Skopolamina – lek na ból brzucha czy "serum prawdy"?

2019-12-27 11:51 Karolina Nowak

Skopolamina, nazywana "oddechem diabła", jest alkaloidem tropanowym, występującym w naturze m.in. w liściach bielunia dziędzierzawy i lulka czarnego. Jest antagonistą ośrodkowych i obwodowych receptorów muskarynowych mięśni gładkich. Jak działa skopolamina oraz w jakim celu się ją stosuje?

Spis treści:

 1. Skopolamina - jak działa?
 2. Skopolamina a leczenie stanów skurczowych mięśni gładkich
 3. Skopolamina - skutki uboczne
 4. Skopolamina, czyli "serum prawdy"?
 5. Skopolamina - "oddech diabła"
 6. Skopolamina - jak uniknąć zatrucia?
 7. Skopolamina a ciąża i karmienie piersią

Skopolamina jest substancją silnie toksyczną, która od lat znajdowała swoje zastosowanie w medycynie. Jej tajemnicza historia sięga czasów królowej Kleopatry. Skopolaminę wykorzystuje się również współcześnie. Można ją znaleźć chociażby w plastrach zmniejszających objawy choroby lokomocyjnej. Jakie jeszcze działania skrywa "serum prawdy"?

Skopolamina - jak działa?

Skopolamina powoduje zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, osłabia motorykę przewodu pokarmowego i wydzielanie soków żołądkowych, hamuje wydzielanie śliny, zmniejsza ilość wydzieliny z drzewa oskrzelowego, przyspiesza czynność serca, działa przeciwwymiotnie.

Wykazuje również depresyjny wpływ na OUN, wywołuje nadmierną senność i zaburzenia pamięci. Jednak aby wyeliminować niekorzystne działanie na OUN, hioscyna jest najczęściej stosowana w postaci soli.

W medycynie z powodzeniem wykorzystuje się m.in. N-butylobromek hioscyny, który słabo przenika do płynów ustrojowych i nie przenika przez barierę krew-mózg, dlatego też nie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.

W przeszłości alkaloidy tropanowe, występujące m.in. w bieluniu (w tym skopolamina), wykorzystywane były zarówno w celach medycznych jako remedium na stany zapalne, choroby reumatyczne (potocznie reumatyzm), dnę moczanową, bóle wszelkiego pochodzenia oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Stosowano je również do przyrządzania halucynogennych wywarów i bardzo skutecznych trucizn - ponoć najsłynniejsza egipska królowa Kleopatra, gdy chciała pozbyć się wrogów, sięgała po wyciąg z lulka czarnego.

Skopolamina a leczenie stanów skurczowych mięśni gładkich

Skopolamina do tej pory z powodzeniem stosowana jest w medycynie.

W postaciach do stosowania doustnego i doodbytniczego podawana jest w:

W postaci do podawania pozajelitowego podawana jest w przypadku:

 • ostrych stanów skurczowych przewodu pokarmowego (skurcze przełyku, wpustu i odźwiernika, zaparcie skurczowe, nadruchliwa dyskineza żółciowa),
 • zapalenia lub owrzodzenia żołądka i dwunastnicy (np. kolka żółciowa; ostre stany skurczowe dróg moczowych, zwłaszcza w przebiegu kamicy nerkowej, kolka nerkowa, bolesne parcie na pęcherz moczowy),
 • pomocniczo w diagnostyce radiologicznej przewodu pokarmowego i dróg moczowych oraz po zabiegach operacyjnych;
 • w położnictwie i ginekologii (w stanach skurczowych kanału rodnego podczas porodu, w połogowym zapaleniu macicy, przy usuwaniu łożyska, w celu łagodzenia bolesnego miesiączkowania, a także wspomagająco podczas początkowego etapu aborcji).

Skopolamina - skutki uboczne

Jak każdy lek, tak i skopolamina może powodować pewne skutki uboczne. Ich rodzaj i intensywność zależy od podanej dawki, ogólnego stanu chorego, współistniejących chorób oraz innych przyjętych w tym samym czasie preparatów.

Najczęściej pojawiają się:

Pozostałe, pojedyncze przypadki groźnych powikłań, to np. jednostronne rozszerzenie źrenicy, wystąpienie zeza zbieżnego, ciężkiej hipertermii i stanów zapalnych skóry, porażenie ośrodka oddechowego, prowadzące nawet do duszności.

Należy tutaj zaznaczyć, że objawy niepożądane takie jak uporczywe bóle głowy i rozszerzenie źrenic, mogą się utrzymywać nawet przez kilka tygodni od przyjęcia skopolaminy.

Poza tym u osób będących pod wpływem skopolaminy (zwłaszcza dużych dawek) obserwuje się poirytowanie, lękliwość, ale również rozbawienie i euforię, występują dysfunkcje intelektualne, zwłaszcza pamięci, zaburzenia percepcji otoczenia i poczucia czasu, dezorientacja.

Zostaje zaburzona także właściwa ocena sytuacji – co niestety może być niebezpieczne zarówno dla pacjenta, jak i osób w jego otoczeniu. Znaczne przedawkowanie może prowadzić do wystąpienia delirium, a nawet zgonu.

Skopolamina, czyli "serum prawdy"?

W 1922 roku teksański lekarz Robert House zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania skopolaminy podczas przesłuchiwania podejrzanych o popełnienie różnego rodzaju przestępstw. Prowadzone w tamtych czasach eksperymenty, bardzo szybko potwierdziły jego teorię.

Osoby poddane działaniu skopolaminy bez najmniejszych oporów deklarowały chęć podania odpowiedzi na każde zadawane pytanie, przy tym ich umysł skupiał się tylko na prawdziwych faktach, a odpowiedzi były zaskakująco szczere.

W medialnych opisach eksperymentów prowadzonych przez R. House’a zaczęto używać określenia „serum prawdy”, które z biegiem czasu zaakceptowane zostało nawet przez samego odkrywcę.

Bardzo szybko właściwości specyfiku znalazły zastosowanie podczas prowadzenia policyjnych przesłuchań. Zaś w latach 50. i 60. XX wieku „serum prawdy” budziło duże zainteresowanie w kontekście trwającej zimnej wojny.

Ekstrakty skopolaminy aplikowano osobom, od których spodziewano się uzyskać istotne informacje. Jednak po pewnym czasie zauważono, że skopolamina może niestety powodować lincze skutki uboczne, w związku z tym oficjalnie zakazano stosowania jej w celach innych niż lecznicze.

Skopolamina - "oddech diabła"

Obecnie skopolamina, niestety również stosowana jest nie tylko w medycynie, ale także w celach przestępczych, zwłaszcza do pozbawiania ludzi woli, pamięci i przejmowania kontroli nad ich zachowaniami. W niektórych kręgach znana jest jako – „oddech diabła”.

Osoby, którym zaaplikowano skopolaminę, są podatne na wszelkie polecenia i sugestie, dotyczą one najczęściej przekazania kosztowności, np. gotówki, bądź udzielenia informacji o miejscu ich przechowywania.

Dodatkowo ofiary będące pod wpływem skopolaminy doznają okresowej amnezji, która pozwala przestępcom działać bez jakichkolwiek skrupułów, ponieważ z powodu utraty pamięci ofiary nie są w stanie podać jakichkolwiek szczegółów dotyczących takiego zajścia.

Ponieważ skopolamina nie ma smaku i zapachu, może być dodawana celowo do wszelkich produktów spożywczych – gum do żucia, czekolad, kawy, soków, alkoholu itp. Ludzie mogą zostać oszukani nawet umożliwiając sprawcy zaaplikowanie kremu na swoją skórę.

Skopolamina przyjmowana w ten sposób nie przynosi natychmiastowych efektów, ale jest tak samo skuteczne, wystarczy poczekać aż skóra ofiary wchłonie substancję.

Inną drogą podania skopolaminy może być nasz układ oddechowy, wystarczy np. substancję tą podać w perfumach lub w papierosie.

Skopolamina - jak uniknąć zatrucia?

W związku z tym, że skopolamina bardzo ławo wchłania się do organizmu człowieka, należy zachować ostrożność i pewną dozę nieufności, zwłaszcza w stosunku do osób, których nie znamy, a które na przykład nakłaniają nas do wypicia lub zjedzenia jakiegoś produktu, a także np. natarczywie namawiają do posmarowania się kremem lub powąchania perfum.

Skopolamina a ciąża i karmienie piersią

Na obecną chwilę brak jest wiarygodnych badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią. Nikt po prostu nie podejmuje się prowadzenia takich badań na ludziach. Dlatego też preparatu nie należy stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Jeśli już wystąpi taka konieczność, należy przyjmować go zgonie z zaleceniami lekarza i pod jego stałą kontrolą, a wszelkie niepokojące objawy koniecznie i natychmiast zgłaszać.

Czytaj też: Cholinolityki - działanie, zastosowanie

A to ciekawe...

Rośliny zawierające w swoim składzie skopolaminę używane były przez wiele stuleci przez południowoamerykańskich Indian podczas licznych rytuałów, m.in. w trakcie ceremonii inicjacyjnych młodych mężczyzn.

Zaś w czasach antycznych uważano, że ich spożycie sprowadza na człowieka dar prorokowania i jasnowidzenia.

Historyczne zapisy wskazują, że właściwości tego toksycznego alkaloidu wykorzystywano także do grzebania żywcem nałożnic kolumbijskich władców, które po spożywszy skopolaminy wchodziły bez oporu do komnaty grobowej, aby towarzyszyć zmarłem mężowi w drodze w zaświaty.

O autorze
Karolina Nowak
Karolina Nowak
Z wykształcenia technik farmaceutyczny. Aktualnie zawodowo spełnia się pracując w aptece. Empatyczna, wrażliwa i lubiąca kontakt z drugim człowiekiem. Prywatnie miłośniczka dobrej książki.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Adam Kopka
|

Doskonały artykuł.