Nawodnienie to podstawa. 10 sposobów na zdrowe nerki

2022-03-11 13:01

Pracują bez ustanku, każdej doby oczyszczając krew z toksyn, kwasów, nadmiaru wody. To w dużej mierze od nich zależy jak się czujesz. Warto dbać o to, by były zdrowe - tym bardziej, że nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Nawodnienie to podstawa. 10 sposobów na zdrowe nerki
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak najwięcej pij
  2. Nie zwlekaj z wizytą w toalecie
  3. Zmniejsz ilość soli w diecie
  4. Uważaj na leki przeciwbólowe
  5. Ogranicz w diecie produkty pochodzenia zwierzęcego
  6. Jedz owoce i warzywa, które wspierają nerki
  7. Nie przesadzaj z alkoholem
  8. Staraj się utrzymać wagę w normie
  9. Nie unikaj lekarza ani dentysty
  10. Rzuć palenie

Przez nerki każdego dnia przepływają w sumie setki litrów krwi - jest ona oczyszczana za pomocą niemal miliona małych "filtrów": nefronów, które są tak małe, że nawet wprawne oko dostrzeże je wyłącznie w dużym powiększeniu.

Większość chorób, które dolegają nerkom, wywołana jest właśnie na skutek uszkodzenia nefronów: gdy tracą one zdolność szybkiego i skutecznego filtrowania krwi z toksyn, może dojść do szkodliwego dla organizmu nagromadzenia szkodliwych produktów przemiany materii.

Ciężka praca, jaką wykonują nasze nerki, jest niezbędna dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu. Możesz jednak zrobić naprawdę dużo, by nerki mogły pracować bez zakłóceń.

Jak najwięcej pij

Prawidłowe nawodnienie organizmu ma olbrzymie znaczenie dla pracy nerek: dzięki temu procesy filtrowania krwi mogą przebiegać bez zakłóceń.

Jeśli płynów jest zbyt mało, toksyczne odpady przemiany materii przenikają do krwi, mogąc stać się przyczyną problemów zdrowotnych, a niektóre substancje krystalizujące się w moczu nie są z nich wypłukiwanie i mogą odkładać się bezpośrednio w nerkach w postaci piasku. By zadbać o nerki, wystarczy wypijać 2-2,5 litrów płynów dziennie - najlepsza jest niegazowana woda.

Nie zwlekaj z wizytą w toalecie

W zbyt długo wstrzymywanym moczu mogą zacząć mnożyć się bakterie, które atakują nie tylko pęcherz moczowy, ale również drogi moczowe i nerki - rozwija się w nich wówczas zapalenie, które może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Zmniejsz ilość soli w diecie

Zbyt duża jej ilość zwiększa ryzyko nadciśnienia, a ono z kolei podnosi ryzyko chorób nerek. Sól wpływa też bezpośrednio na nerki, zwiększając ilość białka w moczu, a także sprzyjając tworzeniu się kamieni nerkowych. Polacy średnio zjadają aż 7,5 g. soli dziennie, tymczasem jej dzienne spożycie nie powinno przekraczać 4-5 g (Amerykanie zalecają tylko 2,5 g dziennie).

Uważaj na leki przeciwbólowe

Ich nadużywanie uszkadza nerki, gdyż przyczynia się do zmniejszenia przez nie przepływu krwi, czego następstwem może być śródmiąższowe zapalenie nerek. Działanie nefrotoksyczne mają m.in. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Sprawdź, jak dbać o nerki

Ogranicz w diecie produkty pochodzenia zwierzęcego

Podczas trawienia białek pochodzenia zwierzęcego organizm wytwarza amoniak i tzw. ketokwasy, które następnie są metabolizowane i wydalane m.in. przy pomocy nerek.

Dieta bogata w wędliny, mięso i nabiał zmusza nerki do cięższej pracy i naraża na toksyczne działanie amoniaku, którego organizm nie daje rady zneutralizować. Bezpieczniejsze dla nerek jest białko pochodzenia roślinnego - należy jednak nie przesadzić z jedzeniem warzyw będących źródłem szczawianów, które sprzyjają tworzeniu się kamieni nerkowych - szczawiu, szpinaku, rabarbaru i botwinki.

Jedz owoce i warzywa, które wspierają nerki

Warto sięgać po żurawinę, pomarańcze i brzoskwinie. Żurawina jest bogatym źródłem substancji chroniących nerki i pęcherz moczowy przed bakteriami, z kolei zawarte w pomarańczach cytryniany utrudniają tworzenie się kamieni. Podobne działanie mają ogórki, pietruszka, rzeżucha i seler naciowy. Z kolei brzoskwinie, a także truskawki, agrest i czarne porzeczki działają moczopędnie, co sprzyja oczyszczaniu nerek. Korzystne dla nerek są zarówno świeże, jak i mrożone owoce.

Nie przesadzaj z alkoholem

Jego niewielka ilość, np. kieliszek czerwonego wina wypijany od czasu do czasu nie zrujnuje nerek, ale regularne picie alkoholu - już tak. Nerki przestają wtedy radzić sobie z przerobieniem zawartych w alkoholu toksyn, poza tym alkohol podnosi ciśnienie tętnicze, co również nie służy nerkom.

Nerkom szkodzi nie tylko wódka, ale również regularnie pite piwo, powszechnie uznawane za produkt, który pomaga je utrzymać w dobrej formie - ma ono działanie moczopędne, jednak nie należy go pić w nadmiarze, a chcąc mieć zdrowe nerki na pewno nie wolno robić tego codziennie.

Staraj się utrzymać wagę w normie

Nadwaga i otyłość nie służą nerkom: sprzyjają chorobom, które mogą je uszkadzać (np. nadciśnienie i cukrzyca), osoby otyłe i mające nadwagę częściej też zapadają na kamicę nerkową, stany zapalne, a nawet nowotwory nerek.

Nie unikaj lekarza ani dentysty

Zęby zniszczone przez próchnicę są siedliskiem bakterii, które wraz z płynami ustrojowymi krążą po całym organizmie i w stanach osłabienia odporności (np. po infekcji) mogą uszkodzić wrażliwe na bakterie narządy, np. nerki i serce. Chcąc mieć zdrowe nerki nie wolno też zaniedbywać leczenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa - mogą one doprowadzić do uszkodzenia, a nawet niewydolności nerek.

Rzuć palenie

Papierosy sprzyjają miażdżycy, która atakuje znajdujące się w nerkach tętnice - ich zwężenie jest przyczyną kłębuszkowego zapalenia nerek i wielotorbielowatości. Palenie jest również jedną z przyczyn raka nerki.

Czy rozpoznasz organ po kształcie?
Pytanie 1 z 12
Organ na zdjęciu to:
wątroba