Poradnik ZdrowieInternista › Niewydolność kory nadnerczy

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Niewydolność kory nadnerczy

Na czym ta choroba polega?

Witam,
Nadnercza są niewielkim narządem parzystym położonym nad górnymi biegunami nerek, składającym się z korty oraz rdzenia, produkującym bardzo ważne hormony. Rdzeń nadnerczy produkuje adrenalinę i noradrenalinę, hormony wyzwalane w zwiększonych ilościach podczas stresu, walki czy agresji. Natomiast kora nadnerczy wytwarza kortyzol i aldosteron. Jeżeli nastąpi obniżenie produkcji kortyzolu i aldosteronu (przyczyny mogą być bardzo różne), to rozwija się niewydolność kory nadnerczy zwana też choroba Addisona. Jednym z charakterystycznych objawów jest ściemnienie skóry zauważane przez otoczenie, ponadto występuje uczucie stałego zmęczenia, utrata apetytu i wagi ciała. Ciśnienie krwi ulega obniżeniu. Mogą występować skurcze mięśni. Objawy są często niecharakterystyczne i często ustalenie diagnozy jest trudne. Pomocne mogą być wyniki podwyższonego poziomu potasu, obniżonego poziomu sodu, nieprawidłowości w EKG – w takich przypadkach wykonuje się oznaczenia poziomu hormonów kory nadnerczy oraz specjalistyczne testy, na podstawie których ustala się rozpoznanie. Pacjent z rozpoznaną chorobą Addisona powinien pozostawać pod okresowa kontrolą poradni endokrynologicznej.
Pozdrawiam
Dr n.med. Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.