Brak ochoty na seks: czy jestem chora? [Porada eksperta]

2011-08-18 13:31

Mój problem polega na tym, że nie seks nie sprawia mi przyjemności takiej jaka powinien. Jedyna przyjemność z seksu to ta bliskość, długie przytulenie, zachwyt partnera moim ciałem, sprawienie, że on poczuje się dobrze. Nie mam i nigdy nie miałam orgazmu. Mam 30 lat, jestem 9 lat po ślubie, przed ślubem miałam trzech innych partnerów. Nigdy nie miałam orgazmu, nie wiem jakie to uczucie, może i przez brak tego doznania nie ciągnie mnie do seksu. Kocham męża, ale od pewnego czasu mój brak orgazmu zaczyna być dla niego problemem. Temat seksu nigdy nie był tematem tabu, nikt mnie nigdy nie skrzywdził na tym tle.... Dlaczego czasem czuje wręcz obrzydzenie do seksu, do nasienia męskiego, do członka? Nie jestem w stanie sama doprowadzić się do orgazmu. Nie masturbuje się - nie czuje takiej potrzeby, a wręcz jest to dla mnie śmieszne... Czy jestem chora?

Porada psychologa seksuologa
Autor: Getty Images

Przyczyn braku przyjemności seksualnej może być wiele i faktycznie zazwyczaj przyczynia się to do tego, że kobieta przestaje się interesować seksem, lub wręcz go unika. Zazwyczaj bowiem dążymy do tego, co sprawia nam przyjemność, a jak coś jest nam obojętne lub wręcz niemiłe, to robimy to z niechęcią i mogłoby to dla nas nie istnieć.

Skoro nie doświadczyła Pani nigdy przykrych zdarzeń seksualnych, to należy przyczyn szukać gdzie indziej. Po pierwsze pochodzenie z rodziny, gdzie seks był odbierany negatywnie bądź seksualność kobiety postrzegana jako coś złego. Po drugie nie mówienie partnerowi, jakie ma się potrzeby i co sprawia przyjemność, przez co partner nie wie, jaką technikę seksualną zastosować. Po trzecie nieznajomość swoich potrzeb, swojego ciała.

Poza tym warto byłoby wykluczyć czynniki organiczne, między innymi zaburzenia hormonalne - w tym celu trzeba wykonać badania. Obawiam się, że konsultacja telefoniczna, czy internetowa będzie niewystarczająca, by Pani pomóc. Problemy tego typu są zazwyczaj złożone i wymagają bezpośredniej konsultacji ze specjalistą.

Pocieszające natomiast jest to, że można je leczyć, i że leczenie może przynieść dobre efekty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.