Najlepsze pozycje seksualne dla seniorów. To dla zdrowia!

2023-12-22 19:53

Bezpieczny seks jest zdrowy w każdym wieku i wielu seniorom lekarze najchętniej przepisywaliby go na receptę. Poprawia kondycję, nastrój, krążenie, samoocenę. W kościach łupie, kondycja nie ta? Nie musisz przecież uprawiać łóżkowej ekwilibrystyki, by sprawiać przyjemność sobie i bliskiej osobie. Te 6 pozycji sprawdza się też w wieku bardzo dojrzałym.

Najlepsze pozycje seksualne dla seniorów. To dla zdrowia!
Autor: GettyImages

Ma być wygodnie, bezpiecznie, przyjemnie. Na pewno nie brakuje ci pomysłów, jak się kochać na emeryturze. Nasze podpowiedzi to tylko luźne sugestie dla dodatkowego pobudzenia wyobraźni. Jeśli masz wątpliwości i problemy ze zdrowiem, warto o tym przy okazji porozmawiać z lekarzem. Zdarzają się pewne przeciwwskazania, choćby przy schorzeniach układu kostnego czy po świeżo przebytym zawale.

Historia hrabiego Myszkowskiego, który leczył seksem

Pozycje seksualne dla tych, których bolą plecy

W przypadku aktywnych, poważnych schorzeń kręgosłupa seks bywa niewskazany, ale wówczas lekarz wyraźnie zakazuje aktywności fizycznej, a chory, przynajmniej czasowo, nie ma na nią ochoty. Jeśli zakazu nie ma, można działać.

Powszechnie uważa się, że w przypadku nawracających dolegliwości ze strony kręgosłupa optymalna jest klasyczna pozycja misjonarska. Okazuje się jednak, że wcale nie jest zalecana ze względu na ryzyko mikrourazów. Podobnie niekorzystne są wszelkie inne pozycje, które wymagają wyginania do tyłu.

Czyli: misjonarska tak, ale po modyfikacji umożliwiającej odciążenie części lędźwiowej kręgosłupa. Pozwala na to choćby ugięcie kolan i bioder pod jakimkolwiek kątem. Następuje wówczas rozluźnienie mięśni lędźwiowo-udowych. Pozycja ta jest jednak przyjazna głównie kobiecie. Co dla obojga?

Pozycja seksualna: most jęków

To pozycja przyjazna dla kręgosłupa kobiety i mężczyzny. Łatwa, przyjemna i jeszcze pozwala wzmocnić mięśnie lędźwiowe oraz pośladków. Działa profilaktycznie i leczniczo.

Kobieta kładzie się na plecach, zgina nogi w kolanach, a ciężar ciała przenosi na stopy. Nogi rozsuwa szeroko, a biodra unosi. Czyli: robi taki półmostek, bez udziału głowy i rąk (te swobodnie odpoczywają - w górę idzie tylko pupa z częścią pleców).

Może podłożyć pod pośladki i kręgosłup ortopedyczną poduszkę. To odciąży dodatkowo kręgosłup. Pozycja gwarantuje, że penis partnera stymuluje najbardziej unerwione części pochwy.

Jeśli kobieta zaciska uda na biodrach mężczyzny, wzmacnia doznania obojga kochanków.

Pozycja seksualna na siedząco tyłem

Klasyczne pozycje seksualne siedzące zwykle nie są przyjazne kręgosłupowi, bo wymuszają przenoszenie ciężaru ciała na kończyny, a to bywa męczące. ta jest wyjątkowa.

Niestety, potrzebna jest duża, wygodna wanna, co nie jest normą w polskich domach. To ona zagwarantuje oparcie dla pleców mężczyzny, a woda ujmuje ciału ciężaru. Dodatkowo sama kąpiel podziała rozgrzewająco i odprężająco.

Pozycja seksualna: na jeźdźca (pod pewnymi warunkami)

To pozycja jest wskazana wtedy, gdy kłopot z kręgosłupem ma mężczyzna. Trzeba mu zapewnić solidne podparcie na całej długości ciała, więc sprawdzi się wygodne, duże łóżko, ale też podłoga. Nie zaszkodzi też wzmocnić słabszych odcinków poduszką (mężczyzna może ją sobie włożyć pod plecy).

Napracuje się głównie ona, ale przyjemność odczują oboje. jeśli kobieta martwi się o swój kręgosłup, powinna zgiąć nogi w kolanach i siedzieć szeroko, a zarazem stabilnie. Pozycja ułatwia pieszczenie łechtaczki i pozwala kobiecie kontrolować tempo zbliżenia.

Pozycje seksualne przy problemach z układem krążenia

Osoby z chorobami układu krążenia często odczuwają lęk przed nadmiernym wysiłkiem i seksem, zwłaszcza jeśli diagnoza została postawiona niedawno lub przeszli epizod sercowo-naczyniowy.

Serce jest mięśniem, więc wręcz wymaga racjonalnego obciążania, ale osoby chore potrzebują trochę czasu, by przyjąć to do wiadomości i najlepiej, by uświadomił im to lekarz. Wielu mężczyzn nie wie, że nawet przy chorobach serca można przyjmować leki stymulujące erekcję, ale po ustabilizowaniu stanu zdrowia, często po redukcji masy itd.

Seks jest dla organizmu znacznym wysiłkiem, zatem jeśli przyjmujesz leki nasercowe, zapytaj swojego lekarza prowadzącego, jaka aktywność fizyczna jest dla ciebie wskazana i kiedy możesz bezpiecznie rozpocząć współżycie.

Pozycja seksualna: zmodyfikowane taczki

W pozycji leżącej, na dużym łóżku, ułożeni jak do taczki, możecie sprawiać sobie przyjemność bez większego wysiłku. Klasyczne taczki w seksie wymagają sporej sprawności fizycznej i raczej przypominają gimnastykę seksualną. Po modyfikacji to po prostu forma relaksu. Można swobodnie się całować, pieścić, dotykać, co zwiększa poczucie bliskości i buduje intymność.

Jak się to robi? Bawiliście się kiedyś w taczki? To tak samo, ale na leżąco. Oboje leżycie na boku. Mężczyzna może podłożyć poduszkę pod górną część pleców i głowę, by zmniejszyć ucisk na biodro partnerki. Wsuwa się między jej nogi partnerki i nie tylko penetruje pochwę, ale także stymuluje strefy erogenne, w tym łechtaczkę. Może także pieścić piersi.

Pozycje seksualne przy problemach z biodrami

W przypadku problemów z biodrami, zasadniczo bezpieczne pozycje seksualne to wszystkie te, które pozwalają uniknąć krzyżowania nóg i wyginania stawów biodrowych o więcej niż 90 stopni.

Po wymianie stawu biodrowego przez pierwsze trzy miesiące od zabiegu, po uzyskaniu zgody od lekarza na powrót do aktywności seksualnej, wskazane są wyłącznie pozycje na plecach. Potem zalecane są także boczne, ale bez owijania nóg wokół partnera, np. na łyżeczkę.

Pozycja seksualna: boczne pchnięcie

Boczne pchnięcie to pozycja polecana głównie wtedy, gdy trzeba uważać na stawy biodrowe kobiety. Jeśli to partner ma kłopoty z biodrem, powinien leżeć na plecach i nie nadwyrężać bioder ani kręgosłupa dynamicznymi ruchami frykcyjnymi.

Jak to się robi? Kobieta leży na brzuchu. Partner klęka obok niej, odwodzi ostrożnie jej nogę do boku (nie do góry) i klęka między nogami - jedna jego noga na zewnątrz, jedna między jej udami. Mężczyzna kontroluje intensywność pchnięć, wysuwając zewnętrzną nogę do przodu.

Pozycja pozwala pieścić plecy kochanki, więc sprawdza się również przy bólach kręgosłupa.

Pozycja seksualna na ławeczce

To pozycja seksualna przyjazna nie tylko stawom biodrowym, ale również kręgosłupowi. Nie wymaga sporego wysiłku. Nie przeciąża konkretnych partii ciała, a zarazem umożliwia na szczególną bliskość i więź między partnerami.

Na ławeczce możecie patrzeć sobie w oczy. Okazywać czułość. Można się tulić, całować, obejmować, a zarazem nikt nie jest nadmiernie uciskany.

Jak się to robi? Kobieta przekłada złączone nogi ponad biodrami mężczyzny, a on przylega do niej całym ciałem. Dzięki zaciśnięciu kobiecych ud mocniej pieszczone są boczne ścianki pochwy. Stymulacja penisa również jest silniejsza.

Czytaj także: Im starsza, tym mniej seksu. Oto, dlaczego dojrzałe kobiety nie chcą się kochać