ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

2017-07-27 12:44 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Michał Pelc, stomatolog, klinika stomatologiczna DENTISTICA w Warszawie, www.dentistica.pl

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i skomplikowanymi zabiegami. Po co więc wyrastają i co robić, gdy ósemki są źródłem dolegliwości?

Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, wyrastają jako ostatnie zęby, zazwyczaj miedzy 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie, w którym człowiek osiąga dojrzałość. Stad właśnie ich popularna nazwa – zęby mądrości. U niektórych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia, u innych zaś nie pojawiają się wcale.

Ósemki - bolesna ofiara ewolucji?

Wydaje się, że ósemki są całkowicie zbędne, ponieważ osoby, u których nie wyrosły, nie mają jakichkolwiek trudności z żuciem i rozdrabnianiem pożywienia. Natomiast u wielu ludzi, u których się pojawiły, są jedynie źródłem licznych problemów, zwłaszcza jeśli wyrzynają się w pozycji uniemożliwiającej właściwe spełnianie ich funkcji. A to niestety zdarza się dość często.

Zęby mądrości, jak pozostałe zęby trzonowe, służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. O ile jednak naszym czworonożnym przodkom były bardzo przydatne, obecnie tracą na znaczeniu. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą. A jeśli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, często ich proces wyrzynania się nie przebiega właściwie – wyrastają częściowo w niekorzystnym położeniu albo też pozostają niewyrżnięte. Tylko u niektórych ósemki wyrastają całkowicie i prawidłowo – wtedy są właściwie umieszczone w łuku i dobrze spełniają swoją funkcję.

Zdaniem eksperta
Michał Pelc, stomatolog

Kiedy należy usuwać?

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy w dużej mierze od wieku pacjenta oraz problemów, jakie te zęby sprawiają. Jeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi leczenie kanałowe, warto pomyśleć o ekstrakcji – z racji anatomii zębów mądrości, jak również utrudnionego dostępu do nich odbudowa zęba nie jest łatwa i leczenie może być nieskuteczne. Usunięcie ósemek zalecane jest także, gdy stłaczają one inne zęby (problem ortodontyczny), rosną krzywo lub wrastają w policzek. Kolejnym wskazaniem są częste stany zapalne dziąsła, które występują w przypadku zębów częściowo wyrżniętych. Pod płatem dziąsła bowiem ciągle gromadzą się resztki pokarmowe i bakterie, powodując stan zapalny, który może być źródłem zakażenia dla całego organizmu. W przypadku ósemek niewyrżniętych wiele zależy od ułożenia zęba. Jeśli np. ósemka położona jest koroną w kierunku siódemki lub uciska jej korzeń, to może nie tylko spychać pozostałe zęby, ale też wywołać powikłania w siódemce. W najgorszym wypadku usuwa się wtedy oba zęby – i to niestety zdarza się często. A można tego uniknąć, regularnie odwiedzając stomatologa i kontrolując zęby mądrości – wtedy decyzję o ich usunięciu można podjąć, zanim pojawią się problemy.

Ósemki zatrzymane całkowicie

Zdarza się, że proces wyrzynania się ósemki zostaje zatrzymany. W tym przypadku ząb jest niewidoczny, ale znajduje się w dziąśle. Zwykle takie ósemki są źle ułożone, np. dolne często są w tzw. położeniu doprzednim – koroną w kierunku siódemki. Wtedy naciskają na korzenie trzonowców, stłaczając pozostałe zęby.

Jedynym sposobem, by sprawdzić ułożenie ósemek, jest wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Daje ono sporo informacji o wzroście i rozwoju tych zębów. Niekiedy w przypadku zębów całkowicie zatrzymanych wykonuje się germektomię (usunięcie zawiązków zęba). Ta metoda sprawdza się, gdy pomiary kostne i wzrostowe wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki, a także gdy jest ona w niekorzystnym położeniu. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać niespecyficzne objawy w postaci migrenowych bólów głowy, problemów ze stawami (odczuwane jako „przeskakiwanie” w stawie). Wokół takiego zęba może się również tworzyć stan zapalny albo torbiel.

materiał partnera
Nie pozwól, aby afty przejęły kontrolę nad Twoją jamą ustną!

Anaftin® Spray łagodzi dolegliwości bólowe wywołane przez niewielkie zmiany w jamie ustnej, tj. aftowe zapalenie jamy ustnej, owrzodzenia aftowe, zmiany wywołane przez aparaty ortodontyczne i źle dopasowane protezy. Zawiera poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy, które tworzą ochronną warstwę pokrywającą jamę ustną, stanowiącą barierę mechaniczną dla uszkodzonych okolic i dzięki temu łagodzi ból wywołany podrażnieniem odsłoniętych zakończeń nerwowych. Kwas hialuronowy i aloes wspomagają naturalny proces gojenia uszkodzonych tkanek.

Forma spray sprawdza się w leczeniu licznych i trudno dostępnych zmian w jamie ustnej. Ruchoma końcówka aplikatora ułatwia dostęp do dalszych części jamy ustnej.

Na podstawie: Instrukcja użycia Anaftin® Spray (09.2016);  Szymczak-Paluch M. i wsp. Dermatologia po dyplomie, 2017;2: 13-19.

Przygotowano: kwiecień 2020, PL-ANA-2020-C2-9-WEB

Problem

Gdy decydujesz się na ekstrakcję

Usunięcie ósemki nie zawsze jest proste – wszystko zależy od ułożenia zęba. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy po ekstrakcji koniecznie jest założenie szwów. Po zabiegu istotne jest utrzymywanie operowanej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu, dlatego przez dobę nie wolno palić papierosów, intensywnie przepłukiwać ust, czyścić zębów w pobliżu bolesnego miejsca. Należy je natomiast chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka, ssąc kostki lodu. Można też płukać usta ciepłą wodą z solą (łyżka na szklankę wody). Trzeba wykluczyć napoje z kofeiną i alkohol. Nie wolno jeść twardych, wymagających żucia produktów, wskazane są tylko potrawy półpłynne (np. kasza manna, purée). Należy też powstrzymać się od oczyszczania nosa (zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie). Dyskomfort po zabiegu powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał i nasilał, pojawi się obrzęk, krwawienie lub gorączka, trzeba jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.

Ósemki: zęby mądrości [wideo]

Kiedy właściwie jest czas na to, by pojawiły się ósemki, dlaczego, gdy już wyrosną w bólach, tak szybko atakuje je próchnica?

Ósemki - zęby mądrości

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Aleksandra Dziewulska
|

U mnie niestety wszystkie cztery ósemki musiały być usuniętę i to jeszcze zanim wyszły na dobre z dziąsła. Strasznie sie bałam, bo moja siostra miała okropne wspomnienia z tym, ale poszłam do innego lekarza i na szczęście obyło się bez koszmaru.

NinaS
|

Ja mam prawie 26 lat i w ogóle mi się 8 nie wyrosły :) Mogły by wcale nie wychodzić :P

Klara55
|

Wyrosły mi 4 zęby mądrości. Nie bolały i nie psuły się jednak zaczęły mi skrzywiać zęby i musiałam je wyrwać. Opowieści - tych strasznych - słyszałam wiele. Obyło się bez dużego bólu, siniaków czy opuchlizny. Dla ciekawych wyrywałam w cmp dent.

Jan
|

Mnie zęby mądrości nie bardzo bolały podczas wyrastania. Nic złego również nie działo się z nimi później. Niemniej i tak i tak musiałem je usunąć. A to wszystko przez to,że zaczęły mi skrzywiać pozostałe zęby. Wyrywałem , bez stresu, bez komplikacji. Usuwałem 3, mam nadzieję, że 4 mi nie wyrośnie.

Adrian
|

Pierwszy ząb mądrości też mnie nie bolał, dopiero 2 ale ból był do zniesienia i jak doszła 3 przez pierwsze 3 dni nie mogłem jeść

Patryk
|

Od dziecka miałem już problemy z licznością zebow w 2 klasie pod. urosly mi 2 dodatkowe zęby tzw. 8 na dolnej żuchwa oraz 1 po prawej stronie o gory dzisiaj mam tylko 1 zab osemke z lewej z gory , tamte zostaly usuniete gdyz nie rosly rowno i moglbym miec problemy w pozniejszym czasie.Na dzien dzisiejszy mam prawie 22lata i 1 dodatkowy zab ktory rosnie rowno i nie przeszkadza mi.

Mopek
|

wszystkie trzy ósemki wyżynaly mi sie okresie 36 lat 37 , 38 dramat bolało nie pełne wychodzily bolalo nie przyjemny zapach zwierzchu biale srodku przgnite kazda usuwałam czuje ze zyje.

Martyna
|

Ja mam 44 lata. Wszystkie cztery ósemki wyrosły mi około 15 roku życia, dwie bolały jak sie wyrzynały. W tej chwili mam jeszcze wszystkie cztery i nic sie z nimi nie dzieje. Jak czytam Wasze wypowiedzi na temat wyrywania ósemek to jestem w szoku!!!
Mam nadzieję, że moje kiedyś na starość same powypadają.

Ból87
|

Mam 30 lat wychodzi kolejna ósemka i jest to dla mnie straszna męka ostatnio bolało tydzień i śmierdziało z jamy ustnej okropnie. W takich sytułacjach nie mam ochoty na nic. Może jestem miękkie jajo jak to zawsze slysz ale bólu nie cierpię nie toleruję. Ile można jeść tabletek za chwile będzie mnie bolał brzuch i wątrobę choć jem tyle ile jest napisane na opakowaniu jednym słowem masakra. Na pewno jak wyrosnie albo nie do końca bo jedna rosła z przerwami to się zacznie sprawa jeszcze bardziej komplikowaćPodsumując współczuje wszystkim tym co boleśnie wyrastają ósemki.

Ewa
|

Głupota,Ibuprofen jest środkiem przeciwbólowym i nie ma nic wspólnego z spuchnieciem.