Ból pleców - przyczyny. Co oznacza ból pleców? Na jakie choroby wskazuje?

20 komentarze
Autor: Monika Majewska

Przyczyny bólu pleców zwykle są wieloczynnikowe, co często utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Najczęściej ból pleców jest wynikiem siedzącego trybu życia, złych nawyków postawy i braku regularnego wysiłku fizycznego. Ból pleców może być również spowodowany przez liczne choroby, nie tylko kręgosłupa. Sprawdź, co oznacza ból pleców.

Przyczyny bólu pleców są wieloczynnikowe. Najczęściej odpowiadają za niego siedzący ryb życia, złe nawyki postawy, przyjmowanie przez dłuższy czas nienaturalnej, wymuszonej postawy ciała, siedzenie zbyt długo w jednej pozycji, brak regularnego wysiłku fizycznego, chodzenie w butach na wysokim obcasie, niewłaściwe podnoszenie przedmiotów z podłogi (zamiast uklęknąć, pochylamy się), zła pozycja przyjmowana w czasie snu itp. Wówczas może pojawić się tzw. ból posturalny, który jest wynikiem przeciążenia struktur tkankowo-stawowych. Jest to ból pleców nieokreślony, niestały, najczęściej w odcinku piersiowym kręgosłupa. Złe nawyki postawy często prowadzą do wad postawy (skolioza, kifoza lub lordoza), które skutkują dolegliwościami bólowymi niemalże na każdym odcinku pleców. Warto wiedzieć, że ból pleców pochodzenia kręgosłupowego rozpoznaje się wtedy, gdy ból nasila się przy ruchu lub dźwiganiu ciężkich rzeczy i łagodnieje przy odpoczynku lub braku aktywności. Z kolei ból pleców pochodzenia pozakręgosłupowego nie nasila się przy ruchach i może wskazywać na poważne choroby.

Ból pleców - przyczyny. Schorzenia kręgosłupa

  • przeciążenie, nadwyrężenie mięśni, naderwanie więzadła, skurcze mięśni kręgosłupa;
Do najbardziej poważnych przyczyn bólu pleców pochodzenia kręgosłupowego należą infekcje (np. zapalenie szpiku kostnego) i guzy (rdzenia kręgowego lub kręgosłupa).
  • przepuklina kręgosłupa (inaczej dyskopatia lub wypadnięcie dysku) -  przepuklina odcinka lędźwiowego objawia się bólem w krzyżu, który nasila się przy skłonie w przód, oraz mrowieniem w nogach. Przepuklina odcinka szyjnego - początkowo pojawia się lekki ból i sztywność szyi, później mrowienie w rękach. Przepuklina odcinka piersiowego daje bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu;
  • złamanie kręgów kompresyjne - ból może nasilać przy kaszlu, kichaniu czy wypróżnianiu się. Tego typu złamania są jednym z głównych objawów osteoporozy kręgosłupa;
  • zwężenie (stenoza) kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym - charakterystyczne jest nasilenie bólu przy przeproście kręgosłupa;
  • spondylolisteza (ześlizgnięcie kręgów) - poza bólem pleców pojawia się utrudnione chodzenie, niemożność zgięcia nóg w biodrach przy wyprostowanych kolanach;

Ból pleców - przyczyny. Fibromialgia

Fibromialgia to zespół chorobowy, w przebiegu którego pojawiają się uogólniony ból oraz tzw. punkty tkliwe (spustowe), czyli miejsca ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk. Objawami współtowarzyszącymi są chroniczne zmęczenie, bezsenność, depresja, a także zaburzenia koncentracji i lęk.

Ból pleców pozakręgosłupowy - przyczyny

  • tętniak (guz) aorty brzusznej;
  • rozwarstwienie aorty;
  • rozwarstwienie tętnicy szyjnej lub kręgowej;
  • ostre zapalenie opon mózgowych;
Jeśli ból pleców trwa co najmniej 3 miesiące, uważa się go za ból przewlekły. Osoby z bólem pleców utrzymującym się od co najmniej 3 miesięcy, powinny zgłosić się do lekarza, by zbadać przyczynę bólu i ustalić sposób leczenia.

W większości przypadków ból ma charakter przeciążeniowy. Jednak u 3 proc. dorosłych przyczyną bólu pleców jest choroba zapalna. Ból zapalny często jest mylony z bólem przeciążeniowym pleców.

Ból pleców "przeciążeniowy" Ból pleców zapalny
początek objawów w dowolnym wieku pierwsze objawy w młodym wieku
- zazwyczaj przed 40. rokiem życia
różnorodny początek objawów,
mogą się rozwijać szybko
podstępny początek, stopniowe
nasilenie bólu pleców
nasila się po wysiłku fizycznym ustępuje po ćwiczeniach fizycznych
ustępuje po odpoczynku nie ustępuje po odpoczynku
zwykle nie dokucza w nocy to nocny ból pleców, który budzi
ze snu w drugiej połowie nocy
zazwyczaj niezwiązany z poranną
sztywnością stawów trwającą >30 min
poranna sztywność stawów trwająca >30 min
często spowodowany 
przeciążeniem lub urazem
charakterystyczny jest
naprzemienny ból pośladków
nie ustępuje szybko po podaniu NLPZ ustępuje szybko po podaniu NLPZ
można go opisać jako "rwący" lub "przemijający" nie przemija, lecz stopniowo się nasila

Warto wiedzieć

Ważne

Kampania "Nie odwracaj się plecami od bólu"

19 kwietnia 2016 r. ruszyła kampania "Nie odwracaj się plecami od bólu", której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na przyczyny przewlekłego pleców, który może być objawem zapalnych chorób reumatycznych o typie spondyloartropatii, m.in. takich jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Osoby zmagające się bólem pleców od co najmniej 3 miesięcy, mogą wypełnić "Kwestionariusz Objawów Bólu Pleców", zamieszczony na platformie www.kiedybolaplecy.pl, by ocenić, czy ból pleców ma podłoże zapalne.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Kręgosłup w ciąży – sposoby na ból pleców w ciąży

Kręgosłup w ciąży – sposoby na ból pleców w ciąży

Dobre rady jak zachować zdrowy kręgosłup

Dobre rady jak zachować zdrowy kręgosłup

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 19.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 20)
basienka28, 13.11.2016 20.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, zacznę jak cała reszta. Potrzebuję pomocy. W nocy nie mogę spać tak mnie bolą plecy, sama nie wiem czy to kręgosłup czy coś innego. Boli na wysokości od odcinka piersiowego w dól. Jak długo leżę na plecach czy stoję np. w kościele na mszy. Na wysokości żeber jak by się zaciskało, nie mogę wziąć oddechu, masakra, jeżeli klęczę i muszę wstać bez oparcia się nie ma mowy ( po wstaniu nie mogę oddechu wziąć ), drętwieją mi palce u rąk....Moje ulubione prace w ogródku stały się koszmarem.... Byłam już u paru neurologów, patrzą na mnie jak na dziwaka. Jedna pani doktor zasugerowałą że może zmyślam. Nie wiem czy to ma jakiś związek ale bez zmian żywieniowych tyję, dodam że jemy mało smażonych potraw ze względu na nadciśnienie męża.
 
Gość, 02.11.2016 15.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masaże dają mi niesamowitą ulgę przy bólach, ale bez dobrego materaca nie nie ma pełnego efektu. To jest podstawa, bo jednak "pół życia" człowiek przesypia, a wtedy kręgosłup najlepiej się regeneruje w nocy, w czasie spoczynku, kiedy ciało odpoczywa.
 
Piotr, 25.10.2016 22.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zawsze cierpiałem na bóle pleców. Zazwyczaj zaczynało się od tego, że mnie zawiało. Chodziłem do lekarzy na rehabilitację, ale problem ciągle powracał. Ma to zapewne związek z moim trybem pracy i stylem ubierania. Zawsze ubierałem się za ciepło lub zbyt lekko, ale do rzeczy. Odkryłem, że najlepszym rozwiązaniem na plecy jest wełna owcza. Powiecie gryzie za gorąco? miałem takie same obawy. Sprawdza się idealnie !! Gdy jest za zimno ogrzewa mnie, a gdy za gorąco nie przegrzewa. Na początku testowałem pasy z wełny owczej dostępne w sklepach medycznych, ale ciężko było gdziekolwiek z tym wyjść. Wreszcie znalazłem bieliznę z wełny merino.
 
ja, 24.06.2016 23.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no tak, ludzie dbajmy o plecy bo będziemy mieć kifozę i lordozę xD gorzej jakbyśmy ich nie mieli. A o wady postawy chodziło raczej: skolioza, plecy okragle, plecy wklesle, precy okraglo wklesle i plecy plaskie. elo mordy!!!!
 
Krystian, 17.06.2016 13.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam jak to Was plecy bolą, zastanawiacie się czy iść do lekarza, czy zacząć chodzić na basen, czy zacząć się rozciągać...Przestańcie się zastanawiać i pójdzie na basen, do lekarza, znajdzcie ćwiczenia na YouTube. To ostatnie stosuję osobiście i bardzo sobie chwalę! Ćwiczę 15 minut dziennie i widzę wyraźną poprawę. 15 minut to jest nic! Niektórzy tyle spędzają w toalecie grając na telefonie. Zamiast siedzieć na kanapie oglądając TV, zrób ćwiczenia na podłodze. Nadal możesz oglądać swój serial:) Już to raz szczegółowo opisałem tutaj: http://www.jakprowadziclepszezycie.pl/blog/jak-pokonac-bol-plecow-nareszcie-latwe-i-przyjemne-rozwiazanie/
 
Krystian, 17.06.2016 12.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a jakie ćwiczenia robisz?
 
marcin, 28.03.2016 10.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ewelina, podaj jakis namiar do Pani DOktor
 
Ewelina, 07.03.2016 13.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeżeli ktoś pisze, że pomaga mu jedna tabletka pyralginy to szczerze zazdroszczę. Mnie plecy tak bolały, że kończyło się regularnym przyjmowaniem Apapu, Paracetamolu, Ibuprofenu czy wszystkiego innego co kilka godzin. Teoretycznie wszystko z kręgosłupem ok tylko praca siedząca, brak ruchu i trochę za duży biust :) Trafiłam wreszcie na lekarza, który stosuje wiele różnych metod i nareszcie funkcjonuję "w miarę normalnie" - niestety pracy nie zmieniłam. Zaczynałam leczenie od mezoterapii przeciwbólowej, przez masaże, akupunkturę, zabiegi z ultradźwiękami aż do ćwiczeń. Polecam Panią Doktor, która wreszcie postawiła mnie na nogi. Przyjmuje w Warszawie na Ochocie.
 
Sajmon, 11.01.2016 14.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja lubię chodzić na masaże fizjoterapeutyczne, które świetnie pomoagają mi uporać się z bólem pleców. Jeśli ktoś chciałby pozbyć się uporczywego bólu to polecam kontakt z fizjoterapeutą.
 
maniek_321, 08.01.2016 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no właśnie czasem ciężko to zdiagnozować. Mi sie wydawało, że plecy bolą mnie od długiego siedzenia przed komputerem a tu się okazało, że stres tez może mieć wpływ na takie bóle... Teraz chodzę na masaże do prof. Posłusznego, więc jest o niebo lepiej :D Każdemu polecam takie masaże. Wielka ulga... ;)
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

136694

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

97590

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

87992

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy? BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból stopy to dolegliwość, której przyczyny mogą być nie tylko miejscowe, związane z samą stopą. Ból...

więcej

82300

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W grzybicy paznokci stosujemy w zależności od jej zaawansowania (czyli obszaru zajętej płytki) leki w postaci lakieru do paznokci lub tabletki. Dodatkowo o wyborze leku decyduje wyhodowany...

Proszę sprawdzić samej, jaki jest poziom awidności (różne zakresy referencyjne). Jeśli awidność jest wysoka, to znaczy, że do zakażenia doszło dawno i nie wymaga Pani obecnie żadnego leczenia. Jeśli...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.