ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Konsultant: Jan Karol Wolski, specjalista urolog, członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Europejskiej Sekcji Urologicznej (EBU)
42 komentarze
Autor: Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele sposobów, by uniknąć zakażenie dróg moczowych. Co sprawia, że choroba się rozwija? Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Sprawdź, jak zapobiegać infekcji, a gdy zapalenie pęcherza się pojawi – jak szybko się z nim uporać.

Zapalenie pęcherza moczowego to typowo kobieca i dość częsta przypadłość. Pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego to uczucie lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu. Potem coraz częściej biegasz do toalety (nawet jeśli niewiele pijesz), ale z trudem wyciskasz kilka kropli. Towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej.

Chociaż objawy z pozoru wydają się niegroźne, to niestety potrafią uprzykrzyć życie. Ale nie tylko z tego powodu nie wolno ich lekceważyć. Zaniedbanie infekcji grozi bowiem nawracającymi stanami zapalnymi nerek (co może prowadzić do ich niewydolności) lub narządów rodnych.

Zapalenie pęcherza: przyczyny

Kobiety kilkakrotnie częściej cierpią z powodu zakażeń układu moczowego (ZUM) niż mężczyźni. Predysponuje nas do tego anatomia. Cewka moczowa u pań jest bowiem znacznie krótsza (ma 4–5 cm długości) niż u panów (15–20 cm), a na dodatek bezpośrednio sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytem, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów. I choć w swoim naturalnym środowisku są one niegroźne, to gdy przeniosą się do dróg moczowych, mogą wywołać stan zapalny.

Sprawcą kłopotów mogą być m.in. chlamydie, dwoinka rzeżączki, gronkowiec. Jednak za większość zakażeń układu moczowego odpowiada pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie bytuje w układzie pokarmowym, znajduje się w kale, w okolicy odbytu. Gdy bakterie przedostaną się na skórę między pochwą a odbytem, szybko migrują do cewki moczowej, gdzie się namnażają. Wkrótce potem wędrują do pęcherza i przylegają do jego ścian, powodując zapalenie. Jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie, mogą przedostać się dalej – moczowodami do nerek.

Zapalenie pęcherza: czynniki ryzyka

Infekcję łatwo można złapać latem. Przyczyną jest np. przechłodzenie pęcherza, do którego może dojść wskutek siedzenia na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym, siadania na kamieniach, zbyt lekkiego ubierania się (odsłaniania okolic nerek) w chłodne dni. Zakażeniu sprzyjają też częste kontakty seksualne, zwłaszcza te przypadkowe, bez użycia prezerwatywy, bo podczas stosunku bez trudu można przenieść bakterie z okolic odbytu do cewki moczowej. Dodatkowo powstałe w czasie współżycia otarcia błony śluzowej cewki ułatwiają drobnoustrojom wnikanie do organizmu.

ZUM może się też rozwinąć, gdy nosimy obcisłe spodnie czy bieliznę ze sztucznych włókien, co powoduje przegrzanie i zapocenie okolic intymnych, a to sprzyja rozmnażaniu się bakterii. Ponadto niewłaściwa higiena wrażliwych miejsc, stosowanie środków plemnikobójczych, używanie perfumowanych wkładek, podpasek czy kosmetyków intymnych, korzystanie z publicznych toalet bez odpowiedniego zabezpieczenia również zwiększają ryzyko infekcji.

Ważne

Ważne

Zapalenie pęcherza częstsze w ciąży i po menopauzie

W czasie ciąży drogi moczowe są szczególnie narażone na infekcję, ponieważ na skutek zmian fizjologicznych związanych ze wzrostem dziecka rozszerza się nie tylko narząd rodny, ale też moczowody, pęcherz i cewka moczowa. To ułatwia bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym. Na dodatek powiększona macica uciska przewody moczowe, co powoduje zaleganie moczu w pęcherzu i sprzyja rozmnażaniu się bakterii.

Zakażenia częściej przytrafiają się również kobietom po menopauzie. W tym czasie zmniejsza się bowiem ilość estrogenów, a to sprawia, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone. Łatwiej więc ulegają podrażnieniom, co toruje drogę bakteriom.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Gdy tylko poczujesz nieprzyjemne objawy, zacznij działać, żeby nie dopuścić do rozszerzania się zakażenia.

 • Wypijaj nie mniej niż 3 litry płynów dziennie, by przyśpieszyć wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Możesz do niej też dodać sok z połówki cytryny albo pić sok z czarnej porzeczki, owocu granatu, jeżyny lub żurawiny amerykańskiej – zawierają witaminę C, która hamuje rozmnażanie się bakterii. Unikaj kawy, czarnej herbaty i alkoholu, bo podrażniają pęcherz.
 • Wesprzyj się ziołami – mogą to być gotowe mieszanki (np. Urosan fix, Nefrobonisan) albo napary z pokrzywy, mniszka lub bratka. Takie herbatki działają moczopędnie i łagodzą objawy infekcji. W aptece znajdziesz również ziołowe preparaty w tabletkach (np. Urosept, Urosal).
 • Wygrzej się – najlepiej wskocz pod kołdrę, a do podbrzusza i dolnej części pleców przyłóż poduszkę elektryczną albo termofor. Ciepło poprawia ukrwienie błon śluzowych, a to przyśpiesza leczenie.
 • Rób nasiadówki – do gorącej wody wlej napar z mieszanki rumianku, ziela nawłoci i krwawnika oraz liści szałwii (weź po łyżce ziół, zalej litrem wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut), a potem usiądź w wodzie (sięgającej do talii) na 15 minut. Do nasiadówek możesz też zastosować gotową mieszankę z apteki (np. Vagolavit, Vagosan).
 • Ogranicz seks – zbliżenia w czasie infekcji wydłużają czas leczenia, nie dają też pełnej przyjemności, bo pożycie jest wówczas bolesne. Zachęć partnera, zwłaszcza w przypadku nawrotów infekcji, do wykonania badania moczu i nasienia (koniecznie z posiewami!).

Zapalenie pęcherza: leczenie

Jeśli po 2 dniach domowej kuracji dolegliwości nie ustąpią, a zwłaszcza gdy masz gorączkę, nudności i wymioty, bóle w okolicy nerek, w moczu zauważysz krew lub ropną wydzielinę – koniecznie idź do lekarza (gdy jesteś w ciąży, już przy pierwszych objawach zgłoś się do ginekologa!). Niezbędne będzie wykonanie analizy moczu wraz z posiewem.

Na podstawie wyniku lekarz zastosuje odpowiednią terapię. Z reguły podaje się leki o działaniu przeciwzapalnym, ale zdarza się, że potrzebny jest antybiotyk. Zaleconą kurację przeprowadź do końca, a nie tylko do ustąpienia dolegliwości, bo przerwanie leczenia zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiego zakażenia nerek.

Problem

Problem

Chroń się przed  zapaleniem pęcherza

 • Pij około 2 litrów płynów dziennie – to ułatwia płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlania się bakterii.
 • Nie wstrzymuj oddawania moczu – gdy długo zalega on w drogach moczowych, znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się.
 • Podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Używaj płynów do higieny intymnej.
 • Zachowaj właściwą higienę w toalecie – miejsca intymne wycieraj w kierunku odbytu, nie odwrotnie. Jeśli korzystasz z publicznych toalet, używaj  jednorazowych podkładek higienicznych.
 • Jeśli cierpisz na suchość pochwy, używaj pianek lub żeli nawilżających miejsca intymne – dzięki temu unikniesz podrażnień śluzówki i zmniejszysz ryzyko infekcji.
 • Po stosunku płciowym umyj okolice intymne albo przynajmniej oddaj mocz – w ten sposób usuniesz zarazki, które dostały się do cewki moczowej.
Polecamy
Zioła na zapalenie pęcherza i dolegliwości układu moczowego

Zioła na zapalenie pęcherza i dolegliwości układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to – ze względu na budowę anatomiczną – dolegliwość głównie kobieca. Bardzo skuteczne w jej leczeniu są zioła. Warto ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 02.08.2016

Komentarze (1 - 10 z 42)
Goniak, 17.05.2017 23.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rewelacja. drogo ale warto było. Miesiąc po przebytym zapaleniu wyleczonym antybiotykiem...problem powrócił. Kupiłam D-mannozę 1000 mg i niewiarygodne....po dwóch dniach kuracji dużymi dawkami wyleczyłam się! To co można kupić w niektórych sklepach bądź aptekach to mit. Zalecane dawki D-mannozy są tak małe, że nie dają efektu. D-mannoza mieszana jest z innymi składnikami, które wręcz obniżają jej działanie. Udało mi się kupić D-Mannozę w czystej postaci i dawce 1000mg w jednej tabletce! I to był strzał w 100! Polecam wszystkim zmagającym się z e-coli. Jestem obecnie na dawce podtrzymującej 2 tab dziennie i życie wróciło a pójście do toalety to czysta przyjemność
 
Goniak, 17.05.2017 23.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rewelacja. drogo ale warto było. Miesiąc po przebytym zapaleniu wyleczonym antybiotykiem...problem powrócił. Kupiłam D-mannozę 1000 mg i niewiarygodne....po dwóch dniach kuracji dużymi dawkami wyleczyłam się! To co można kupić w niektórych sklepach bądź aptekach to mit. Zalecane dawki D-mannozy są tak małe, że nie dają efektu. D-mannoza mieszana jest z innymi składnikami, które wręcz obniżają jej działanie. Udało mi się kupić D-Mannozę w czystej postaci i dawce 1000mg w jednej tabletce! I to był strzał w 100! Polecam wszystkim zmagającym się z e-coli. Jestem obecnie na dawce podtrzymującej 2 tab dziennie i życie wróciło a pójście do toalety to czysta przyjemność :-)
 
E., 15.01.2017 20.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Krew w moczu może być od kamieni, ale nie tylko. Przy zapaleniu pęcherza też występuje. Może być również oznaką nowotworu.
 
Nick, 07.01.2017 06.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
własnie przeczytałam Twój wpis . Bardzo dziekuje za wskazówkę . Moze to dla mnie bedzie wybawienie z opresji Coli. Ciesz się ,ze komus pomogles !
 
Nick, 06.01.2017 10.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z moją lubą próbowaliśmy wszystkiego i zmagała się z infekcjami pęcherza przez dwa lata bez przerwy. Antybiotykoterapie nie pomagały, bakteria się uodparniała na coraz to nowe leki. Nasze życie seksualne prawie przestało istnieć. Nie skłamię, jeśli powiem, że moja partnerka stopniowo popadała w depresję. Po dziesiątkach godzin spędzonych w Internecie na poszukiwaniach trafiłem na opinię, że pomaga lek o nazwie D-mannose. Nawet nie lek - cukier. To jest ten sam cukier, który znajduje się w żurawinie, ale w owocu jest go za mało, żeby pozbyć się E.coli. Od tego czasu infekcja nie pojawiła się ani razu, prewencyjnie jedna dawka rano i ewentualnie przed/po stosunku. Polecam poszukać więcej informacji, można kupić w aptekach internetowych. Wadą jest cena, zdecydowanie wyższa niż antybiotyk czy Furagina, ale było warto. Warunkiem jest, że d-manoza działa TYLKO na infekcje e.coli. Ale działa bardzo dobrze. Ma swoje wady, oczywiście - wzdęcia są częste, ale po terapii, gdy bierze się już tylko prewencyjnie, wszystko ustępuje. Jeśli komuś ta informacja pomoże, to będzie dla mnie mały osobisty sukces. :) M.
 
Marta, 09.12.2016 15.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To fakt z tym syndromem nocy poślubnej i często winą facetów. Dlatego niestety z jednej strony higiena z drugiej, choćby żurawina i witamina C, żeby utrudnić namnażanie się bakterii.
 
Unbekannz, 07.12.2016 10.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Krew w moczu oznacza kamienie na nerkach moj znajomy mial to samo.
 
Iza, 17.10.2016 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ale mężczyźni mogą przenosić bakterie. Dlatego po każdym stosunku mycie obowiązkowe. Kiedyś słyszałam nawet, że zapalenie pęcherza to choroba nocy poślubnej, właśnie ze względu na tę krótką drogę dla bakterii.
 
zagadkowa, 13.10.2016 19.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mężczyzn to znacznie trudniejsze. nieco inna budowa i dlatego są mniej narażeni. Kurację lekiem możesz wspomagać różnymi domowymi środkami i sokiem z cytryny na czele. Na co dzień warto jeść wszystko co zawiera witaminę C, bo z tego co wyczytałam, to ona zakwasza mocz, a to niszczy bakterie. Warto też pić dużo wody.
 
chora, 22.09.2016 12.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny w maju spróbowałam UTI-fem i powiem, że jestem turbo wdzięczna farmaceucie który mi to poradził (dziwne że facet miał wiedze o tym co mi dolega). Nie pisałam wcześniej bo nie wiedziałam czy to faktycznie działa ale teraz jestem przekonana, że tak. Spróbujcie polecam stosowałam już trzy razy. Powiem jeszcze że mój gin nie znała tego, a teraz poleca zapobiegawczo po badaniach.
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach....

więcej

44

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest...

więcej

41

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia....

więcej

38

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

36

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.