Rośnie ci "oponka"? To może być wina kortyzolu. Te objawy to czerwona flaga

2024-03-18 13:01

Stres bywa dobry i motywujący, ale przewlekły niszczy twoje zdrowie na dziesiątki sposobów. Wysoki poziom hormonu stresu, kortyzolu, daje przykre i zarazem zaskakujące objawy. Przypomina o nich na swoim profilu dr n. med. Karolina Karabin, ekspertka od stanu zapalnego i stresu, biolog medyczny i diagnosta laboratoryjny.

Rośnie ci oponka? To może być wina kortyzolu. Te objawy wskazują, że masz z nim problem
Autor: Getty Images

Niby zdajemy sobie sprawę, że stres to podstępny niszczyciel układy odpornościowego, nerwowego i hormonalnego. Patrzysz jednak w lustro, by upewnić się, że dobrze sobie z nim radzisz? Warto, a zarazem to nie musi być przyjemny widok. Trzeba jeszcze pamiętać, że "kradzież urody" to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

„Nie stresuj się" nie działa w ogóle. Jak radzić sobie ze stresem i co mają do tego nasze jelita - odpowiada psychiatra.

Kiedy stres staje się szkodliwy dla zdrowia

Dr Karolina Karabin przypomina, że reakcja stresowa prowadzi w pierwszym etapie do eustresu, czyli tzw. stresu pozytywnego. Taka reakcja inicjuje już wprawdzie podwyższenie kortyzolu, ale jednocześnie daje nam motywację do działania, zwiększa nawet kreatywność.

O pozytywnym wpływie stresu możemy mówimy jednak tylko w przypadku, gdy jest on krótkotrwały.

Przedłużająca się i niekontrolowana reakcja stresowa (przewlekłe podwyższenie kortyzolu) z czasem powoduje dystres, czyli tzw. stres negatywny. To właśnie on upośledza funkcjonowanie organizmu w wielu wymiarach.

Stres, kortyzol i zespół Cushinga

Jednym z następstw wysokiego stężenia kortyzolu (a dokładnie glikokortykosteroidów) jest zespół Cushinga. Może być skutkiem obecności guzów przysadki lub nadnerczy, ale także przyjmowania leków sterydowych.

Objawy zespołu Cushinga to przykładowo:

  • przyrost masy ciała i otyłość brzuszna (tzw. otyłość typu cushingoidalnego)
  • chwiejność emocjonalna
  • zaniki mięśni kończyn tułowia
  • hirsutyzm (wystąpienie nadmiernego wzrostu włosów u kobiet, w miejscach, w których zwykle się ich nie obserwuje)
  • częste infekcje
  • nadciśnienie tętnicze
  • podwyższone stężenie glukozy we krwi

Stres - pomocy szukaj nie tylko w gabinecie terapeuty

Charakterystyczna sylwetka - duży brzuch, tkanka tłuszczowa zgromadzona na karku, relatywnie szczupłe ręce i nogi - to może być odległy skutek stresu.

Wyobrażamy sobie, że w wyniku negatywnych emocji skoczy nam ciśnienie tętnicze. Tymczasem skoczyć może też cukier, łatwiej złapiemy infekcję, a u kobiet na brodzie, a nawet piersiach, mogą pokazać się nieestetyczne włoski.

Skutków przewlekłego stresu często nie można już usunąć bezkarnie za pomocą odpoczynku i relaksu. Niejednokrotnie potrzebna jest też opieka endokrynologa, kardiologa i innych specjalistów.