Kalkulator tarczycowy powie prawdę o twojej tarczycy. Sprawdź, w jakim jest stanie

2023-03-01 11:19

Zrobiłeś badania tarczycy i hormony wydają się w normie, a ty jednak czujesz się kiepsko? Być może masz problem z przemianą nieaktywnego hormonu T4 w aktywny hormon T3. Sprawdzisz to łatwo na kalkulatorze tarczycowym.

Kalkulator tarczycowy powie prawdę o twojej tarczycy. Sprawdź, w jakim jest stanie
Autor: Getty Images Profil tarczycowy pomoże w ocenie pracy tarczycy.

Spis treści

  1. Czego się dowiesz z kalkulatora tarczycowego?
  2. Gdzie znaleźć kalkulator tarczycowy?
  3. Co jeśli masz przewagę T4 nad T3?
  4. W jaki sposób usprawnić konwersję T4 do T3?

Czego się dowiesz z kalkulatora tarczycowego?

Kalkulator tarczycowy pozwala ocenić, czy stężenie Ft3 i Ft4 jest odpowiednie dla naszego organizmu. Jak każdy kalkulator, liczy procentowy stosunek jednych hormonów do drugich. Dzięki niemu dowiadujemy się, czy wyniki naszych hormonów tarczycowych nie tylko mieszczą się w normach laboratoryjnych, ale czy są optymalne dla nas samych.

Po co nam tego typu informacje? Jeśli okaże się, że przeważa u nas np. hormon T4, a jest on hormonem nieaktywnym, który nie działa na tkanki, wówczas możemy szukać przyczyny naszego złego samopoczucia nie tylko w samej tarczycy, lecz również w innych narządach, w których dochodzi do konwersji nieaktywnego hormonu T4 w aktywny T3.

Gdzie znaleźć kalkulator tarczycowy?

Przede wszystkim na stronach internetowych poświęconych leczeniu tarczycy lub choroby Hashimoto. Aby dokonać obliczeń, wystarczą aktualne wyniki badań. W puste pola wpisujemy nie tylko wynik naszego TSH, Ft3 czy Ft4 ale również normy laboratoryjne, jakie mamy na wydruku (każde laboratorium może mieć własne kryteria).

Po wpisaniu tych danych otrzymujemy informację, jak procentowo wygląda poziom naszych hormonów (najlepiej aby wynosił około 50 %) i czy przemiana T4 do T3 jest w odpowiednich proporcjach. Jeśli wynik, któregoś z hormonów nie jest optymalny, udaj się do dobrego endokrynologa lub dietetyka klinicznego specjalizującego się w chorobach tarczycy.

Zdrowo Odpytani: Kto pije płyn Lugola? Co to T3 i T4? Sprawdzamy waszą wiedzę

Co jeśli masz przewagę T4 nad T3?

W momencie, gdy dostrzegamy, iż w organizmie jest problem z przemianą T4 w T3, musimy przyjrzeć się pracy wątroby oraz jelit, bo w nich również, oprócz tkanek obwodowych, dochodzi do konwersji tych hormonów. Do niewłaściwej przemiany lub braku przemiany T4 w T3 dochodzi również pod wpływem takich czynników jak:

  • przewlekły stres,
  • niedożywienie (restrykcyjnie kaloryczne diety),
  • niedobór snu,
  • niedobory: cynku, selenu, magnezu, czy witaminy B12
  • przewlekłe stany zapalne,
  • problem z nerkami.

W jaki sposób usprawnić konwersję T4 do T3?

Aby dochodziło do prawidłowej przemiany T4 w T3 konieczna jest dobra praca tarczycy, wątroby oraz jelit. Do poprawy funkcjonowania tarczycy niezbędny jest chociażby odpowiedni poziom żelaza. Jeśli więc jesteś na diecie wegańskiej, wegetariańskiej lub masz obfite miesiączki, zbadaj jego poziom.

Żelazo jest niezbędne do działania peroksydazy tarczycowej – enzymu tarczycy, który bierze udział w tworzeniu T4 i T3. Jeśli chcesz dostarczyć większą ilość żelaza w diecie sięgnij po mięso i łącz je z witaminą C np. zjedz filet z indyka posypany natką pietruszki lub dodaj do niego surową paprykę. Jeśli nie jesz mięsa, sięgnij po amarantus, pestki dyni, czerwone daktyle, mak.

Oprócz tego, do prawidłowego wytwarzania hormonów tarczycy niezbędny jest cynk. Aby w organizmie wyprodukowana została odpowiednia ilość T4 i T3, tarczyca musi dostać sygnał od przysadki. A tym sygnałem jest TSH (hormon tyreotropowy), który sprawia, że tarczyca produkuje więcej lub mniej własnych hormonów. W tworzeniu TSH bierze udział cynk, więc to jasne, że bez tego pierwiastka nasza tarczyca może nie do końca działać właściwie. Bez cynku dochodzi też do upośledzenia wiązania T3 z odpowiednim receptorem umieszczonym w ciele. Źródłem cynku w diecie są np. migdały, kasza gryczana, wątroba wołowa, pestki dyni.

Mówiąc o zdrowej tarczycy, nie wolno zapominać o selenie, który pełni właściwości ochronne i antyoksydacyjne wobec tego narządu. Ponadto wpływa on na działanie dejodynazy jodotyroninowej, która katalizuje proces przemiany T4 w T3. Najlepszym źródłem selenu w diecie będą: orzechy brazylijskie, nabiał, produkty zbożowe lub brokuły.

Do prawidłowej konwersji hormonów tarczycy ważne są też zdrowe jelita. Można o nie zadbać eliminując z diety cukier, przetworzone pokarmy, tłuszcze trans, a wprowadzając za to dużą ilość błonnika rozpuszczalnego (obecny w warzywach i owocach). Istotne jest też uszczelnienie śluzówki jelit np. poprzez suplementację kwasu masłowego oraz dostarczenie organizmowi probiotyków zawierających np. szczep Lactobacillus plantarum 299 V.