Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie techniki szczotkowania zębów

2016-09-07 17:02 Monika Majewska

Jak prawidłowo myć zęby? Czyszczenie zębów składa się z kilku etapów, podczas których należy używać nie tylko szczoteczki i pasty do zębów, lecz także nici dentystycznych, skrobaczki do języka i odpowiednio dobranego płynu do płukania jamy ustnej. Sprawdź, jak prawidłowo myć zęby. Jakie są odpowiednie techniki szczotkowania zębów? Jaką szczoteczkę i pastę do zębów wybrać?

Jak prawidłowo myć zęby? Czyszczenie całej jamy ustnej składa się z czterech etapów: czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, szczotkowania zębów za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, oczyszczania języka za pomocą specjalnej skrobaczki i płukania jamy ustnej płynem do ust.

Czyszczenie zębów jest bardzo ważne, a z badań wynika, że nie robi tego prawie 4 mln Polaków. Z kolei 800 tys. nie ma nawet szczoteczki do zębów. Nic dziwnego, że 90 proc. społeczeństwa ma zepsute zęby.

Jak prawidłowo czyścić zęby - nici dentystyczne

Przed szczotkowaniem zaleca się oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Jak używać nici dentystycznych? Utnij odpowiednio długi kawałek nitki i owiń nim końce palców wskazujących obu dłoni. Następnie wsuń nitkę między zęby i delikatnie poruszaj nią na boki, owijając podstawę sąsiadujących zębów.

Jeśli czyścisz zęby górne, nitkę wyciągaj zawsze ku dołowi, a jeśli zęby dolne, kieruj nitkę ku górze. Do czyszczenia następnej przestrzeni międzyzębowej zawsze używaj nowego, świeżego odcinka nitki. Nitkowanie powinno trwać trochę ponad minutę.

Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie techniki szczotkowania zębów

Stomatolodzy zalecają, aby szczotkowanie zębów zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach. Następnie należy je rozchylić, by przejść do czyszczenia powierzchni żujących i potem do wewnętrznych części zębów. Na koniec dobrze jest wyczyścić zęby wzdłuż linii dziąseł.

Wyróżniamy dwie najlepsze techniki czyszczenia zębów:

 • okrężną – główkę szczoteczki ustaw prostopadle do oczyszczanej linii zębów. Podczas szczotkowania wykonuj delikatne, okrężne ruchy;
 • wymiatającą – główkę szczoteczki ustawi pod kątem 45 stopni i wykonuj nią małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dołu do góry i na odwrót.
materiał partnera

Normą powinno być czyszczenie zębów po każdym posiłku, by nie dać bakteriom pożywki w postaci resztek pożywienia zalegających w zakamarkach zębów.  Każdorazowo szczotkowanie powinno trwać nie mniej niż 2 minuty.

Aby odpowiednio zadbać o zdrowie i czystość zębów, wybierz zaawansowaną szczoteczkę soniczną Philips Sonicare.

Dzięki tej szczoteczce usuniesz do 10x więcej płytki bakteryjnej*. Rezultaty udowodnione w badaniach klinicznych.


Jak czyścić język?

Nieprzyjemny zapach z ust czy choroby jamy ustnej mogą być wywoływane przez bakterie nagromadzone na brodawkach języka, dlatego po wyszczotkowaniu zębów należy delikatnie oczyścić język, a także podniebienie. Język można czyścić szczoteczką do zębów. Wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu - w ten sposób znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na jego powierzchni powinna zostać usunięta. Jednak niektórzy stomatolodzy twierdzą, że podczas takiego zabiegu bakterie zostają "zepchnięte" w głąb jamy ustnej, a nie usunięte. Dlatego zamiast szczoteczki do zębów można użyć specjalnej skrobaczki do języka. Jak czyścić język skrobaczką? Wystarczy kilka razy przejechać nią po powierzchni języka od jego nasady aż po sam koniec, a także po jego bokach. W ten sposób zostanie usunięta większość bakterii. Po zabiegu należy przepłukać jamę ustną wodą lub płukanką.

Czytaj też:

  Jakiej szczoteczki do zębów używać?

  Jeśli nie zmagasz się z nadwrażliwością zębów czy odsłoniętymi szyjkami dziąseł, możesz używać szczoteczki o średniej twardości, ponieważ lepiej ścierają nalot. Aby uniknąć podrażnień, wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu.

  materiał partnera

  Zbyt gorliwe szorowanie zębów twardą szczoteczką, w połączeniu z mocno ścierającą pastą i złą techniką mycia, może doprowadzić do nadwrażliwości zębów, a nawet odsłonięcia szyjek zębowych.

  Bardzo ważna jest profilaktyka przy użyciu dobrej szczoteczki sonicznej, ale tylko takiej, która jest przebadana klinicznie. Philips Sonicare, poza skutecznym czyszczeniem, delikatnością dla dziąseł i rezultatami udowodnionymi w badaniach klinicznych, pozwala na regulację intensywności: cecha szczególnie przydatna dla osób o bardzo wrażliwych zębach.


  materiał partnera
  Ważne

  Nici dentystycznych najlepiej użyć przed każdym umyciem zębów. Pomogą one pozbyć się wszystkich resztek i zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ szczotkowanie usuwa tylko 60% płytki nazębnej. Ponadto dzięki nitkowaniu między zęby dostaje się powietrze, które utrudnia rozwój bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie chorób przyzębia. Można się spotkać z opinią, że nici dentystyczne prowadzą do kaleczenia dziąseł. Warto jednak wiedzieć, że dobrze dobrane nici nie powinny sprawiać takich problemów.

  >>> Jak nici dentystyczne chronią zęby przed próchnicą?

  Płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem powinno być ostatnim etapem mycia zębów. Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach i daje na dłużej uczucie świeżości. Jednak niektórzy stomatolodzy polecają używać płynu również przed szczotkowaniem. Zmiękczy on osad nazębny i ułatwi jego usunięcie przez szczoteczkę. W każdym przypadku płukanie jamy ustnej powinno trwać minimum 30 sekund.

  Jak wybrać dobry płyn do płukania ust? To pytanie najlepiej zadać stomatologowi, który dokładnie wie, jakiego rodzaju ochrony potrzebują nasze zęby.

  Jaka pasta do zębów jest najlepsza?

  Najlepiej używać pasty do zębów, która oprócz fluoru zawiera różne inne związki (np. wapń, chlorek potasu), których zadaniem jest dodatkowa ochrona i wzmocnienie zębów. Warto pomyśleć również o paście, która wzmacnia dziąsła i zapobiega chorobom przyzębia.

  SPRAWDŹ >> Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

  Ważne

  Guma do żucia nie jest tak samo skuteczna jak mycie zębów!

  Guma do żucia nie zastąpi szczotkowania zębów, może jedynie wspomóc działanie pasty. To zadanie najlepiej wykonują gumy bez cukru, z zawartością ksylitolu, który chroni zęby przed atakiem niebezpiecznych kwasów i działa antybakteryjnie.

  Warto wiedzieć

  Prawie 4 mln Polaków w ogóle nie myje zębów, a ponad 800 tysięcy nie ma nawet szczoteczki do zębów. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie GSK Consumer Healthcare. Dodatkowo Polak panicznie boi się dentysty (a co piatego obywatla naszego kraju po prostu na niego nie stać). Nic więc dziwnego, że 51% osób powyżej 40. roku życia nosi protezy zębowe, a 50% osób po 65. roku życia jest całkowicie bezzębna.

  Kiedy lepiej czyścić zęby: przed czy po śniadaniu?

  Większość stomatologów zgodnie twierdzi, że lepiej myć zęby po jedzeniu. Zostają wtedy usunięte próchnicotwórcze bakterie obecne w mieszance ze śliny i resztek pożywienia, które dostają się do przestrzeni międzyzębowych. Oprócz tego, rozkładane przez bakterie resztki, sprzyjają chorobom dziąseł. Jednak niektórzy dentyści przekonują, że lepiej myć zęby przed śniadaniem. Podczas porannego szczotkowania zostają usunięte bakterie zgromadzone przez noc. W przeciwnym razie podczas pierwszego posiłku dostaną one dodatkowe "pożywienie" w postaci resztek śniadania, co przyspieszy rozwój próchnicy. Idealnie byłoby więc myć zęby przed i po śniadaniu. Jeśli jednak nie masz tyle czasu, lepszym wyborem jest czyszczenie zębów po jedzeniu.

  To ci się przyda

  Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

  Podobnie jak zęby bez aparatu, tylko zdecydowanie częściej i jeszcze dokładniej:

  • należy je myć po każdym posiłku, nawet małej przekąsce
  • jednym z podstawowych narzędzi stosowanych przy myciu zębów z aparatem stałym jest tzw. wyciorek, czyli specjalna szczoteczka o stożkowatej, cienkiej końcówce, dzięki której możemy wyczyścić trudno dostępne miejsca zębów oraz aparatu
  • następnie należy użyć specjalnej nitki ortodontycznej w celu usunięcia zabrudzeń z bardzo ciasnych przestrzeni międzyzębowych
  • teraz można przejść do szczotkowania. Najlepiej czyścić zęby specjalnie zaprojektowaną szczoteczką z rowkiem po środku
  • ostatnim etapem jest płukanie zębów, które działa przeciwzapalnie na dziąsła

  Jak prawidłowo myć zęby i jaką szczoteczkę wybrać?

  Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

  * W porównaniu do szczoteczki manualnej; z końcówką C3 Premium Plaque Defence w programie czyszczenia Clean.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  kakus
  |

  Szczotkowanie zębów wymaga podstaw i zwrócenia uwagi na szczegóły. Nie jest tak, że barwa nagle będzie zadowalająca, ale z czasem na pewno. Szczotkuje się metodą wymiatania i dopiero w taki sposób dochodzi się do zakładanej normalności.

  kakus
  |

  3 razy dziennie, metoda wymiatania, normalna miękka szczoteczka i to wystarczy dla dużej zmiany. I wcale nie jest tak, że nagle te zęby zrobią się idealne, to zdecydowanie w taki sposób nie działa. Na wszystko trzeba poczekać.

  szablozębny
  |

  Z tego co wyczytałem, nie powinno się myć zębów bezpośrednio po posiłku, a nic o tym nie wspominacie. Podobno obniżone zostaje pH jamy ustnej, co jest równoznaczne z tym, że szkliwo staje się miękkie i podatne na uszkodzenia. Czy ktoś kompetentny może się wypowiedzieć w tym temacie?

  bulga
  |

  Szczotkujcie zęby systematycznie, z głową, wtedy na bank będą zauważalne korzyści, zęby powinny być zdrowe i pozytywnie odmienione, ale nic nie dzieje się natychmiast. Dojście do zadowalającego efektu wymaga czasu, ale tak właśnie realizuje się te podstawowe cele.

  bulga
  |

  Jeśli tylko szczotkowanie będzie odpowiednie to efekty powinny być zdecydowanie widoczne. To nie jest tak, że nagle zauważalne będą znaczne zmiany, dopiero po czasie coś takiego powinno się dziać, ale to wszystko zależy od zdrowego podejścia... Z tą ajoną to się zgadzam.

  bulga
  |

  Normalne, zdrowe szczotkowanie, stawianie na podstawy - i wystarczy. Doprowadzenie zębów do normalności u mnie wymagało czasu, ale zdecydowanie swoje zrobiłam i w tym momencie te zęby są po prostu zdrowe. Nic nie działo się od razu, na sukces zapracowałam.

  retka
  |

  Szczotkujcie ajoną, dbajcie o podstawy, a wtedy wszystko będzie wyglądało super. Niczego nie zrobicie natychmiast, to wymaga stopniowości. U mnie tak to wyglądało i zakładam, że u innych będzie wyglądać podobnie.

  bulga
  |

  Szczotkowanie ajoną, systematyczność, dobre podejście do pielęgnacji. Wiem ile to wszystko musi trwać, ale docelowo da się uzyskać fajny efekt. Ogólnie radzę zwracać uwagę na podstawy, a nie na jakieś cudowne techniki.

  Poliak
  |

  Lepiej myć zęby przed śniadaniem, bo jak zjemy coś kwaśnego to później przez godzinę nie wolno myć zębów.

  rento
  |

  Od zawsze technika wymiatania - zęby wyglądają zdrowo. Sądzę, że duże znaczenie ma również zastosowanie pasty bez fluoru + częste zmiany tych szczoteczek, bo właśnie tak docelowo moje zęby powracały do normalności. Niczego nie zyskaliśmy z dnia na dzień.