Szansa na zdrowe dziecko, gdy ojciec ma sarkoidozę [Porada eksperta]

2018-02-10 10:37

Witam, chciałabym mieć dziecko lecz u męża wykryto sarkoidozę płuc. Czy zajście w ciążę nie jest zbyt ryzykowne dla dziecka? Czy dziecko urodzi się zdrowe? Proszę o więcej informacji o sarkoidozie i zagrożeniach dla potomstwa

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Dzień dobry!

Sarkoidoza to systemowa choroba całego organizmu, nie tylko choroba płuc, za jaką się ją powszechnie uważa. Zasadniczo nie jest ona również dziedziczna czyli dziecko "nie przejmie" w prosty sposób choroby po ojcu.

Na podstawie badań rodzin, szczególnie zaś bliźniąt (choroba występuje częściej wśród krewnych) można jednak założyć, że czynniki genetyczne mają pewien wpływ na jej występowanie.

Sarkoidoza jest do dzisiaj stosunkowo słabo zbadaną chorobą, ponieważ wciąż nie jest znana jej przyczyna. Dochodzi do reakcji obronnych organizmu i odkładania się części składowych tzw. komórkowego układu odpornościowego w tkance łącznej płuc. Wynikiem tego procesu jest tworzenie się tzw. ziarniniaków głównie w płucach. Leczeniem z wyboru jest podawanie sterydów.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza