Interakcje leków to nieodłączny element każdej farmakoterapii. Zażywane leki wpływają nie tylko na ludzki organizm, ale również wzajemnie na swoje działanie. Do tego należy dodać alkohol i niektóre składniki pożywienia. Ich łączenie może być naprawdę niebezpieczne. Jak może wpłynąć na nadciśnienie tętnicze?
Zaburzenia odżywiania u osób starszych zdarzają się dość często. Do najczęściej spotykanych należą jadłowstręt psychiczny i bulimia. Zaburzenia odżywiania pojawiające się u pacjentów w podeszłym wieku są szczególnie groźne dla organizmu. Jak pobudzić apetyt seniora?
500 rowerów trójkołowych, 1000 balkoników, 1000 wózków, 1000 par kul ortopedycznych, 1000 łóżek rehabilitacyjnych - i to jeszcze nie wszystko! Fundacja Eco Textil uruchomiła bezpłatną, internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych czasowo i trwale . 
Anoreksję kojarzy się z tym, że chorują na nią młodzi ludzie, tymczasem jak najbardziej możliwe jest występowanie tego problemu również i u przedstawicieli zdecydowanie starszych grup wiekowych. Anoreksja u osób starszych to jednak problem dość szczególny, bo inne są zwykle jej przyczyny, jak i inne są zachowania cierpiących na nią pacjentów. Odrębności dotyczą również i leczenia anoreksji wieku podeszłego.
Profilaktyka psychogeriatryczna to nowa dziedzina medycyny, która skupia się wokół zapobiegania problemom psychiatrycznym wśród seniorów. Część oddziaływań, które mogą niwelować zagrożenie tego rodzaju zaburzeniami u starszych pacjentów może wręcz zaskakiwać - okazuje się, że znaczną rolę w profilaktyce psychogeriatrycznej odgrywa rodzina seniora, jak i podejmowana przez niego aktywność fizyczna.
Lwia zmarszczka to pionowa bruzda między brwiami, która pojawia się już około 30. roku życia. Szczególnie dotyczy osób - kobiet i mężczyzn - o ekspresyjnej mimice oraz tych, którzy często się denerwują i są spięci. Czy lwia zmarszczka może zniknąć? Dowiedz się, jakie zabiegi medycyny estetycznej pozwolą zniwelować lwią zmarszczkę, poznaj także domowe sposoby na to, jak się pozbyć lwiej zmarszczki!
Odchudzanie seniorów trzeba zaplanować mądrze, aby nie doprowadzić do szkód związanych z raptownym, nieracjonalnym odchudzaniem. Trzeba też liczyć się z tym, że cały proces jest dużo wolniejszy niż u młodszych osób. Jednak odchudzanie seniora może być i skuteczne, i zdrowe. Sprawdź, jak powinna się odchudzać osoba starsza.
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To dobry czas, aby zwrócić uwagę na codzienne problemy osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Do najważniejszych należą: utrudnione poruszanie się w przestrzeni miejskiej, bariery architektoniczne oraz niedostosowane obiekty użyteczności publicznej i mieszkania prywatne.
Według danych GUS 9 mln Polaków to osoby 60+. Oznacza to, że seniorów mamy prawie 1/4 ogółu społeczeństwa. To bardzo dużo, ale czy są odpowiednio zadbani? I nie mówimy tu o kwestii opieki rodziny czy wsparcia bliskich, ale o opiece ze strony infrastruktury miejskiej.
Pomoc społeczna to jeden z ważnych aspektów polityki państwa związany ściśle z ochroną zdrowia. O ile jednak na temat samego systemu wsparcia socjalnego, jego działania i finansowania mówi się sporo, o tyle ginie w tej dyskusji sam pracownik socjalny. - Nasza praca jest niełatwa i może być niebezpieczna - przypominają pracownicy placówek opieki społecznej, którzy 21 listopada obchodzą swoje święto: Dzień Pracownika Socjalnego.
Nowe technologie nakierowane są przede wszystkim na osoby młode. Wiąże się z tym spora miniaturyzacja, której wiele uwagi poświęcają designerzy. Tymczasem osoby starsze, których w miarę upływu lat będzie przybywać, mają spore problemy z korzystaniem ze współczesnych udogodnień. Na szczęście to się zmienia! Rynek technologii dla seniorów rozwija się coraz dynamiczniej i warto to docenić. Oto przykłady ciekawych rozwiązań w sam raz dla osób w jesieni życia.
Ludzie na świecie żyją coraz dłużej, rodzą coraz mniej dzieci... Nic dziwnego, że niemal w każdym kraju przybywa emerytów i ludzi starszych. Jak zapewnić im opiekę i utrzymanie? W rożnych częściach świata, pojawiają się różne rozwiązania tego problemu.