Tętniak aorty brzusznej - przyczyny, objawy i leczenie

2022-03-15 18:19

Tętniak aorty brzusznej oznacza nadmierne poszerzenie średnicy aorty brzusznej. Im większa średnica, tym większe ryzyko pęknięcia tętniaka, które może prowadzić do krwotoku, wstrząsu, a dalej do śmierci. Jednak wczesne rozpoznanie i leczenie oraz właściwa opieka dają pomyślne rokowania. Jakie są przyczyny i objawy tętniaka aorty brzusznej? Na czym polega leczenie?

Mężczyzna trzyma się za serce
Autor: Getty Images

Tętniak aorty brzusznej oznacza poszerzenie średnicy aorty brzusznej o co najmniej 50 proc. Aorta to główna tętnica doprowadzająca krew do całego ciała. Biegnie od lewej komory serca przez klatkę piersiową w dół do jamy brzusznej, gdzie dzieli się na dwie tętnice biodrowe wspólne. Tętniak aorty brzusznej zlokalizowany jest między przeponą a odejściem tętnic biodrowych wspólnych. Jak dochodzi do jego powstania? Ściana każdej tętnicy składa się z kilku warstw. Jeśli z jakichś przyczyn jedna z tych warstw osłabnie, może dojść do poszerzenie się tętnicy i pojawienia się wybrzuszenia, przypominającego worek, czyli tętniaka.

Spis treści

 1. Tętniak aorty brzusznej - przyczyny i czynniki ryzyka
 2. Tętniak aorty brzusznej - objawy
 3. Tętniak aorty brzusznej - badania
 4. Tętniak aorty brzusznej - leczenie
 5. Tętniak aorty brzusznej - powikłania

Tętniak aorty brzusznej - przyczyny i czynniki ryzyka

  Tętniak aorty brzusznej - objawy

  Warto wiedzieć

  Ryzyko pęknięcia tętniaka

  Ryzyko pęknięcia tętniaka rośnie wraz z jego średnicą. Tętniaki o średnicy do 5 cm pękają u 5-23 proc. chorych. Gdy średnica jest większa niż 7 cm, przedziurawienie występuje w 60-80 proc. przypadków w ciągu roku.

  Tętniak aorty brzusznej - badania

  Podstawowym badaniem, które pozwala wykryć tętniaka aorty brzusznej i określić jego średnicę, jest USG jamy brzusznej. Jeśli nie można określić średnicy tętniaka na poziomie tętnic nerkowych, wykonuje się tomografię komputerową. Jeśli tętniakowi towarzyszą objawy niedokrwienia kończyn dolnych, konieczne może okazać się wykonanie badania arteriograficznego.

  Warto wiedzieć

  Ryzyko tętniaka aorty brzusznej jest szczególnie wysokie u mężczyzn około 65. roku życia

  Mężczyźni około 65. roku życia z nietypowymi dolegliwościami bólowymi brzucha i okolicy lędźwiowo-krzyżowej powinni zostać zbadania pod kątem tętniaka aorty brzusznej.

  Warto wiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wprowadzono diagnostyczne programy przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej (za pomocą badań ultrasonograficznych) u mężczyzn powyżej 65. roku życia.

  Tętniak aorty brzusznej - leczenie

  W przypadku pęknięcia tętniaka, konieczna jest natychmiastowa operacja, która polega na wszczepieniu protezy naczyniowej - zwykle tzw. aortalno-aortalnej. Po otwarciu jamy brzusznej, na tętnicę biodrową i aortę zakłada się zaciski. Następnie znajdujący się między zaciskami tętniak rozcina się w pionie i wszywa się w jego światło protezę naczyniową, którą po zdjęciu zacisków obszywa się workiem tętniaka.

  Pacjenci z tętniakiem większym niż 4,5 cm zapisywani są na operację w późniejszym terminie. Jednak przeciwwskazaniami do operacji są wiek powyżej 85 lat, choroba wieńcowa w ostrej fazie, niewydolność krążenia, duszność spoczynkowa, niewydolność nerek, marskość wątroby, zaburzenia krzepnięcia, zaawansowana choroba nowotworowa.

  W niektórych przypadkach można wykonać zabieg endowaskularny, polegający na wszczepieniu protezy/stentgraftu do światła aorty bez konieczności otwierania jamy brzusznej.

  Pacjenci z tętniakami mniejszymi niż 4,5 cm wymagają obserwacji i kontroli ultrasonograficznej co 3–6 miesięcy.

  Tętniak aorty brzusznej - powikłania

  Po operacji mogą się pojawić takie powikłania, jak, m.in.: niewydolność oddechowa, niewydolność krążenia, zawał serca, krwawienie z przewodu pokarmowego, ostra niewydolność nerek.

  Czytaj też:

  Tętniak aorty - przyczyny i objawy