Dlaczego kobietom rosną włoski na brodzie? Powód może być poważny

2024-01-09 21:27

Właściwie każda kobieta ma włoski na brodzie, najczęściej bardzo cienkie, delikatne, niewidoczne. Jeśli jednak nagle pojawia się ciemne owłosienie, grubsze, sztywne, szorstkie, sprawę trzeba wyjaśnić. Nim pozbędziesz się włosków, lepiej pokazać się lekarzowi. Także wtedy, gdy owłosienie pojawia się w innej, nietypowej lokalizacji dla kobiet.

Dlaczego kobietom rosną włoski na brodzie? Powód może być poważny
Autor: GettyImages

Hirsutyzm, czyli niechciane włoski na brodzie, ale też czasem na piersiach, plecach, do kompletu wąsik, to przede wszystkim objaw zaburzonej gospodarki hormonalnej. Kiedy jednak masz problem z hormonami, czasem można powiedzieć, że po prostu "taka twoja uroda", a czasem zupełnie nie. Zbyt wysoki poziom męskich hormonów lub zbyt niski żeńskich, co pozwala męskim na bardziej zauważalną obecność, mogą być zapowiedzią poważnej choroby.

Uspokój swoje hormony

Włoski na brodzie i wąsik - sprawa rodzinna

Bywa, że skłonność do obfitego owłosienia u kobiet występuje rodzinnie. Zjawisko może mieć podłoże genetyczne i wcale nie musi oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem. Kiedyś uważano wręcz, że kobiety z lekkim wąsikiem mają większy temperament i uznawano go za atut.

Rzeczywiście, za nadmiernym owłosieniem niejednokrotnie kryje się wyższy poziom hormonów męskich i można mieć "taką urodę". Kobietom testosteron również jest potrzebny, a jego odpowiedni poziom odpowiada między innymi za libido. Jest też wykorzystywany w kościach i jajnikach.

Oczywiście, co za dużo, to niezdrowo i wynik zdecydowanie powyżej normy jest z pewnością sprawą do wyjaśnienia z endokrynologiem.

Włoski na brodzie u kobiety a huśtawka hormonalna

Niektóre panie obserwują wzmożone wyrastanie niechcianych włosków w wieku dojrzewania, w ciąży, w okresie menopauzy. Rzeczywiście, w okresach istotnych zmian hormonalnych zdarza się, że coś się w systemie zaburzy.

To może być przejściowe, fizjologiczne, nie wymagać leczenia (szczególnie po menopauzie i wygasaniu funkcji hormonalnych jajników). nie zaszkodzi jednak o swoich wątpliwościach porozmawiać przy najbliższej okazji z lekarzem pierwszego kontaktu czy ginekologiem. W razie potrzeby zostaniesz zapewne skierowana na odpowiednie badania i do poradni endokrynologicznej.

Nim uznasz, że "to normalne", przyjmij do wiadomości, że hirsutyzm może też sygnalizować chorobę wymagającą szybkiego leczenia, a ta czasem atakuje w czasie, gdy ty objaw choroby będziesz tłumaczyć fizjologią. Lepiej po prostu to sprawdzić.

Choroby, które mogą objawiać się włoskami na brodzie

Zespół policystycznych jajników (PCOS), akromegalia, guzy i torbiele jajników, guz nadnerczy, zespół Cushinga - te niewątpliwie wymagające leczenia choroby mogą początkowo objawiać się nadmiernym owłosieniem. Oczywiście, bywa i tak, że inne, charakterystyczne dla nich symptomy pojawiają się najpierw, ale tak czy owak - lepiej wysypu włosków na brodzie nie lekceważyć.

Problemy z płodnością, otyłość, konieczność leczenia przeciwnowotworowego - to tylko niektóre możliwe konsekwencje chorób objawiających się włoskami. Im szybciej weźmiesz się za siebie i rozpoczniesz właściwe leczenie lub ustalisz, że to faktycznie tylko 'taka uroda", tym lepiej.

Czytaj także: A jednak udało się pomimo choroby. Sandra Kubicka i Baron zostaną rodzicami

Wtedy możesz pozbyć się włosków za pomocą pęsety czy trwalej - depilacji laserowej. Golenia maszynką nie polecamy. szybko pojawi się krótki odrost - widoczny, a trudny do usunięcia.