Profilaktyka nowotworów - jak uniknąć raka

2020-02-05 12:42 dr Janusz Meder, onkolog, prezes Polskiej Unii Onkologii, Klinika Nowotworów Układu Chłonnego COI im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

W profilaktyce raka duże znaczenie ma zdrowe odżywianie i właściwy tryb życia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna, ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia pomogą ci uniknąć chorób nowotworowych. Koniecznie korzystaj z badań profilaktycznych - wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie. O tym czym jest czujność onkologiczna i jak ją prowadzić każdego dnia, w wywiadzie dla STUDIOMED TV mówi prof. Janusz Meder.

10 przykazań - jak uniknąć zachorowania na nowotwory i inne choroby cywilizacyjne

1. Ruszaj się - wystarczy codzienny półgodzinny spacer szybkim krokiem. 
2. Unikaj życia w przewlekłym stresie, nie bierz udziału w "wyścigu szczurów". 
3. Nie pal. 
4. Ogranicz alkohol. 
5. Trzymaj wagę:

  • stosuj na co dzień dietę śródziemnomorską
  • ogranicz do niezbędnego minimum spożywanie tłuszczów i słodyczy
  • jedz więcej ryb, owoców i warzyw
  • ogranicz spożywanie mięsa (szczególnie czerwonego mięsa) do kilku razy w tygodniu
  • jedz mniej produktów konserwowanych
  • żywność przechowuj w lodówce zgodnie z terminem przydatności do spożycia.

6. Opalaj się z umiarem, stosuj kremy z filtrami, nie korzystaj z solarium. 
7. Zaszczep się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczka!). 
8. Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, chroń się przed przenoszeniem wirusów i bakterii chorobotwórczych. 
9. Staraj się wyleczyć wszystkie stany zapalne w organizmie. 
10. Jeśli w twojej rodzinie występowały nowotwory, przebadaj się w poradni genetycznej.

Bądź czujny onkologicznie! Co Ty możesz zrobić dla siebie, aby wcześnie wykryć chorobę nowotworową?

Źródło: STUDIOMED TV

Profilaktyka raka: badania

Przy każdej wizycie proś swego lekarza o dokładne zbadanie piersi, jąder, per rectum oraz o skierowanie na proste badania dodatkowe:

Wykaż czujność onkologiczną

Korzystaj z bezpłatnych przesiewowych badań profilaktycznych:

  • cytologia - u kobiet w wieku 25-59 lat, co 3 lata
  • mammmografia - u kobiet w wieku 50-69 lat, co 2 lata
  • kolonoskopia - wszyscy w wieku 50-65 lat, co 10 lat, oraz osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

Objawy choroby nowotworowej

Serwis prasowy akcji Żółty Tydzień

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
m
|

Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do chirurga-onkologa i taki lekarz pod kątem onkologicznym zbada znamiona i jeśli będzie coś niepokojącego, to wtedy umówi się na wizytę z pacjentem i zabieg usunięcia. Też tak miałam ostatnio. Oczywiście to, co zostaje usunięte, poddane zostaje dalszemu badaniu i po dwóch tygodniach jest wynik. Wszystko na kasę chorych.

karol
|

Pomocy!! Zauważyłem, że na moim ciele pojawiło się kilka nowych pieprzyków w bardzo krótkim czasie :( Dwa z nich wyglądają niepokojąco. Pomyślałam, żeby zrobić wideodermatoskopowe badanie znamion, bo znalazłem w necie, że w CZS mają teraz promocję. Ktoś może miał wykonywane podobne badanie?? Ile kosztowało?

Patrycja
|

Witam. W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych. Statystyki podają, że co 3 kobieta i co 2 mężczyzna w przyszłości będzie cierpiał na tę chorobę. Profilaktykę powinniśmy zacząć jak najwcześniej. Gdy organizm daje objawy nowotworowe nierzadko jest już za późno na uratowanie życia. Słyszeliście o terapii fenotypowej? To innowacyjna metoda leczenia, której celem jest zapobieganie chorobom cywilizacyjnym! Jest dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta, do jego cech genetycznych i fenotypowych. Jej zadaniem jest wzmacnianie naturalnych sił obronnych organizmu i uruchomienie mechanizmu samoleczenia. Warto zagłębić temat. Pozdrawiam.

Zuzanna
|

Chyba bierzemy te same kapsułki^^ W mojej rodzinie jedna osoba wyleczyła sobie nimi jakiś czas temu poważny stan zapalny i w związku z tym teraz prawie wszyscy stosujemy je profilaktycznie. Lepiej dmuchać na zimne niż później żałować że się nic nie zrobiło zapobiegawczo.

zdrowie
|

Profilakyka wlasnie ! czy Panie wiedza ze problem z prostata rak itp. jest wynikiem wczesnego zakonczenia zycia seksualnego przez faceta, no z reka na sercu ilu 50 latkow nie uprawia juz seksu z wlasna zona no ba jest wielu nawet obca go nie interesuje. A potwierdzony fakt ze to bardzo istotne tak wiec pamietajcie o tym ! pozdrawiam

dr
|

Ale ściema ta profilaktyka , takie coś by napisał uczeń gimnazjum a nie lekarz!!!!!!

Buka
|

Maju , moja znajoma zamawiała suplementy na jakiejś zagranicznej stronie, fakt że wydawała nie małe pieniądze tylko po to żeby sprowadzić je do polski a co dopiero koszt samego preparatu.
Podobno był świetny i się przyswajał . A co do tych które dostaniesz w Polsce to mam mieszane uczucia .

Maja
|

@Katarzyna

Powiedz mi jakiego preparatu z kurkuminą używasz , przechodziłam przez te wszystkie swansony i inne dziwadła, ale według badań i opini lekarzy suplementy te słabo się przyswajały , byłam tak zdesperowana że zaczęłam robić sobie koktajle i herbaty z kurkumą , a nie przychodzi mi to łatwo

Katarzyna
|

Słuszne spostrzeżenia w artykule, rzuciłam palenie jak się dowiedziałam, że coraz więcej kobiet umiera na raka płuc. Staram się wprowadzić do swojego żywienia więcej owoców i warzyw, a także przyprawy i suplementy, które pomagają w walce z rakiem. Dajmy na to taka kurkumina, składnik kurkumy daje wspaniałe rezultaty. Sama wolę sięgać po tabletki, bo niestety kurkumina aby działała leczniczo musi być spożywana w dużej ilości, co przy dzisiejszym tempie jest ciężko wykonalne.

wp44
|

Bardzo zabawne - "panowie mają z tym dość spory problem". Panie nie mają, prawda? Wystarczy prześledzić frekwencję w akcjach profilaktyki nowotworów skierowanych do pań. Tłumy walą drzwiami i oknami.

Aż chciałoby się coś napisać sarkastycznego, gdyby nie to, że akurat tematyka nie skłania do żartów