest wiedzieć, jak przebiega taki proces.
1. Rozpoczyna się on od prześwietlenia korzenia zęba. Jeżeli jest to konieczne, następuje powtórne leczenie kanałowe.
2. Następnie nawierca się ząb i w jego wnętrzu umieszcza preparat wybielający. Otwór zamykany jest opatrunkiem tymczasowym – fleczerem, który pozostawia się na czas od doby do 3 dni. W przypadku niezadawalającego efektu, zabieg powtarza się 2 lub 3 krotnie.
3. Po zakończeniu wybielania i zneutralizowaniu środka wybielającego (ok. 2 tyg.), komorę zęba zamyka się "plombą".

Chcecie wybielić też pozostałe zęby? Warto zacząć od martwego zęba, a resztę wybielić już metodą zewnętrzną.
W większości przypadków efekt rozjaśnienia zęba martwego metodą wewnętrzną jest satysfakcjonujący.

Warto jednak znać jej ograniczenia:
- Czasem preparat wybielający nie ma możliwości dokładnego spenetrowania całej korony i ząb pozostaje ciemniejszy w niektórych miejscach.
- Istnieje też możliwość, że po kilku latach martwy ząb ponownie ściemnieje.
- Skutkiem nawiercenia korony jest jej osłabienie i zwiększone ryzyko złamania.
Alternatywą dla wybielania wewnętrznego jest wykonanie wkładu koronowo - korzeniowego oraz korony protetycznej. Licówki, które często są brane pod uwagę, mają cieniutką formę, zatem "przepuszczają" naturalny odcień zęba, do którego są przymocowane. Bardzo mocne przebarwienie zęba może więc przebijać.

kakus
|

To samo. Nie zabieg, tylko systematyczne używanie ajony, miękka szczoteczka, bez kawy i fajek. W zasadzie to mi utrzymało zęby w zdrowiu i normalności, barwa zmieniła się na lepszą, ale wiadomo przecież, że wszystko też trwało.

Karolka
|

Ja mogę Wam polecić pastę wybielającą iwhite i nakładki. Zawsze marzył mi się biały uśmiech, ale na wybielanie u dentysty mnie nie stać. Nakładki kosztują ok 100 pln i rzeczywiście działają!!!
Nie oczekujcie oczywiście uśmiechu jak z hollywood, bo uzyskanie takiej bieli nie jest możliwe żadnym sposobem... Ale mi jedno opakowanie wybieliło o 5 tonów!! Szkoda tylko że nie wybiela martwych zębów :(((((( ale to chyba też nie jest możliwe żadnym sposobem.....

horte
|

Wystarczy zwrócenie uwagi na absolutne podstawy, systematyczność, dobrą pielęgnację. Od razu nie uzyskacie super efektu, ale naturalna pielęgnacja jest zdecydowanie lepszą metodą dochodzenia do dobrego stanu zębów - da radę.

momtes
|

Używaj systematycznie ajony to poprawa będzie zauważalna. U mnie duże zmiany w temacie wyglądu zębów nie przyszły natychmiast, tylko po czasie i powiedzmy, że dzięki temu docelowo udało się uzyskać zdecydowane zmiany. Bez zabiegów - nie dajcie się nabrać.

virella
|

Zgodzę się - także mam szczoteczkę jonizującą Panasonic i widzę efekty wybielenia zębów. Nie przepadam za chemią, oprócz szczoteczki wolę stosować olej z kokosa - delikatnie wybiela.

Łucja
|

Domowe sposoby są bardzo szkodliwe dla naszych zębów, u stomatologa również możemy doprowadzić nasze szkliwo do nadwrażliwości. Mi udało się wybielić zęby bezpiecznie metodą Martuni, teraz mam białe ząbki :)