Zespół przewlekłego serca płucnego - objawy, przyczyny, leczenie
Zespół przewlekłego serca płucnego, inaczej przewlekłe serce płucne, to schorzenie prawej komory serca, będące wynikiem chorób płuc. Najczęściej jego przyczyną jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jakie mogą być pozostałe przyczyny serca płucnego? Jak rozpoznać objawy tej choroby? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Zespół przewlekłego serca płucnego (serce płucne) - przyczyny
- Zespół przewlekłego serca płucnego (serce płucne) - objawy
- Zespół przewlekłego serca płucnego (serce płucne) - diagnostyka
- Zespół przewlekłego serca płucnego (serce płucne) - leczenie
Pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc powinni być badani pod kątem objawów niewydolności prawej komory serca.
Zespół przewlekłego serca płucnego, potoczenie przewlekłe serce płucne, to schorzenie prawej komory serca, spowodowane nadciśnieniem płucnym, które jest wywołane określonymi chorobami płuc. Są to choroby płuc wpływające na czynność lub czynność i budowę płuc, z wyjątkiem zmian w płucach spowodowanych chorobami lewej połowy serca lub wrodzonymi wadami serca. W wyniku nadciśnienia płucnego prawa komora serca jest zmuszona do silniejszych skurczów, a to z czasem doprowadza do zmiany jej struktury i upośledzenia funkcji.
Zespół przewlekłego serca płucnego (serce płucne) - przyczyny
Najczęstszą chorobą płuc, która prowadzi do nadciśnienia płucnego, a dalej do serca płucnego, jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Inne częste przyczyny to:
Inne możliwe choroby, które mogą doprowadzić do rozwoju serca płucnego, to mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli, sarkoidoza czy pylica.
Zespół przewlekłego serca płucnego (serce płucne) - objawy
Objawy w zespole przewlekłego serca płucnego zależą głównie od schorzenia, które go wywołało. To właśnie objawy podstawowej choroby układu oddechowego są dominujące. Objawy wskazujące na serce płucne, nie zawsze muszą być obecne. Jeśli jednak się pojawiają, są to:
Bibliografia:
Zieliński J., Przewlekłe serce płucne, "Przewodnik lekarza" 2003, nr 6
Larsen R., Anestezjologia, tom 1, wyd. III polskie, red. A. Kübler
- duszności
- kołatanie serca
- ogólne osłabienie
- omdlenia
- chłodne ręce i stopy
- sinica skóry - może ona obejmować odsiebne części kończyn (od kolan w dół i od łokci w dół) płatki uszne, nos i wargi, ale najłatwiej i najpewniej można ją stwierdzić oglądaniem błon śluzowych jamy ustnej i języka
- palce w kształcie pałeczek dobosza
W ciężkich przypadkach występują objawy objawy niewydolności prawej komory serca:
- szybkie męczenie się
- obrzęki - są zwykle niewielkie, ograniczają się do grzbietowej powierzchni stóp, okolicy kostek i podudzi. Chorzy z zaawansowanym sercem płucnym w okresie nieodwracalnej niewydolności krążenia miewają bardzo duże obrzęki obejmujące całą dolną połowę ciała
- poszerzenie i tętnienie żył szyjnych
- powiększenie wątroby
- wodobrzusze
Zespół przewlekłego serca płucnego (serce płucne) - diagnostyka
Wykonuje się badania narządu oddychania, układu krążenia, m.in. spirometrię, RTG klatki piersiowej, badanieelektrokardiograficzne.
Zespół przewlekłego serca płucnego (serce płucne) - leczenie
Jeśli nie ma objawów niewydolności serca, wysiłki lekarza powinny być skoncentrowane na leczeniu choroby będącej przyczyną przewlekłego serca płucnego, na jej wyleczeniu lub zahamowaniu postępu. Wystąpienie cech niewydolności serca jest wskazaniem do umieszczenia chorego w szpitalu. Leczenie objawowe składa się z tlenoterapii, zabiegów poprawiających drożność oskrzeli, stosowania leku moczopędnego, leków pobudzających wentylację płuc oraz krwioupustu. W okresie niewydolności krążenia obowiązuje dieta z ograniczeniem soli.
Przewlekłe serce płucne - powikłania
- przewlekła niewydolność serca - początkowo prawokomorowa, a następnie również lewokomorowa
- zaburzenia rytmu serca
- niedokrwienie ważnych narządów, w tym mózgu
- nagła śmierć sercowa w przypadku masywnego zatoru w naczyniach płucnych
Porady eksperta