ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Konsultant: Jan Karol Wolski, specjalista urolog, członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Europejskiej Sekcji Urologicznej (EBU)
28 komentarze
Autor: Aneta Grabowska

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele sposobów, by uniknąć zakażenie dróg moczowych. Co sprawia, że choroba się rozwija? Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Sprawdź, jak zapobiegać infekcji, a gdy zapalenie pęcherza się pojawi – jak szybko się z nim uporać.

Zapalenie pęcherza moczowego to typowo kobieca i dość częsta przypadłość. Pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego to uczucie lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu. Potem coraz częściej biegasz do toalety (nawet jeśli niewiele pijesz), ale z trudem wyciskasz kilka kropli. Towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej.

Chociaż objawy z pozoru wydają się niegroźne, to niestety potrafią uprzykrzyć życie. Ale nie tylko z tego powodu nie wolno ich lekceważyć. Zaniedbanie infekcji grozi bowiem nawracającymi stanami zapalnymi nerek (co może prowadzić do ich niewydolności) lub narządów rodnych.

Zapalenie pęcherza: przyczyny

Kobiety kilkakrotnie częściej cierpią z powodu zakażeń układu moczowego (ZUM) niż mężczyźni. Predysponuje nas do tego anatomia. Cewka moczowa u pań jest bowiem znacznie krótsza (ma 4–5 cm długości) niż u panów (15–20 cm), a na dodatek bezpośrednio sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytem, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów. I choć w swoim naturalnym środowisku są one niegroźne, to gdy przeniosą się do dróg moczowych, mogą wywołać stan zapalny. 
Sprawcą kłopotów mogą być m.in. chlamydie, dwoinka rzeżączki, gronkowiec. Jednak za większość zakażeń układu moczowego odpowiada pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie bytuje w układzie pokarmowym, znajduje się w kale, w okolicy odbytu. Gdy bakterie przedostaną się na skórę między pochwą a odbytem, szybko migrują do cewki moczowej, gdzie się namnażają. Wkrótce potem wędrują do pęcherza i przylegają do jego ścian, powodując zapalenie. Jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie, mogą przedostać się dalej – moczowodami do nerek.

Nie przegap

Letnia beztroska przyczynia się do zapalenia pęcherza

Infekcję łatwo można złapać latem. Przyczyną jest np. przechłodzenie pęcherza, do którego może dojść wskutek siedzenia na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym, siadania na kamieniach, zbyt lekkiego ubierania się (odsłaniania okolic nerek) w chłodne dni. Zakażeniu sprzyjają też częste kontakty seksualne, zwłaszcza te przypadkowe, bez użycia prezerwatywy, bo podczas stosunku bez trudu można przenieść bakterie z okolic odbytu do cewki moczowej. Dodatkowo powstałe w czasie współżycia otarcia błony śluzowej cewki ułatwiają drobnoustrojom wnikanie do organizmu.

ZUM może się też rozwinąć, gdy nosimy obcisłe spodnie czy bieliznę ze sztucznych włókien, co powoduje przegrzanie i zapocenie okolic intymnych, a to sprzyja rozmnażaniu się bakterii. Ponadto niewłaściwa higiena wrażliwych miejsc, stosowanie środków plemnikobójczych, używanie perfumowanych wkładek, podpasek czy kosmetyków intymnych, korzystanie z publicznych toalet bez odpowiedniego zabezpieczenia również zwiększają ryzyko infekcji.

Ważne

Ważne

Zapalenie pęcherza częstsze w ciąży i po menopauzie

W czasie ciąży drogi moczowe są szczególnie narażone na infekcję, ponieważ na skutek zmian fizjologicznych związanych ze wzrostem dziecka rozszerza się nie tylko narząd rodny, ale też moczowody, pęcherz i cewka moczowa. To ułatwia bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym. Na dodatek powiększona macica uciska przewody moczowe, co powoduje zaleganie moczu w pęcherzu i sprzyja rozmnażaniu się bakterii.
Zakażenia częściej przytrafiają się również kobietom po menopauzie. W tym czasie zmniejsza się bowiem ilość estrogenów, a to sprawia, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone. Łatwiej więc ulegają podrażnieniom, co toruje drogę bakteriom.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Gdy tylko poczujesz nieprzyjemne objawy, zacznij działać, żeby nie dopuścić do rozszerzania się zakażenia.

 • Wypijaj nie mniej niż 3 litry płynów dziennie, by przyśpieszyć wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Możesz do niej też dodać sok z połówki cytryny albo pić sok z czarnej porzeczki, owocu granatu, jeżyny lub żurawiny amerykańskiej – zawierają witaminę C, która hamuje rozmnażanie się bakterii. Unikaj kawy, czarnej herbaty i alkoholu, bo podrażniają pęcherz.
 • Wesprzyj się ziołami – mogą to być gotowe mieszanki (np. Urosan fix, Nefrobonisan) albo napary z pokrzywy, mniszka lub bratka. Takie herbatki działają moczopędnie i łagodzą objawy infekcji. W aptece znajdziesz również ziołowe preparaty w tabletkach (np. Urosept, Urosal).
 • Wygrzej się – najlepiej wskocz pod kołdrę, a do podbrzusza i dolnej części pleców przyłóż poduszkę elektryczną albo termofor. Ciepło poprawia ukrwienie błon śluzowych, a to przyśpiesza leczenie.
 • Rób nasiadówki – do gorącej wody wlej napar z mieszanki rumianku, ziela nawłoci i krwawnika oraz liści szałwii (weź po łyżce ziół, zalej litrem wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut), a potem usiądź w wodzie (sięgającej do talii) na 15 minut. Do nasiadówek możesz też zastosować gotową mieszankę z apteki (np. Vagolavit, Vagosan).
 • Ogranicz seks – zbliżenia w czasie infekcji wydłużają czas leczenia, nie dają też pełnej przyjemności, bo pożycie jest wówczas bolesne. Zachęć partnera, zwłaszcza w przypadku nawrotów infekcji, do wykonania badania moczu i nasienia (koniecznie z posiewami!).

Zapalenie pęcherza: leczenie

Jeśli po 2 dniach domowej kuracji dolegliwości nie ustąpią, a zwłaszcza gdy masz gorączkę, nudności i wymioty, bóle w okolicy nerek, w moczu zauważysz krew lub ropną wydzielinę – koniecznie idź do lekarza (gdy jesteś w ciąży, już przy pierwszych objawach zgłoś się do ginekologa!). Niezbędne będzie wykonanie analizy moczu wraz z posiewem.

Na podstawie wyniku lekarz zastosuje odpowiednią terapię. Z reguły podaje się leki o działaniu przeciwzapalnym, ale zdarza się, że potrzebny jest antybiotyk. Zaleconą kurację przeprowadź do końca, a nie tylko do ustąpienia dolegliwości, bo przerwanie leczenia zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiego zakażenia nerek.

Problem

Problem

Chroń się przed  zapaleniem pęcherza

 • Pij ok. 2 litrów płynów dziennie – to ułatwia płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlania się bakterii.
 • Nie wstrzymuj oddawania moczu – gdy długo zalega on w drogach moczowych, znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się.
 • Podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Używaj płynów do higieny intymnej.
 • Zachowaj właściwą higienę w toalecie – miejsca intymne wycieraj w kierunku odbytu, nie odwrotnie. Jeśli korzystasz z publicznych toalet, używaj  jednorazowych podkładek higienicznych.
 • Jeśli cierpisz na suchość pochwy, używaj pianek lub żeli nawilżających miejsca intymne – dzięki temu unikniesz podrażnień śluzówki i zmniejszysz ryzyko infekcji.
 • Po stosunku płciowym umyj okolice intymne albo przynajmniej oddaj mocz – w ten sposób usuniesz zarazki, które dostały się do cewki moczowej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 28.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 28)
kamiloppa, 19.04.2015 22.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A byłaś z tym u lekarza? Przy takim zestawie nie powinno być problemów. Mi pomaga sam urinal i nie mam nawrotów.
 
Domi, 14.04.2015 22.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam . U mnie zapalenie pęcherza pojawia się dosyć często. Nie znam przyczyny bardzo mnie to boli pomagają mi te tabletki neofuragina i urointima furagi active biorę też żurawisept . Ale nadal nie wiem czemu problem powraca. Czy od stosunku czy inny powód nie wiem :(
 
Monika, 08.04.2015 09.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Brałam Urofuraginum przy zapaleniu pęcherza i u mnie spisał się świetnie. Po kilku dniach faktycznie dało się odczuć efekty. Miałam problem z powracaniem zapalenia, a teraz odpukać wszystko jest w porządku, więc jak dla mnie sprawdzony lek.
 
Bella44, 29.03.2015 21.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jak oceniacie działanie UraFuraginum? Biorę piąty dzień i jakby wszystko przechodzi. Mogę się normalnie załatwić, nie czuję bólu.
 
Buba, 20.03.2015 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NAWRACAJĄCE ZAPALENIA PĘCHERZA Opiszę moją historię – może komuś pomogę  Zaczęło się niewinnie – zapalenia pęcherza co jakiś czas. Zaleczałam je pijąc wodę z cytryną, jedząc żurawinę, biorąc Urofuraginum. Później zapalenia pojawiały się coraz częściej i trwały coraz dłużej. Zauważyłam, że pojawiają się dzień/dwa po stosunku. Zaczęłam często chorować. Jakieś przeziębienia, gorączka, zmęczenie. Było coraz gorzej. Postanowiłam wziąć się za siebie. Przeryłam wszystkie możliwe strony internetowe i fora. Zaczęłam rozważać możliwe przyczyny zapaleń pęcherza. Zapisałam się w końcu do GINEKOLOGA i UROLOGA. Chciałam zrobić wszystkie możliwe badania. Zaczęłam podejrzewać, że pastwi się nade mną jakaś bakteria. Urolog przeanalizował wyniki badań moczu, zrobił USG pęcherza. Stwierdził, że pęcherz naprawdę jest zdrowy. Ginekolog – praktycznie wymusiłam zrobienie badań, na których mi zależało. Pobrał próbki, żeby zrobić: posiew z pochwy, badanie na mykoplasmę, badanie na ureaplasmę, badanie na chlamydię. UWAGA! Ważne żeby patyczki z pobranymi próbkami zostały poprawnie zamknięte. Jeśli próbka nie trafi do fiolki ze specjalnym płynem, tylko do zwykłej pustej wypełnionej powietrzem, to badanie się nie uda! Bakterie od razu zginą! Zwróćcie na to uwagę, bo mój ginekolog zrobił właśnie ten błąd i musiałam drugi raz zgłosić się do pobrania próbek! Na wyniki czekałam około dwóch/trzech tygodni. Tak jak podejrzewałam okazało się, że chlamydia ujemna, za to ureplasma i mykoplasma dodatnia. Do tego od razu dostałam antybiogram. Ginekolog zapisał mi standardową kurację: najpierw 3 tabletki Azitrox, następnie przez 10 dni Doxycyklina. Po miesiącu powtórzyłam badania – kuracja się powiodła  Już po pierwszych kilku tabletkach poczułam się silniejsza. Męcząca mnie przewlekła gorączka (ponad miesiąc codziennie!!) minęła. Zaczęłam wracać do żywych. Ważne! Na badania wysłałam też mojego chłopaka! Nie chciałam, żebyśmy wzajemnie zarażali się w nieskończoność. On nie chciał przechodzić przez pobieranie próbek z napletka (posiew moczu u niego tak jak u mnie wyszedł ujemny), więc zdecydował się od razu na kurację antybiotykową ;) Jestem zdrowa  Mogę znowu uprawiać seks, od tego czasu nie miałam zapalenia pęcherza. Moja męka trwała ponad rok. Mam nadzieję, że znalazłyście tu informacje, które Wam pomogą. Ja też w chwili największego bólu, często w środku nocy, przeszukiwałam fora w poszukiwaniu pomocy. Jedno mogę na pewno poradzić: badanie na ureaplasmę i mykoplasmę. Jeśli lekarz jest oporny, zmuście go! Jeśli nadal nie chce zrobić badań idźcie prywatnie! Warto pozbyć się tego paskudztwa! Ja badania robiłam w Poznaniu w Luxmedzie. Wszystko można zrobić w jednym miejscu, wygodnie. Nie wiem ile kosztują, ponieważ korzystałam z abonamentu. Łatwo dowiedzieć się jaki jest koszt dzwoniąc na infolinię.
 
kararzynka, 08.03.2015 23.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Problemy z pecherzem bardzo trudno jest wyleczyc, a jesli juz odczuwamy ulge to zaraz infekcja daje znac o sobie. Najwazniejsze jest według mnie postepowanie w poczatkowej fazie takich infekcji i nie mysle od razu o antybiotykach tylko wlasnie o naturalnych preparatach z zurawina i innymi dodatkowymi skladnikami.
 
IGA, 05.03.2015 15.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kiklku miesięcy z tym walczę. Przez przypadek odkryłam olejek oregano róbcie kurace tygodniową raz na półtora miesiąca. 3 razy dziennie po 4 krople. Olejek z oregano działa cuda
 
IREK, 01.03.2015 18.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Chcialbym podzielic sie moimi doswiadczeniami z zapaleniem pecherza moczowego. Mialem te dolegliwosci od kilku dni przyjmowalem Furagin i No-spe oraz pilem sok Aronii. Moim bledem bylo to ze nie poszedlem do lekarza a czekalem jeszcze pare dni. Mieszkam i pracuje w Niemczech , slabo mowie po niemiecku, dlatego mialem opory przed wizyta u lekarza. Niestety MUSIALEM udac sie do szpitala bo bol byl nie do wytrzymania. Podlączono mi cewnik(to wcale nie jest bolesne) i zeszlo ze mnie ok 1 litra moczu , dopiero wtedy poczulem sie jak nowo narodzony, bol ustapil prawie calkowicie. Jednak musze jeszcze pare dni chodzic z cewnikiem 11:54:14 . Dlatego radze wszystkim, nie bojcie sie wizyty u urologa...im wczesniej tym lepiej
 
Ewa, 18.01.2015 21.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czesto przeziebiam sie wowczas mam przeziebiony pecherz trudnosci w oddawaniu moczu krew i nawet skrzepy.Te sytuacje trwaja 2-3dni a pozniej jest dobrze.Tyle ze w okresie jesienno-zimowym powtarza sie to kilka razy w m-cu.W 1995r przeszlam nowotwor narzadow rodnych.Mialam naswietlania.Bardzo mocno sie poce w ciagu dnia i w nocy.Prosze podac mi jak moge pomoc sobie w tym przypadku.USG pecherza nic nie wykazalo.Czekam na cystoskopie.Czy to juz nowotwor?
 
aiven, 19.12.2014 17.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem mężczyzną. Te wszystkie leki o których panie piszecie to leki wspomagające leczenie, polecam poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do urologa i zrobienie wymazu. Ja brałem prawie wszystkie te leki o których tutaj pisano. Pomagały chwilowo i po paru dniach nawrót. Urolog na podstawie wymazu przepisał mi TRIMESAN (lek na receptę) i dopiero pomogło.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Białkomocz. Objawy i leczenie Białkomocz. Objawy i leczenie

Białkomocz przejawia się obecnością białka w moczu. Ponieważ białkomocz nie daje wyraźnych objawów...

więcej

7513

Kolka nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie

Kolka nerkowa to pierwszy, charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Przy napadzie kolki nerkowej...

więcej

20493

Odmiedniczkowe zapalenie nerek: przyczyny, objawy i leczenie Odmiedniczkowe zapalenie nerek: przyczyny, objawy i leczenie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek najczęściej jest wynikiem nieleczonej lub źle leczonej infekcji...

więcej

18745

Urolog – czym się zajmuje. Jak wygląda wizyta u urologa?

Urolog leczy wszystkie choroby związane z układem moczowo-płciowym. Wizyta u urologa dla niektórych...

więcej

25158

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Nikt nie może przewidzieć tego, co będzie. Jeśli jednak w ciągu roku nie zajdzie pani w ciążę, należy zgłosić się do ośrodka zajmującego się diagnostyką i leczeniem niepłodności.

Trzeba wykonać zdjęcie RTG. Jeśli ząb był leczony kanałowo w prawidłowy sposób, a korzeń nie jest zniszczony, to można będzie zastosować wkład koronowo-korzeniowy i osadzić koronę.

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 25, 2015

Czasem można kogoś pouczyć. Na tym polega wymiana zdań. Ale wątpię czy wypowiadanie się na temat chudnięcia i do tego wklejanie linku do szkoły aikido było dobrym i mądrym posunięciem. Prowadzę szkolę AIKIDO, ale link był do zakładki ZDROWIE. Oprócz bycia instruktorem TKKF jestem...

data

Kwiecień 24, 2015

Sprawdźcie również wyniki głosowania internautów na najlepsze tabletki na odchudzanie, wyniki dostępne na stronie rtno.pl, zielona kawa zajmuje tu wysokie miejsce.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 25, 2015

Śmiać się chce z was ludzie,wierzycie w takie brednie.nawet jak schudniecie to ciekawe ile czasu utrzymanie ta wagę.zamiast brać ta chemie,psuć żołądek,trzustke i wątrobę to lepiej ruszyć tłuste leniwe dupsko i poćwiczyć,zdrowo jeść!!!!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.