Wydzielina z zatok - jak się jej pozbyć? [domowe sposoby]

2022-02-10 16:40

Wydzielina z zatok towarzyszy zwykle alergii, infekcjom górnych dróg oddechowych lub zapaleniu zatok. Może być biała, śluzowata lub zabarwiona na żółto bądź zielono, czasem też z domieszką krwi. Wydzielina z zatok potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Jak się jej pozbyć domowymi sposobami?

Kobieta z bólem zatok dotykająca nasady nosa.
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Wydzielina z zatok - charakterystyka
 2. Wydzielina z zatok - przyczyny
 3. Wydzielina z zatok - jak się jej pozbyć?
 4. Wydzielina z nosa - powikłania

Wydzielina z zatok może świadczyć o stanie zapalnym toczącym się w obrębie zatok. Jest to bardzo nieprzyjemny objaw, utrudniający codzienne funkcjonowanie, na dodatek przez większość osób bagatelizowany. A nieleczona wydzielina z zatok może się przyczynić do znacznie poważniejszych chorób.

Poradnik Zdrowie: zatoki a ból głowy

Wydzielina z zatok - charakterystyka

Wydzielina z zatok to tak naprawdę gęsty śluz zalegający w zatokach i spływający po tylnej ścianie gardła. Towarzyszą temu zwykle następujące objawy:

 • uczucie wiecznie zatkanego nosa
 • utrudnione oddychanie
 • zmiana zabarwienia głosu, czasem nawet bezgłos
 • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
 • uczucie zalegającej guli/flegmy w gardle, którą trudno odkrztusić

Wydzielina z zatok - przyczyny

Wydzielina z zatok jest najczęściej spowodowana niegroźną infekcją wirusową, która mija zwykle po kilku dniach. Niestety u niektórych osób dochodzi do nadkażenia bakteryjnego i w zatokach zaczyna rozwijać się stan zapalny, który objawia się właśnie gęstą ropną wydzieliną z zatok.

Jeśli wydzielina z zatok utrzymuje się przez kilkanaście dni i  towarzyszą jej: gorączka, kaszel i uczucie ogólnego rozbicia, konieczne może być podanie antybiotyku, który wyleczy stan zapalny w zatokach.

Czytaj też: Alergiczne zapalenie zatok: objawy i leczenie

Wydzielina z zatok - jak się jej pozbyć?

Na szczęście w niektórych przypadkach wydzieliny z zatok możemy się pozbyć domowymi sposobami, nie zawsze konieczny jest antybiotyk. Oto najbardziej popularne domowe sposoby na wydzielinę z zatok:

 1. Ciepłe kompresy z leczniczej soli jodowo-bromowej (można ją kupić w aptece) - kilka garści gruboziarnistej soli podgrzewamy na patelni, zawijamy w płócienną ściereczkę i przykładamy do czoła. Związki jodu i bromu uwalniające się z woreczka pod wpływem ciepła sprawiają, że wydzielina łatwiej schodzi z zatok.
 2. Ciepłe okłady z grochu lub gorczycy - groch/gorczycę wkładamy do bawełnianej skarpetki i podgrzewamy przez kilka minut w piekarniku (w temperaturze 60 stopni Celsjusza). 
 3. Maści rozgrzewające dostępne w aptece: eukaliptusowe, rozmarynowe, sosnowe, jałowcowe i kamforowe. Wmasowuje się je w okolice czoła i skroni, a następnie przewiązuje głowę ciepłą chustką.
 4. Herbata z dodatkiem cynamonu i imbiru - rozgrzewa i udrażnia górne drogi oddechowe.
 5. Nalewka z czosnku i kwiatów dziewanny - udrażnia zapchane zatoki, działa też bakteriobójczo i wspomaga regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Aby ją zrobić, wystarczy zmieszać 10 posiekanych ząbków czosnku z garścią ususzonych kwiatów dziewanny i całość zalać szklanką spirytusu. Powstałą miksturę przelać do słoika, dokładnie zakręcić i pozostawić w ciemnym, chłodnym miejscu na dwa-trzy tygodnie. Po tym czasie należy przecedzić zawartość słoika przez gazę i rozlać do butelek. Nalewka jest gotowa do spożycia po ok. 5 miesiącach leżakowania. Należy ją pić 3 razy dziennie.
 6. Inhalacje z soli fizjologicznej (najlepszy będzie do tego specjalny inhalator) lub soli kuchennej bądź morskiej - w tym przypadku wystarczy rozpuścić ok. 5 łyżeczek soli w 2 l wody i wdychać gorące opary nosem.
 7. Inhalacje z dodatkiem ziół i olejków eterycznych - zmniejszą ból towarzyszący zapaleniu zatok i rozrzedzą wydzielinę, pozwalając jej łatwiej spłynąć. Aby efekt był zauważalny, należy je robić codziennie przez mniej więcej tydzień. Do takich inhalacji najlepsze będą:

Czytaj też: Olejek złodziei - do inhalacji i nie tylko 

Wydzielina z nosa - powikłania

Wydzieliny z zatok nie należy lekceważyć, gdyż z czasem spływa ona do gardła, powodując kaszel i potrzebę ciągłego odchrząkiwania. Może też doprowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zakrzepu zatoki jamistej, zapalenia opon miękkich, ropnia wewnątrz- czy zewnątrzoponowego.  

Sonda
Jak walczysz z infekcjami?