Ból pleców - przyczyny. Co oznacza ból pleców? Na jakie choroby wskazuje?

24 komentarze
Autor: Monika Majewska

Przyczyny bólu pleców zwykle są wieloczynnikowe, co często utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Najczęściej ból pleców jest wynikiem siedzącego trybu życia, złych nawyków postawy i braku regularnego wysiłku fizycznego. Ból pleców może być również spowodowany przez liczne choroby, nie tylko kręgosłupa. Sprawdź, co oznacza ból pleców.

Przyczyny bólu pleców są wieloczynnikowe. Najczęściej odpowiadają za niego siedzący ryb życia, złe nawyki postawy, przyjmowanie przez dłuższy czas nienaturalnej, wymuszonej postawy ciała, siedzenie zbyt długo w jednej pozycji, brak regularnego wysiłku fizycznego, chodzenie w butach na wysokim obcasie, niewłaściwe podnoszenie przedmiotów z podłogi (zamiast uklęknąć, pochylamy się), zła pozycja przyjmowana w czasie snu itp. Wówczas może pojawić się tzw. ból posturalny, który jest wynikiem przeciążenia struktur tkankowo-stawowych. Jest to ból pleców nieokreślony, niestały, najczęściej w odcinku piersiowym kręgosłupa. Złe nawyki postawy często prowadzą do wad postawy (skolioza, kifoza lub lordoza), które skutkują dolegliwościami bólowymi niemalże na każdym odcinku pleców. Warto wiedzieć, że ból pleców pochodzenia kręgosłupowego rozpoznaje się wtedy, gdy ból nasila się przy ruchu lub dźwiganiu ciężkich rzeczy i łagodnieje przy odpoczynku lub braku aktywności. Z kolei ból pleców pochodzenia pozakręgosłupowego nie nasila się przy ruchach i może wskazywać na poważne choroby.

Ból pleców - przyczyny. Schorzenia kręgosłupa

  • przeciążenie, nadwyrężenie mięśni, naderwanie więzadła, skurcze mięśni kręgosłupa;
Do najbardziej poważnych przyczyn bólu pleców pochodzenia kręgosłupowego należą infekcje (np. zapalenie szpiku kostnego) i guzy (rdzenia kręgowego lub kręgosłupa).
  • przepuklina kręgosłupa (inaczej dyskopatia lub wypadnięcie dysku) - przepuklina odcinka lędźwiowego objawia się bólem w krzyżu, który nasila się przy skłonie w przód, oraz mrowieniem w nogach. Przepuklina odcinka szyjnego - początkowo pojawia się lekki ból i sztywność szyi, później mrowienie w rękach. Przepuklina odcinka piersiowego daje bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu;
  • złamanie kręgów kompresyjne - ból może nasilać przy kaszlu, kichaniu czy wypróżnianiu się. Tego typu złamania są jednym z głównych objawów osteoporozy kręgosłupa;
  • zwężenie (stenoza) kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym - charakterystyczne jest nasilenie bólu przy przeproście kręgosłupa;
  • spondylolisteza (ześlizgnięcie kręgów) - poza bólem pleców pojawia się utrudnione chodzenie, niemożność zgięcia nóg w biodrach przy wyprostowanych kolanach;

Ból pleców - przyczyny. Fibromialgia

Fibromialgia to zespół chorobowy, w przebiegu którego pojawiają się uogólniony ból oraz tzw. punkty tkliwe (spustowe), czyli miejsca ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk. Objawami współtowarzyszącymi są chroniczne zmęczenie, bezsenność, depresja, a także zaburzenia koncentracji i lęk.

Ból pleców pozakręgosłupowy - przyczyny

  • tętniak (guz) aorty brzusznej;
  • rozwarstwienie aorty;
  • rozwarstwienie tętnicy szyjnej lub kręgowej;
  • ostre zapalenie opon mózgowych;
Jeśli ból pleców trwa co najmniej 3 miesiące, uważa się go za ból przewlekły. Osoby z bólem pleców utrzymującym się od co najmniej 3 miesięcy, powinny zgłosić się do lekarza, by zbadać przyczynę bólu i ustalić sposób leczenia.

W większości przypadków ból ma charakter przeciążeniowy. Jednak u 3 proc. dorosłych przyczyną bólu pleców jest choroba zapalna. Ból zapalny często jest mylony z bólem przeciążeniowym pleców.

Ból pleców "przeciążeniowy" Ból pleców zapalny
początek objawów w dowolnym wieku pierwsze objawy w młodym wieku
- zazwyczaj przed 40. rokiem życia
różnorodny początek objawów,
mogą się rozwijać szybko
podstępny początek, stopniowe
nasilenie bólu pleców
nasila się po wysiłku fizycznym ustępuje po ćwiczeniach fizycznych
ustępuje po odpoczynku nie ustępuje po odpoczynku
zwykle nie dokucza w nocy to nocny ból pleców, który budzi
ze snu w drugiej połowie nocy
zazwyczaj niezwiązany z poranną
sztywnością stawów trwającą >30 min
poranna sztywność stawów trwająca >30 min
często spowodowany 
przeciążeniem lub urazem
charakterystyczny jest
naprzemienny ból pośladków
nie ustępuje szybko po podaniu NLPZ ustępuje szybko po podaniu NLPZ
można go opisać jako "rwący" lub "przemijający" nie przemija, lecz stopniowo się nasila

Warto wiedzieć

Ważne

Kampania "Nie odwracaj się plecami od bólu"

19 kwietnia 2016 r. ruszyła kampania "Nie odwracaj się plecami od bólu", której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na przyczyny przewlekłego pleców, który może być objawem zapalnych chorób reumatycznych o typie spondyloartropatii, m.in. takich jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Osoby zmagające się bólem pleców od co najmniej 3 miesięcy, mogą wypełnić "Kwestionariusz Objawów Bólu Pleców", zamieszczony na platformie www.kiedybolaplecy.pl, by ocenić, czy ból pleców ma podłoże zapalne.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 24)
Michał, 10.02.2017 14.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najprostsze rozwiązania są najlepsze. W zdecydowanej większości przypadków bóle pleców będą związane z siedzącym trybem życia. Siedzimy w aucie, przy posiłku, przed telewizorem, w kinie i przede wszystkim w pracy. Łącznie siedzimy nawet do 13 godzin dziennie. Mnie plecy zaczęły boleć głównie w pracy po kilku godzinach siedzenia - lekarz stwierdził dyskopatię L4-L5 i zalecił więcej ruchu/mniej siedzenia. Kupiłem biurko które umożliwia pracę na stojąco i siedząco (ja mam Elevodesk.eu bo były tańsze i jestem mega zadowolony, ale Ikea też ma takie), dorzuciłem treningi wzmacniające mięśnie stabilizujące i plecy przestały boleć. Dodatkowo mam więcej energii (siedząc bez przerwy robię się senny), szyja przestała boleć.
 
LegiaWarsaw, 11.01.2017 21.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pomocy! Plecy mnie bolą cały czas od wczoraj, a kilka dni temu miałem gorączke. Dlaczego mnie plecy bolą? Pomocy!
 
Renaa, 18.12.2016 17.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem dosyć ciężkim przypadkiem ponieważ mój kręgosłup jest bardzo pokszywiony. Od młodych lat pracowałam fizycznie, nie raz przenosząc spore ciężary. Wcześnie zaczęłam wspomagać się środkami przeciwbólowymi a od 10 lat biorę mocne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przez ostatnie lata nie wyobrażałam sobie życia bez poltramu i movalisu. Czasem wystarczyło 0.5 tabletki a czasami brałam kilka. Oczywiście wpływało to te z na funkcje innych układów w tym psychiczne. Najgorsze zaczeło się 3 lata temu, był to czas kiedy rozwodziłam się z mężem. Czasem łapały mnie okropne bóle w połączeniu z migreną. Lekarz neurolog zrobił badania i tylko zmieniał leki od czego czułam się gorzej. Córka która studiuje fizjoterapię zapisała mnie na wizytę do lekarza osteopaty. Bardzo pomogły mi te wizyty, zmniejszył się ból i napięcie. Nie przyjmuje już leków przeciwbólowych przepisywanych na receptę a migreny już się nie zdarzają. Osteopaci potrafią pomóc na wiele problemów zdrowotnych i szukają prawdziwej przyczyny bólu. Serdecznie polecam.
 
pino1974, 06.12.2016 22.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam identyczne objawy jak basienka28. Szukam pomocy , może ktoś wie do kogo powinienem się udać .
 
basienka28, 13.11.2016 20.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, zacznę jak cała reszta. Potrzebuję pomocy. W nocy nie mogę spać tak mnie bolą plecy, sama nie wiem czy to kręgosłup czy coś innego. Boli na wysokości od odcinka piersiowego w dól. Jak długo leżę na plecach czy stoję np. w kościele na mszy. Na wysokości żeber jak by się zaciskało, nie mogę wziąć oddechu, masakra, jeżeli klęczę i muszę wstać bez oparcia się nie ma mowy ( po wstaniu nie mogę oddechu wziąć ), drętwieją mi palce u rąk....Moje ulubione prace w ogródku stały się koszmarem.... Byłam już u paru neurologów, patrzą na mnie jak na dziwaka. Jedna pani doktor zasugerowałą że może zmyślam. Nie wiem czy to ma jakiś związek ale bez zmian żywieniowych tyję, dodam że jemy mało smażonych potraw ze względu na nadciśnienie męża.
 
Gość, 02.11.2016 15.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masaże dają mi niesamowitą ulgę przy bólach, ale bez dobrego materaca nie nie ma pełnego efektu. To jest podstawa, bo jednak "pół życia" człowiek przesypia, a wtedy kręgosłup najlepiej się regeneruje w nocy, w czasie spoczynku, kiedy ciało odpoczywa.
 
Piotr, 25.10.2016 22.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zawsze cierpiałem na bóle pleców. Zazwyczaj zaczynało się od tego, że mnie zawiało. Chodziłem do lekarzy na rehabilitację, ale problem ciągle powracał. Ma to zapewne związek z moim trybem pracy i stylem ubierania. Zawsze ubierałem się za ciepło lub zbyt lekko, ale do rzeczy. Odkryłem, że najlepszym rozwiązaniem na plecy jest wełna owcza. Powiecie gryzie za gorąco? miałem takie same obawy. Sprawdza się idealnie !! Gdy jest za zimno ogrzewa mnie, a gdy za gorąco nie przegrzewa. Na początku testowałem pasy z wełny owczej dostępne w sklepach medycznych, ale ciężko było gdziekolwiek z tym wyjść. Wreszcie znalazłem bieliznę z wełny merino.
 
ja, 24.06.2016 23.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no tak, ludzie dbajmy o plecy bo będziemy mieć kifozę i lordozę xD gorzej jakbyśmy ich nie mieli. A o wady postawy chodziło raczej: skolioza, plecy okragle, plecy wklesle, precy okraglo wklesle i plecy plaskie. elo mordy!!!!
 
Krystian, 17.06.2016 13.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam jak to Was plecy bolą, zastanawiacie się czy iść do lekarza, czy zacząć chodzić na basen, czy zacząć się rozciągać...Przestańcie się zastanawiać i pójdzie na basen, do lekarza, znajdzcie ćwiczenia na YouTube. To ostatnie stosuję osobiście i bardzo sobie chwalę! Ćwiczę 15 minut dziennie i widzę wyraźną poprawę. 15 minut to jest nic! Niektórzy tyle spędzają w toalecie grając na telefonie. Zamiast siedzieć na kanapie oglądając TV, zrób ćwiczenia na podłodze. Nadal możesz oglądać swój serial:) Już to raz szczegółowo opisałem tutaj: http://www.jakprowadziclepszezycie.pl/blog/jak-pokonac-bol-plecow-nareszcie-latwe-i-przyjemne-rozwiazanie/
 
Krystian, 17.06.2016 12.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a jakie ćwiczenia robisz?
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stawy - jak zatrzymać degradację stawów? Stawy - jak zatrzymać degradację stawów?

Z powodu stawów cierpią młodzi, starsi, wysportowani i „kanapowcy”. O tym, jak chorują...

więcej

189

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

187

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

166

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

142

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.