Im starsza, tym mniej seksu. Oto, dlaczego dojrzałe kobiety nie chcą się kochać

2023-08-29 21:44

Kobieta w pewnym wieku staje się niewidzialna? Tak, ale tylko pod warunkiem, że sama tego chce - mawiają czasem seksuolodzy. I faktycznie, wielu kobietom po menopauzie przestaje po prostu zależeć na byciu atrakcyjną i pożądaną. Nie nawiązują nowych relacji, a w stałych związkach unikają seksu. Dlaczego?

Im starsza, tym mniej seksu. Oto, dlaczego dojrzałe kobiety nie chcą się kochać
Autor: GettyImages

Szczegółowe badania na ten temat powodów, dla których kobiety wraz z wiekiem rezygnują z aktywności seksualnej, prowadzili Brytyjczycy i Australijczycy. Specjaliści podejrzewają jednak, że bardzo podobne odpowiedzi można usłyszeć w gabinetach niemal na całym świecie. Niebagatelną rolę odgrywają tu kwestie zdrowotne.

Zdrowo Odpytani: "Nie miałam żadnych objawów". Ginekolog zdradza, które kobiety najlżej przejdą menopauzę

Kobiety nie uprawiają seksu – winna menopauza?

Ponad 40 proc. kobiet deklaruje, że już w okresie menopauzy doświadcza różnych zaburzeń związanych z życiem seksualnych, a po menopauzie, w ciągu kolejnych 8-10 lat, ta liczba wzrasta nawet do 90 proc.

Przed brytyjskimi badaniami zakładano, że za kobiecą rezygnacją z aktywności seksualnej stoją przede wszystkim zmiany fizjologiczne, związane z wiekiem. I niewątpliwie w znacznym stopniu tak jest.

Suchość pochwy, jej atrofia (głównie zanik śluzówki), osłabienie mięśni dna miednicy – to niewątpliwie ważne powody, żeby nie mieć ochoty na zbliżenia intymne. Te nie tylko przestają sprawiać przyjemność, ale stają się wręcz źródłem dyskomfortu i bólu.

Dojrzałe kobiety nie szukają rozwiązań

Z drugiej strony – mamy XXI wiek i mnóstwo możliwości regeneracji okolic intymnych. Estrogeny dopochwowe czy ginekologia estetyczna pozwalają pokonać wiele dolegliwości.

Czytaj więcej na ten temat: Prof. Dębska: Dla kobiecej atrakcyjności fajna cipka jest ważniejsza niż napompowane usta

Oczywiście, wielu kobietom finanse nie pozwalają zadbać optymalnie o strefy intymne, inne nie dopuszczają nawet do siebie myśli, że "tam" można coś poprawiać.

Gdyby jednak motywacja była silna ze względu na przyjemność i korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania seksu, zapewne więcej kobiet sygnalizowałoby swoje potrzeby i problemy specjalistom.

Obniżone libido dojrzałych kobiet – inne przyczyny

Z badań naukowców z University of Sussex w Brighton, University College London oraz z University of New South Wales w Sydney, w których uczestniczyło ponad 4400 kobiet w wieku ok. 64 lat, wynika, że rezygnacja z seksu często nie ma nic wspólnego z samym procesem starzenia.

Głównym powodem, innym niż menopauza, okazał się po prostu brak partnera, ale to nie wyjaśnia wszystkiego. Spośród 65 proc. badanych kobiet, które były w stałych związkach, seks uprawiało niewiele ponad 20 proc.

Co w ich przypadku zabijało libido? Przede wszystkim problemy ze zdrowiem samej kobiety lub jej partnera oraz rozczarowanie związkiem - konflikty, wypalenie uczuć. Ostatni ważny czynnik to brak czasu na uniesienia. Sporo kobiet deklaruje, że pomaga w opiece nad wnukami, co sprzyja zaniedbywaniu własnej relacji.

Cokolwiek sprawia, że rezygnujesz z seksu, warto tę decyzję jeszcze przemyśleć. Poza tym, że aktywność fizyczna to po prostu przyjemność, przynosi też konkretne zyski dla zdrowia i przedłuża młodość.

Więcej na ten temat: Seks to nie tylko przyjemność, ale też lekarstwo. Stosuj na 6 dolegliwości